Филип IV Убавиот
Крал на Франција и Навара
Гроф од Шампањ
Филип IV (детаљ од гробот во базиликата Сент Дени)
На престол5 октомври 1285 - 29 ноември 1314
Крунисување6 јануари 1286, Ремс
ПретходникФилип III
НаследникЛуј X
Почивалиште
СопружникЖана I Наварска
ДецаЛуј X
Филип V
Шарл IV
Изабела, кралица на Англија
ДинастијаКапети
ТаткоФилип III
МајкаИзабела Арагонска

Филип IV Убавиот (роден од април до јуни 1268 во Фонтенбло - починал на 29 ноември 1314 во Фонтенбло) бил крал на Франција од Капетинската династија. Тој бил син на кралот Филип III. Прекарот „Убавиот“ го стекнал поради својата физичка допадливост и нема никаква врска со неговите дела како владетел.

Претходник
Луј IX
Крал на Франција
1285-1314
Наследник
Луј X