< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1212 (MCCXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1212 година од новата ера, 212. од вториот милениум, 12. од XIII век и трета од 1210-тите.

1212 во разни календари
Грегоријански календар1212
MCCXII
Ab urbe condita1965
Ерменски календар661
ԹՎ ՈԿԱ
Асирски календар5962
Балиски календар1133–1134
Бенгалски календар619
Берберски календар2162
Будистички календар1756
Бурмански календар574
Византиски календар6720–6721
Кинески календар辛未(мет. коза)
3908 или 3848
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
3909 или 3849
Коптски календар928–929
Етиопски календар1204–1205
Еврејски календар4972–4973
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1268–1269
 - Сачка ера1133–1134
 - Кали-југа4312–4313
Холоценски календар11212
Игбоански календар212–213
Ирански календар590–591
Исламски календар608–609
Јапонски календарКенрјаку 2
(建暦2年)
Јавански календар1120–1121
Јулијански календар1212
MCCXII
Корејски календар3545
Мингуо-календар700 пред Р. Кина
民前700年
Нанакшахи−256
Тајландски сончев календар1754–1755
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
1338 или 957 или 185
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1339 или 958 или 186

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6720 и 6721 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5962 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4972 и 4973 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1965.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1212 година се протега во 3848 и 3849, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3908 и 3909 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1755. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 608 и 609 исламска година. Годината 1212 (MCCXII) била престапна година која започнала на ден недела според јулијанскиот календар.

Настани

уреди
 
Грб на кралството Кастиља

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди