Стинг (англики: Sting) — британски музичар и глумец.

Животопис уреди

 
Стинг на концерт во Будимпешта, во 2000 г.

Стинг е оженет со Труди Стајлер.

Во декември 2014 година, Стинг бил еден од добитниците на традиционалните признанија што ги доделува Центарот за сценски уметници „Џон Ф. Кенеди“. На церемонијата, одржана во Белата куќа, наградата му ја врачил американскиот претседател Барак Обама.[1]

 
Стинг на концерт во Милано, 23.6.2006 г.

Музичка кариера уреди

„Полис“ уреди

 
„Полис“ на концерт во 2007 г.

Соло кариера уреди

 
Стинг на концерт во Норвешка, во 1985 г.

На 26 октомври 2014 година, првиот мјузикл на Стинг, „Последниот брод“ бил премиерно поставен на Бродвеј[2][3] и добил добри критики од публиката и критиката. Така, весникот „Њујорк тајмс“ напишал дека „претставата е амбициозна, искрена и заводлива“. Мјузиклот содржи песни од истоимениот албум на Стинг од 2013 година, а текстот го напишале Џон Логан и Брајан Јорки. Дејството на мјузиклот се случува во родното место на Стинг, Волсенд и го прикажува животот на група невработени работници од едно бродоградилиште, кои преземаат една фабрика за да го изградат последниот брод.[4]

Во рамките на својата 57th & 9th турнеја го посети Скопје. На 15 октомври 2017 одржа концерт пред околу 3000 посетители во Вип арената.

Филмска кариера уреди

Наводи уреди

  1. „Стинг и Том Хенкс добија признанија од Обама“, Дневник, година XVIII, број 5638, среда, 10 декември 2014, стр. 21.
  2. DeCurtis, Anthony; DeCurtis, Anthony (2014-11-03). „Sting's Visceral, Emotional 'The Last Ship' Arrives“. Rolling Stone (англиски). Посетено на 2022-02-02.
  3. „Sting sails into Chicago to promote 'Last Ship'. Daily Herald (англиски). 2013-10-11. Посетено на 2022-02-02.
  4. „Мјузиклот на Стинг премиерно на Бродвеј“, Дневник, година XVIII, број 5602, вторник, 28 октомври 2014, стр. 23.