Арсениј Јовков

Арсениј Јовков (25 март 1884 - 14 септември 1924) — македонски револуционер, филмски сценарист и публицист.

Арсениј Јовков
Arseni-Yovkov.png
Роден 25 март 1884
Селци, Струшко
Починал 14 септември 1924
Горна Џумаја, Пиринска Македонија
Кадар од документарниот филм „Македонија во слики“ го прикажува пренесувањето на останките на Гоце Делчев во црквата „Света Недела“.

Роден е во селото Селци, Струшко, на 25 март 1884 година. Своите духовни сили тој ги посветил на повеќе области во културата, меѓу кои најмногу на новинарството. Учествувал во Илинденското востание.

Јовков е првиот македонски филмски сценарист, според чие сценарио е снимен документарниот филм „Македонија во слики“ во 1923 година[1]. Автор е и на сценариото за играниот филм „Илинден“.[2][3]

Убиен е во познатите септемвриски Горноџумајски атентати.

Надворешни врскиУреди

ИзвориУреди

  1. [1][мртва врска]
  2. „Вечер“ бр. 14283, 24.12.2009: „Арсениј Јовков е најавтентичниот литературен глас на Илинден“
  3. „„Македонско сонце" број 248: „Делото на Арсени - „евангелско четиво" за секој Македонец". Архивирано од изворникот на 2009-12-07. Посетено на 2009-12-24.