Моника Белучи е родена на 30 септември во 1964 во градот на Кастло во Лама[1][2][3]. Започнува да работи како модел за да ги плати студиите за факултет на универзитетот за право во Перуџа[4]. Филмсаката кариера ја започнува на почетокот на 90 тите години. Но нејзината популарност започнува да расте во 2000 та година кога игра во италијанскиот филм „Малена“. Во ноември 2007 постанува заштитно лице за Интимисими.

Моника Белучи (2009)

Во 3 август во 1990 год. склучила брак со францускиод глумец Винсент Касел.

Наводи

уреди
  1. Lussier, Marc-André (1 October 2015). „Monica Bellucci: l'envie d'émotions fortes“ [Monica Bellucci: the desire for strong emotions]. La Presse (француски). Архивирано од изворникот 29 July 2023. Посетено на 14 August 2023.
  2. Silvestri, Giuseppe (6 December 2019). „Monica Bellucci, la 55enne che fa impazzire il mondo“ [Monica Bellucci, the 55-year-old who is driving the world crazy]. Corriere dell'Umbria (италијански). Архивирано од изворникот на 14 August 2020. Посетено на 4 June 2023.
  3. Lévy-Frébault, Tiphaine (11 October 2013). „Monica Bellucci est célibataire“ [Monica Bellucci is single]. L'Express (француски). Архивирано од изворникот 19 February 2023. Посетено на 26 February 2023. Занемарен непознатиот параметар |orig-date= (help)
  4. Salisbury, Mark (23 October 2005). „Danger woman“. The Guardian (англиски). Архивирано од изворникот на 16 August 2022. Посетено на 18 June 2023.