< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1392 (MCCCXCII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1392. година од новата ера, 392. од вториот милениум, 92. од 14 век и трета од 1390-тите.

1392 г.  во други календари
Грегоријански календар 1392
MCCCXCII
Ab urbe condita 2145
Асирски календар 6142
Бахајски календар -452–-451
Бенгалски календар 799
Берберски календар 2342
Будистички календар 1936
Бурмански календар 754
Византиски календар 6900–6901
Еврејски календар 5152–5153
Ерменски календар 841
ԹՎ ՊԽԱ
Етиопски календар 1384-1385
Игбоански календар 392–393
Ирански календар 770–771
Исламски календар 794–795
Јулијански календар 1392    MCCCXCII
Кинески календар 辛未年月日
(4028/4088)
— до —
壬申年月日
(4029/4089)
Коптски календар 1108–1109
Корејски календар 3725
Календар Мингуо 520 пред РК
民前520年
Селевкидски календар 1703–1704
Тајландски сончев календар 1935
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1448–1449
 - Шака самват 1314–1315
 - Кали југа 4493–4494
Холоценски календар 11392
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6900 и 6901 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6142 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5152 и 5153 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2145.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1392. година се протега во 4028 и 4029, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4088 и 4089 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1935. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 794 и 795 исламска година.

НастаниУреди

  • 6 јануари - Скопје падна под османлиска власт и стана седиште на новоформираниот санџак. Скопскиот санџак беше прва организирана османлиска провинција на територијата на југословенските земји и база за навлегување кон север и запад.
  • Нижни Новгород на чело со семејството Шујски влегува во состав на Московија.

РодениУреди

ПочиналеУреди