Памела Андерсон

канадско-американска актерка и модел

Памела Дениз Андерсон (англиски: Pamela Denise Anderson; родена на 1 јули 1967) — канадско-американска глумица, фото-модел, продуцент. Најпозанатата улога ја имала во американската серија „Чувари на плажа“ во која го играла ликот Си Џеј Паркер. Андерсон според некои важи за секс симбол за деведесеттите. Има американско и канадско државјанство.[1]

Памела Андерсон
Роден(а)Памела Дениз Андерсон
1967
Лејдисмит, Британска Колумбиа, Канада
НационалностКанадско-Американка
Занимање
  • Глумица
  • Модел
  • активист
Активен период1989–денес
СопружникТоми Ли 1995 - 1998
Кид Рок 2006-2007
Рик Саломон2007-2008
ПартнерАдил Рми (2017–2019)
Деца2
Страница
pamelaandersonfoundation.org

НаводиУреди

  1. „Pamela Anderson became U.S. citizen“. Moono.com. 14 мај 2004. Архивирано од изворникот на 20 февруари 2007. Посетено на 26 април 2007.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врскиУреди