Аризона (англиски: Arizona) — американска сојузна држава со главен град Финикс.

Аризона
State of Arizona
Знаме на Аризона Печат на Аризона
Знаме Печат
Прекар(и): The Grand Canyon State (Држава на Големиот кањон),
The Copper State
(Држава на бакарот)
Гесло: Ditat Deus
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајоминг
Службен јазик Англиски
Говорени јазици Англиски 74,1%,
шпански 19.5%,
навахо 1.9%
Главен град Финикс
Најголем град Финикс
Површина  6. место
 - Вкупно 295 254 км²
 - Широчина 500 км
 - Должина 645 км
 - % вода 0,32
 - Гео. ширина 31° 20′ N до 37° N
 - Гео. должина 109° 3′ W до 114° 49′ W
Население  16. место
 - Вкупно 5 130 632
 - Густина 17,43/км² (36. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Врв Хамфрис[1]
3 851 м
 - Најниска точка Колорадо (река)[1]
22 м
Влез во сојузот  14 февруари 1912 (48)
Гувернер Џенет Наполитано (Д)
Сенатори Џон Меккејн (Р)
Џон Кал (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки AZ US-AZ
Портал www.az.gov

Аризона како тема во уметноста и во популарната култура

уреди
  • „Аризонски сон“ (Arizona Dream) - музички албум на Горан Бреговиќ од 1993 година.[2]
  • „Додека стигнам во Аризона“ (By The Time I Get To Arizona) - песна на американската рап-група „Паблик енеми“ (Public Enemy) од 1991 година.[3]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 2005. Архивирано од изворникот на 2008-06-01. Посетено на 3 ноември 2006.
  2. DISCOGS, Goran Bregović ‎– Arizona Dream (Original Motion Picture Soundtrack) (пристапено на 19.8.2020)
  3. DISCOGS, Public Enemy ‎– Apocalypse 91... The Enemy Strikes Black (пристапено на 25.8.2019)

Координати: 34° СГШ 112° ЗГД