Јужноамериканско првенство во фудбал 2011, попознато како Копа Америка 2011 или Копа Америка Аргентина 2011 — 43-тото издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Аргентина од 1 јули до 24 јули 2011. Жрепката за турнирот се одржала во Ла Плата на 11 ноември 2010.

Копа Америка 2011
Копа Америка 2011
Копа Америка 2011
Општо за првенството
Домаќин(и)  Аргентина
      градови 8
      стадиони 8
Период на одржување 1-24 јули 2011
Број на учесници 12 (од 2 конфедерации)
Распределба на медалите
Шампион  Уругвај
Второ место  Парагвај
Трето место  Перу
Четврто место  Венецуела
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 26
Дадено голови 54  (2.08 по натпревар)
Најдобар стрелец Перу Паоло Гереро (5 гола)
Најдобар играч Уругвај Луис Суарез

Уругвај го освои турнирот после победата над Парагвај со 3–0 во финалето, освојувајќи ја рекордната 15-та титула на Копа Америка и прва после 1995. Со тоа Уругвај, добил право да го претставува КОНМЕБОЛ на ФИФА Купот на конфедерации, кој се одржал во Бразил. Перу завршил трет после победата над Венецуела со 4–1 во натпреварот за третото место.

Учесници

уреди

И Јапонија и Мексико беа поканети за да се придружат на турнирот од КОМНЕБОЛ.[1] После предлогот на УЕФА државните репрезентации да се натпреваруваат само во натпревања организирани од нивната конфедерација, беше известено на 23 ноември 2009 дека двете држави нема да можат да земат учество во Копа Америка 2011.[2] Сепак на 31 март 2010, КОНКАКАФ потврди дека на Мексико ќе му биде дозволено да го испрати својот У-23 тим за Олимпијадата во 2012, заедно со 5 други постари играчи.[3]

Учеството на Јапонија се доведе во прашање после Земјотрес во Сендај 2011,[4] но Јапонската Фудбалска Федерација потврди на 16 март дека ќе учествува.[5] Но сепак, ЈФА се откажа од турнирот на 4 април 2011, наведувајќи го како проблем доигрувањето на Јапонската Лига.[6][7] После средбата со Аргентинската Фудбалска Федерација, ЈФА одлучи да се држи до нивната одлука најмалку до 15 април.[8][9] ЈФА на 14 април изјави дека тие ќе учествуваат, но главно со играчи од Европските тимови.[10] ЈФА се откажа од турнирот на 16 мај, наведувајќи ги потешкотиите со Европските тимови за пуштање на Јапонските играчи како проблем[11][12] Следниот ден, КОМНЕБОЛ достави формална покана до ФУдбалскиот сојуз на Костарика поканувајќи ја Костарика како замена.[13] Костарика ја прифати поканата подоцна истиот ден.[14][15]

Стадиони

уреди

Вкупно осум градови ќе бидат домаќини на турнирот. Отворачкиот натпревар ќе се одржи на Стадион Суидад де Ла Плата, а финалето ќе се одигра на Стадион Антонио Веспучио Либерти.[16]

Буенос Аирес Мендоса
Стадион Антонио Веспучио Либерти Стадион Малвинас Аргентинас
Капацитет: 57,921 Капацитет: 40,268
   
Кордоба Салта
Стадиона Марио Алберто Кемпес Стадион Падре Ернесто Мартеарена
Капацитет: 55,144 Капацитет: 20,408
 
Хухуј Сан Хуан
Стадион 23 Август Стадион Бисентенарио
Капацитет: 23,000 Капацитет: 25,000
 
Ла Плата Санта Фе
Стадион Суидад де Ла Плата Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопес
Капацитет: 53,000 Капацитет: 47,000

Жрепка

уреди

Жрепката за натпреварувањето се одржа на 11 ноември 2010 во 17:00 (UTC−03:00) во Театар Аргентино де Ла Плата во Ла Плата, и беше пренесувана во Аргентина од Канал Сиете.[17][18][19] На 10 октомври 2010, Извршното Биро на КОМНЕБОЛ одлучи да ги распореди тимовите во шешири за жрепката.[20]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4
  Аргентина
  Бразил
  Уругвај
  Чиле
  Колумбија
  Парагвај
  Боливија
  Перу
  Венецуела
  Еквадор
  Јапонија[D 1]
  Мексико
Забелешки
 1. Јапонија се откажа од учество на 16 мај 2011, а Костарика беше назначена за нејзина замена.

