Бомбашки напад во Ерусалим (2011)

Бомбашкиот напад во Ерусалим е напад од автобус кој се случил на 23 март 2011 година[4]. Од нападот 39 лица биле повредени а загинал еден британски државјанин, 59-годишната Марија Жан Гарднер, христијански преведувач на Библијата[2][3][5] , а самата експлозија била активирана преку мобилен телефон[6].

Бомбашки напад во Ерусалим
The site of the attack the next morning.

2011 Jerusalem bus stop bombing
МестоЕрусалим
Датум23 март 2011
15:00[1]
Вид нападбомбашки напад
Мртви1[2]
Повредени39[3]
Сторителинепознато

Нападот бил осуден од страна на официјалната власт во Израел, од палестинската власт, Франција, Обединетото Кралство и САД. Одговорноста за нападот не биле веднаш идентификувани. Палестинската власт на сослушување ги повикала двата палестински водачи на исламскиот џихад во врска со израелските тврдења дека тие стојат зад нападот[7][8].

Наводи

уреди
  1. Passos, Marina. „AFP: One dead, over 30 hurt in Jerusalem bombing“. Архивирано од изворникот 2013-01-03. Посетено на 2011-03-24.
  2. 2,0 2,1 Aron Heller and Josh Lederman (23 March 2011). „Israel Radio: 1 Killed in Jerusalem Explosion“. ABC News. Associated Press. Посетено на 23 March 2011.
  3. 3,0 3,1 Melania Lidman, Rebecca Anna Stoil and Tovah Lazaroff (23 March 2011). „1 dead, 39 injured in Jerusalem bus bombing“. The Jerusalem Post. Посетено на 23 March 2011.
  4. "One woman killed, over 30 injured in bomb explosion in Jerusalem." Jewish Journal. 23 March 2011. 23 March 2011.
  5. „Jerusalem bus bomb Briton named“. BBC News. Посетено на 2011-03-26.
  6. [1]
  7. Issacharoff, Avi (24 March 2011). „Two Islamic Jihad leaders detained in West Bank“. Haaretz. Посетено на 2011-03-24.
  8. „PA arrests 2 Islamic Jihad officials over Jerusalem's bombing“. Arab News. Архивирано од изворникот на 2011-03-26. Посетено на 2011-03-24.

31°47′16″N 35°12′11″E / 31.78778° СГШ; 35.20306° ИГД / 31.78778; 35.20306