< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1245 (MCCXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1245 година од новата ера, 245. од вториот милениум, 45. од XIII век и шеста од 1240-тите.

1245 во разни календари
Грегоријански календар1245
MCCXLV
Ab urbe condita1998
Ерменски календар694
ԹՎ ՈՂԴ
Асирски календар5995
Балиски календар1166–1167
Бенгалски календар652
Берберски календар2195
Будистички календар1789
Бурмански календар607
Византиски календар6753–6754
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
3941 или 3881
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
3942 или 3882
Коптски календар961–962
Етиопски календар1237–1238
Еврејски календар5005–5006
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1301–1302
 - Сачка ера1166–1167
 - Кали-југа4345–4346
Холоценски календар11245
Игбоански календар245–246
Ирански календар623–624
Исламски календар642–643
Јапонски календарКанген 3
(寛元3年)
Јавански календар1154–1155
Јулијански календар1245
MCCXLV
Корејски календар3578
Мингуо-календар667 пред Р. Кина
民前667年
Нанакшахи−223
Тајландски сончев календар1787–1788
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1371 или 990 или 218
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1372 или 991 или 219

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6753 и 6754 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5995 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5005 и 5006 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1998.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1245 година се протега во 3881 и 3882, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3941 и 3942 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1788. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 642 и 643 исламска година.

Настани

уреди
 
Вестминстерската опатија денес

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди