Мец (француски: Metz) — град во североисточна Франција и главен град на департманот Мозел и регионот Лорена. Низ градот минуваат реките Сел и Мозел.

Мец
Катедрала Ст.Етјен во Мец
ЗемјаФранција
ОкругМец-Град
Општ. заедницаМетропола Мец
Управа
 • Градоначалник (2008-2014) Доминик Грос (СП)
Население 1124.500
Час. појасCET (GMT +1)
INSEE/Пошт. бр.57463
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Историја

уреди

Географија

уреди

Знаменитости

уреди

Градот е познат по својата зградите обоени со жолт вар. Исто така е познат и како “зелен град” (25 м2 по жител од градот се паркови,градини,зеленила.). Според Њујорк Тајмс Мец е 39. најпопуларно место за туристите (2009).

  • Сент Етјен готска катедрала со витражни прозорци дизајнирана од Марк Шагал е најпозната катедрала во градот.

Збратимени градови

уреди

Мец е збратимен со: