< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1214 (MCCXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1214 година од новата ера, 214. од вториот милениум, 14. од XIII век и петта од 1210-тите.

1214 во разни календари
Грегоријански календар1214
MCCXIV
Ab urbe condita1967
Ерменски календар663
ԹՎ ՈԿԳ
Асирски календар5964
Балиски календар1135–1136
Бенгалски календар621
Берберски календар2164
Будистички календар1758
Бурмански календар576
Византиски календар6722–6723
Кинески календар癸酉(вод. петел)
3910 или 3850
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
3911 или 3851
Коптски календар930–931
Етиопски календар1206–1207
Еврејски календар4974–4975
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1270–1271
 - Сачка ера1135–1136
 - Кали-југа4314–4315
Холоценски календар11214
Игбоански календар214–215
Ирански календар592–593
Исламски календар610–611
Јапонски календарКенпо 2
(建保2年)
Јавански календар1122–1123
Јулијански календар1214
MCCXIV
Корејски календар3547
Мингуо-календар698 пред Р. Кина
民前698年
Нанакшахи−254
Тајландски сончев календар1756–1757
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
1340 или 959 или 187
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
1341 или 960 или 188

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6722 и 6723 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5964 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4974 и 4975 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1967.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1214 година се протега во 3850 и 3851, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3910 и 3911 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1757. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 610 и 611 исламска година.

Настани

уреди

По област

уреди

Азија

уреди

Европа

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Статуа на Алфонсо VIII

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 Palmer, Alan; Veronica (1992). The Chronology of British History. London: Century Ltd. стр. 77–79. ISBN 0-7126-5616-2.
  2. Linehan, Peter (1999). David Abulafia (уред.). The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300. Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre. Cambridge: Cambridge University Press. стр. 668–671. ISBN 0-521-36289-X.

Надворешни врски

уреди