Судии

уреди

Листата од 24 судии и два екстра судии одбрана за овој турнир беше соопштена на 6 јуни 2011 од Судиската Комисија на КОНМЕБОЛ. Од секоја од земјите-учеснички беа одбрани по двајца судии:[21][22]

  Серхио Пецота

Асистент: Рикардо Касас

  Раул Ороско

Асистент: Ефраин Кастро

  Салвио Фагундез

Асистент: Марсио Сантјаго

  Енрике Осес

Асистент: Франциско Мондриа

  Вилмар Ролдан

Асистент: Хумберто Клавијо

  Карлос Вера

Асистент: Луис Алварадо

  Карлос Амариља[O 1][23]

Асистент: Николас Јегрос

  Виктор Хуго Ривера

Асистент: Луис Абадие

  Роберто Силвера

Асистент: Мигел Нивас

  Хуан Сото

Асистент: Луиз Санчес

  Валтер Куесада

Асистент: Леонел Леал

  Франциско Чакон

Асистент: Марвин Торентера

Екстра асистенти:   Диего Бонфа, Хернана Маидана

Забелешки
 1. Амариља го замени Антонио Ариас, кој првично го замени Карлос Торес

Прва фаза

уреди

Во првата рунда или групната фаза дванаесетте тимови ќе бидат поделени во три групи од четири тима.[24] Во секој група се играат шест натпревари, каде секој тим игра еден натпревар против другите тимови од истата група. Тимовите добиваат три бода за победа, еден за нерешено и ниту еден за пораз. Тимовите кои завршиле први, втори и двата најдобро пласирани трети тимови се квалификуваат во четвртфиналето.[25]

Таб брејк критериум

Тимовите се рангирани според следниве критериуми:

1. Поголем број на бодови во сите групни натпревари
2. Гол разлика во сите групни натпревари
3. Поголем број на постигнати голови во сите групни натпревари
4. Меѓусебен резултат
5. Пенали (ако двата тима се изедначени пред да го изиграат нивниот последен натпревар во групата)[26]
6. Извлекување на жрепка од Организирачкиот Комитет од КОНМЕБОЛ
Легенда за боите во групните табели
Тимови кои продолжуваат во четвртфиналето

Сите времиња се локални, Аргентинско Време (UTC−03:00).

Група А

уреди
Тим Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Бод.
  Колумбија 3 2 1 0 3 0 +3 7
  Аргентина 3 1 2 0 4 1 +3 5
  Костарика 3 1 0 2 2 4 -2 3
  Боливија 3 0 1 2 1 5 −4 1
јули 1, 2011
21:45
Аргентина   1 – 1   Боливија Стадион Сиудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Роберто Силвера (Уругвај)
Агуеро   75' Извештај Рохас   47'

јули 2, 2011
15:30
Колумбија   1 – 0   Костарика Стадион 23 Август, Хухуј
Судија: Енрике Осес (Чиле)
А. Рамос   44' Извештај

јули 6, 2011
21:45
Аргентина   0 – 0   Колумбија Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопес, Санта Фе
Судија: Салвио Фагундес (Бразил)
Извештај

јули 7, 2011
19:15
Боливија   0 – 2   Костарика Стадион 23 Август, Хухуј
Судија: Карлсо Вера (Еквадор)
Извештај Мартинес   59'
Кембел   78'

јули 10, 2011
16:00
Колумбија   2 – 0   Боливија Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопес, Санта Фе
Судија: Франциско Чакон (Мексико)
Фалкао   14'28' (пен..) Извештај

јули 11, 2011
21:45
Аргентина   3 – 0   Костарика Стадион Марио Алберто Кемпес, Кордоба
Судија: Виктор Хуго Ривера (Перу)
Ахуеро   45+1'52'
ди Марија   63'
Извештај

Група Б

уреди
Тим Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Бод.
  Бразил 3 1 2 0 6 4 +2 5
  Венецуела 3 1 2 0 4 3 +1 5
  Парагвај 3 0 3 0 5 5 0 3
  Еквадор 3 0 1 2 2 5 -3 1
јули 3, 2011
16:00
Бразил   0 – 0   Венецуела Стадион Сиудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Раул Ороско (Боливија)
Извештај

јули 3, 2011
18:30
Парагвај   0 – 0   Еквадор Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопес, Санта Фе
Судија: Серхио Пецота (Аргентина)
Извештај

јули 9, 2011
16:00
Бразил   2 – 2   Парагвај Стадион Марио Алберто Кемпес, Кордоба
Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)
Жадсон   38'
Фред   89'
Извештај Санта Крус   54'
Хаедо Валдез   66'

јули 9, 2011
18:30
Венецуела   1 – 0   Еквадор Стадион Падре Ернесто Мартеарена, Салта
Судија: Валтер Куесада (Костарика)
Ц. Гонсалес   61' Извештај

јули 13, 2011
19:15
Парагвај   3 – 3   Венецуела Стадион Падре Ернесто Мартеарена, Салта
Судија: Енрике Осес (Чиле)
Алкараз   33'
Бариос   62'
Риверос   85'
Извештај Рондон   5'
Федор   89'
Пероцо   90+2'

јули 13, 2011
21:45
Бразил   4 – 2   Еквадор Стадион Марио Алберто Кемпес, Кордоба
Судија: Роберто Силвера (Уругвај)
Пато   27'60'
Нејмар   48'71'
Извештај Каиседо   37'58'

Група Ц

уреди
Тим Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Бод.
  Чиле 3 2 1 0 4 2 +2 7
  Уругвај 3 1 2 0 3 2 +1 5
  Перу 3 1 1 1 2 2 0 4
  Мексико 2 0 0 2 1 3 −2 0
јули 4, 2011
19:15
Уругвај   1 – 1   Перу Стадион дел Бисентенарио, Сан Хуан
Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)
Суарес   45' Извештај Гереро   23'

јули 4, 2011
21:45
Чиле   2 – 1   Мексико Стадион дел Бисентенарио, Сан Хуан
Судија: Хуан Сото (Венецуела)
Паредес   66'
Видал   72'
Извештај Араухо   40'

јули 8, 2011
19:15[27]
Уругвај   1 – 1   Чиле Стадион Малвнас Аргентинас, Мендоса
Судија: Карлос Амариља (Парагвај)
А. Переира   53' Извештај Санчес   64'

јули 8, 2011
21:45[27]
Перу   1 – 0   Мексико Стадион Малвнас Аргентинас, Мендоса
Судија: Серхио Пецота (Аргентина)
Гереро   82' Извештај

јули 12, 2011
19:15
Чиле   1 – 0   Перу Стадион Малвнас Аргентинас, Мендоса
Судија: Салвио Фагундес (Бразил)
Корсо   90+2' (а.г.) Извештај

јули 12, 2011
21:45
Уругвај   1 – 0   Мексико Стадион Сиудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Раул Ороско (Боливија)
А.Переира   14' Извештај

Рангирање на третопласираните тимови

уреди

На крајот на првата фаза се прави споредба помеѓу третопласираните тимови од секој група. Најдобрите два третопласирани тимови продолжуваат во четвртфиналето.

Група Тим Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Бод.
Ц   Перу 3 1 1 1 2 2 0 4
Б   Парагвај 3 0 3 0 5 5 0 3
А   Костарика 3 1 0 2 2 4 -2 3

Финални фази

уреди

За разлика од претходните турнири, 30 минути продолженија ќе се играат доколку некој натпревар заврши нерешено во регуларното време. (претходно мечот ќе одеже директно на пенали).[28]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
јули 16 - Кордоба        
   Колумбија  0
јули 19 - Ла Плата
   Перу (прод.)  2  
   Перу  0
јули 16 - Санта Фе
     Уругвај  2  
   Аргентина  1 (4)
јули 24 - Буенос Аирес
   Уругвај (пен.)  1 (5)  
   Уругвај  3
јули 17 - Ла Плата
     Парагвај  0
   Бразил  0 (0)
јули 20 - Мендоса
   Парагвај (пен.)  0 (2)  
   Парагвај  0 (5) Трето место
јули 17 - Сан Хуан
     Венецуела  0 (3)  
   Чиле  1    Перу  4
   Венецуела  2      Венецуела  1
јули 23 - Ла Плата


Четвртфинале

уреди
јули 16, 2011
16:00
  Колумбија 0 - 2 (прод.)   Перу Стадион Марио Алберто Кемпес, Кордоба
Судија: Франциско Чакон (Мексико)
Извештај Лобатон   101'
Варгас   111'

јули 16, 2011
19:15
  Аргентина 1 - 1 (прод.)
(4 – 5 пен.)
  Уругвај Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопес, Санта Фе
Судија: Карлос Амариља (Парагвај)
Игуаин   17' Извештај Перес   5'
  Пенали  
Меси  
Бурдисо  
Тевез  
Пасторе  
Игуаин  
4 – 5   Форлан
  Суарез
  Скоти
  Гаргано
  Касерес

јули 17, 2011
16:00
  Бразил 0 - 0 (прод.)
(0 – 2 пен.)
  Парагвај Стадион Сиудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Серхио Пецота (Аргентина)
Извештај
  Пенали  
Елано  
Тиаго Силва  
Андре Сантос  
Фред  
0 – 2   Барето
  Естигарибија
  Риверос

јули 17, 2011
19:15
  Чиле 1 - 2   Венецуела Стадион дел Бисентенарио, Сан Хуан
Судија: Карлос Вера (Еквадор)
Суасо   69' Извештај Вискарондо   34'
Чичеро   80'

Полуфинале

уреди
јули 19, 2011
21:45
  Перу 0 - 2   Уругвај Стадион Сиудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Раул Ороско (Боливија)
Извештај Суарес   52'57'

јули 20, 2011
21:45
  Парагвај 0 - 0 (прод.)
(5 – 3 пен.)
  Венецуела Стадион Малвинас Аргентинас, Мендоса
Судија: Франчиско Чакон (Мексико)
Извештај
  Пенали  
Ортигоса  
Бариос  
Риверос  
Мартинес  
Верон  
5 – 3   Малдонадо
  Реј
  Лусена
  Федор

Натпревар за трето место

уреди
јули 23, 2011
16:00
  Перу 4 - 1   Венецуела Стадион Сиудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)
Чироки   41'
Гереро   63'89'90+2'
Извештај Аранго   77'

Финале

уреди
јули 24, 2011
16:00
  Уругвај 3 - 0   Парагвај Стадион Антонио Веспучио Либерти, Буенос Аирес
Судија: Салвио Фагундес (Бразил)
Суарес   11'
Форлан   41'89'
Извештај
Копа Америка 2011 Шампион
 
Уругвај 15та титула

Статистики

уреди

Стрелци

уреди
5 гола

4 гола

3 гола

2 гола

1 гол

Авто гола

Награди

уреди

Финални позиции

уреди
Поз. Тим Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Бод. Ефи.
1   Уругвај 6 4 2 0 9 3 +6 12 66.7%
2   Парагвај 6 0 5 1 5 8 −3 5 27.8%
3   Перу 6 3 1 2 8 5 +3 10 55.6%
4   Венецуела 6 2 3 1 7 8 -1 9 50.0%
Елиминирани во Четвртфиналето
5   Чиле 4 2 1 1 5 4 +1 7 58.3%
6   Колумбија 4 2 1 1 3 2 +1 7 58.3%
7   Аргентина 4 1 3 0 5 2 +3 6 50.0%
8   Бразил 4 1 3 0 6 4 +2 6 50.0%
Елиминирани во првата фаза
9   Костарика 3 1 0 2 2 4 −2 3 33.3%
10   Еквадор 3 0 1 2 2 5 −3 1 11.1%
11   Боливија 3 0 1 2 1 5 −4 1 11.1%
12   Мексико 3 0 0 3 1 4 −3 0 0.0%

