< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1341 (MCCCXLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1341. година од новата ера, 341. од вториот милениум, 41. од 14 век и втора од 1340-тите.

1341 г.  во други календари
Грегоријански календар 1341
MCCCXLI
Ab urbe condita 2094
Асирски календар 6091
Бахајски календар -503–-502
Бенгалски календар 748
Берберски календар 2291
Будистички календар 1885
Бурмански календар 703
Византиски календар 6849–6850
Еврејски календар 5101–5102
Ерменски календар 790
ԹՎ ՉՂ
Етиопски календар 1333-1334
Игбоански календар 341–342
Ирански календар 719–720
Исламски календар 741–742
Јулијански календар 1341    MCCCXLI
Кинески календар 庚辰年月日
(3977/4037)
— до —
辛巳年月日
(3978/4038)
Коптски календар 1057–1058
Корејски календар 3674
Календар Мингуо 571 пред РК
民前571年
Селевкидски календар 1652–1653
Тајландски сончев календар 1884
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1397–1398
 - Шака самват 1263–1264
 - Кали југа 4442–4443
Холоценски календар 11341
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6849 и 6850 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6091 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5101 и 5102 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2094.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1341. година се протега во 3977 и 3978, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4037 и 4038 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1884. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 741 и 742 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди