Конгрес на Соединетите Американски Држави

(Пренасочено од Конгресот на САД)

Конгресот на Соединетите Американски Држави (англ. United States Congress) е дводомно легислативно тело на федералната влада на САД кое се состои од Сенат и Претставнички дом. Сенаторите и претставниците се избираат на директни избори.

Конгрес на Соединетите Американски Држави
Coat of arms or logo
Тип
Тип
HousesСенат
Претставнички дом
Историја
Основан4 март 1789; пред 235 години (1789-03-04)
Претходен составКонгрес на Конфедерацијата
Актуелен собор
3 јануари 2021
Водство
Камала Херис (D)
од 20 јануари 2021
Кевин Мекарти (R)
од 7 јануари 2023 година
Состав
Места
  • 535 со право на глас
    • 100 сенатори
    • 435 претставници
  • 6 членови без право на глас
Сенат политички групи
Мнозинство (50)[б 1]

Малцинство (50)

Претставнички дом на САД политички групи
Мнозинство (220)

Малцинство (212)

Празни (3)

  •      Празни (3)
Зборно место
Капитол на САД
Вашингтон
Соединети Американски Држави
Мрежно место
congress.gov
Устав
Устав на Соединетите Американски Држави

Претставничкиот дом има 435 претставници кои ги претставуваат своите изборни единици во период од две години. Местата во Претставничкиот дом се сразмерно поделени помеѓу сојузните држави според нивната популација. Во Сенатот, секоја сојузна држава на САД е претставена со по двајца од вкупно 100-те сенатори. Секои две години се избираат приближно една третина од сенаторите во Сенатот, а тие имаат 6-годишен мандат.[2]

Целокупната законодавна власт на САД е во рацете на Конгресот. Иако имаат некои специфични улоги предвидени со уставот на САД, Претставничкиот дом и Сенатот се рамноправни партнери во законодавниот процес: законите не можат да се донесат без согласност од обата дома.

Конгресот се среќава во Капитолот на САД, во Вашингтон, округ Колумбија.

Наводи

уреди
  1. „Maine Independent Angus King To Caucus With Senate Democrats“. Politico. November 14, 2012. Архивирано од изворникот December 8, 2020. Посетено на November 28, 2020. Angus King of Maine, who cruised to victory last week running as an independent, said Wednesday that he will caucus with Senate Democrats. [...] The Senate's other independent, Bernie Sanders of Vermont, also caucuses with the Democrats.
  2. „The Legislative Branch“. The White House. Посетено на 26 јануари 2021.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.