Спонзори

уреди

Глобален платински покровител:

Глобален Златен Спонзор:

 • Киа[32]
 • Америак Мовил (Кларо[33], Телсел[34], Телмекс, Ембрател, и Комсел се рекламираните брендови.)

Глобален СребренСпонзор:

 • Канон[35]
 • Анхојсер-Буш (Брама, Будвеисер[36], и Куилмс се рекламираните брендови.)
 • Кока Кола Компанија (Кока Кола[37] и Пауерејд се рекламираните брендови.)
 • Петробрас (Лубракс е рекламираниот бренд)[38]

Официјален Снабдувач:

 • Сеара (Пети е рекламираниот бренд.)[39]

Добротворен партнер:

Локален Снабдувач:

Вдомување:

Медиа покриеност

уреди

Беше објавено дека YouTube ќе го пренесува турнирот низ 50 држави низ светот.[42]

Официјална песна

уреди

"Creo en América" од аргентинскиот пејач Диего Торес е официјалната песна за турнирот.[43] Торес ја изведе песната за време на воведната церемонија. Втора официјална песна е "Ready 2 Go" од Мартин Солвеиг.[44]

Забелешки

уреди
 1. „Мексико и Јапонија се пријавени за 43тото здание на Копа Америка“. CA2011.com. август 16, 2010. Архивирано од изворникот на 2012-02-03. Посетено на 2011-07-09.
 2. „Мексико би можел да не игра на Копа Америка 2011“ (шпански). Медио Тиемпо. ноември 23, 2009. Посетено на 1 ноември 25, 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. „Мексико го пража Олимпискиот тим“. Асоцијативен Прес. Март 31, 2010. Посетено на 1 април 1, 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 4. „Светски фудбал - Јапонската Лига откажана, Копа Америка во прашање“. Евроспорт. март 14, 2011. Посетено на 1 март 16, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 5. „Јапонија потврди до КОМНЕБОЛ дека ќе учествува на Копа Америка“ (шпански). sport.es. март 16, 2011. Посетено на 1 април 4, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 6. Предлошка:Cite new
 7. Предлошка:Cite new
 8. Предлошка:Cite new
 9. „Сините Самураи“. Јапонска Фудбалска Федерација. април 6, 2011. Посетено на 1 април 6, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 10. Предлошка:Cite new
 11. „Јапонија се откажа од Копа Америка“. Јапонска Фудбалска Федерација. мај 18, 2011.
 12. „Јапонија се откажа од Копа Америка“. CA2011.com. мај 17, 2011. Архивирано од изворникот на 2011-07-25. Посетено на 2011-07-09.
 13. „Комнебол официјално ја покани Костарика да игра на Копа Америка“. CA2011.com. мај 17, 2011. Архивирано од изворникот на 2011-07-25. Посетено на 2011-07-09.
 14. „Костарика ќе игра на Копа Америка“. CA2011.com. мај 18, 2011. Архивирано од изворникот на 2011-07-25. Посетено на 2011-07-09.
 15. „Костарика прифати да ја замени Јапонија на Копа Америка“. Њујорк Тајмс (Ројтерс). мај 17, 2010.
 16. „Одлучени се стадионите за Копа Америка 2011“. CA2011.com. август 16, 2010. Архивирано од изворникот на 2012-03-14. Посетено на 2011-07-09.
 17. „Жрепката од Копа Америак Аргентина 2011 се одржува во Четврток, 11 ноември, во Ла Плата“. CA2011.com. ноември 11, 2010. Архивирано од изворникот на 2011-01-22. Посетено на 2011-07-09.
 18. „Жрепката за Копа Америка носи интрига“. FIFA.com. 11 ноември 2010. Архивирано од изворникот на 2012-11-12.
