„Битолски весник“ — еден од најстарите весници во Македонија и излегува еднаш неделно. На 28 април 2009 ја одбележал својата 45-годишнина [1]. Весникот од 2005 година ја доделува и новинарската награда „Тоде Петревски“.

Битолски весник
Насловната страница на првото издание на „Битолски весник“
Насловната страница на првото издание на битолски весник
ТипДневен весник
ФорматБ2
УредникМенде Младеновски
Основан28 април 1964
ЈазикМакедонски
СедиштеБитола
СтраницаОнлајн верзија на весникот

Наводи

уреди
  1. MakMrez@[мртва врска] - 45 години Битолски весник

Надворешни врски

уреди