 19. „Тоа е причина за Купот“. Оле (шпански). ноември 9, 2010. Посетено на 1 ноември 10, 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 20. „Копа Америка 2011: Аргентина, Бразил и Уругвај се носители во групите“. CA2011.com. октомври 21, 2010. Архивирано од изворникот на 2011-01-11. Посетено на 2011-07-09.
 21. „Назначени судиите за Копа Америка 2011“. CA2011.com. Јуни 7, 2011. Архивирано од изворникот на 2011-07-04. Посетено на 2011-07-09. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 22. „Копа Америка:Судиите за турнирот се назначени“ (шпански). КОНМЕБОЛ. Јуни 6, 2011. Посетено на 1 јуни 6, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 23. „Судијата Карлос Амариља ќе го замени Карлсо Торес во Копа Америка 2011“. CA2011.com. јуни 20, 2011. Архивирано од изворникот на 2012-03-26. Посетено на 2011-07-09.
 24. „Одредени групите за Копа Америка 2011“. CA2011.com. ноември 11, 2010. Архивирано од изворникот на 2010-11-21. Посетено на 2011-07-09.
 25. Официјални регулации Архивирано на 30 јуни 2011 г. (шпански)
 26. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-12-27. Посетено на 2011-07-14.
 27. 27,0 27,1 Sequence of matches inverted from original schedule. „Два натпревари од Копа Америка 2011 се сменети на 8 јули“. CA2011.com. јуни 15, 2011. Архивирано од изворникот на 2011-06-18. Посетено на 2011-07-09.
 28. „Изјавени официјаните регулации на Копа Америка 2011“. CA2011.com. ноември 11, 2010. Архивирано од изворникот на 2011-10-06. Посетено на 2011-07-09.
 29. „LG“. Архивирано од изворникот на 2011-07-05. Посетено на 2011-07-10.
 30. „Мастер Кард“. Архивирано од изворникот на 2011-04-30. Посетено на 2011-07-10.
 31. „Сантандер“. Архивирано од изворникот на 2011-04-30. Посетено на 2011-07-10.
 32. „Киа“. Архивирано од изворникот на 2011-07-05. Посетено на 2011-07-10.
 33. „Кларо“. Архивирано од изворникот на 2011-06-23. Посетено на 2011-07-10.
 34. „Телсес“. Архивирано од изворникот на 2012-08-07. Посетено на 2011-07-10.
 35. „Канон“. Архивирано од изворникот на 2011-06-23. Посетено на 2011-07-10.
 36. „Будвеисер“. Архивирано од изворникот на 2011-06-11. Посетено на 2011-07-10.
 37. „Кока Кола“. Архивирано од изворникот на 2011-07-05. Посетено на 2011-07-10.
 38. „Петробраз“. Архивирано од изворникот на 2011-05-06. Посетено на 2011-07-10.
 39. „Сеара“. Архивирано од изворникот на 2012-08-07. Посетено на 2011-07-10.
 40. „УНИЦЕФ“. Архивирано од изворникот на 2011-07-05. Посетено на 2011-07-10.
 41. „УОЛ Хост“. Архивирано од изворникот на 2011-07-06. Посетено на 2011-07-10.
 42. „Гугл е партнер со Трафик Спортс за да ги пренесува сите натпревари од Копа Америка во живо на YouTube“. CA2011.com. јуни 15, 2011. Архивирано од изворникот на 2011-06-19. Посетено на 2011-07-10.
 43. http://m24digital.com/.../diego-torres-presented-the-official-song-of-the-copa-america[мртва врска]
 44. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-03-26. Посетено на 2011-07-10.

Надворешни врски

уреди