< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1538 (MDXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1538 година од новата ера, 538. од вториот милениум, 38. од XVI век и деветта од 1530-тите.

1538 во разни календари
Грегоријански календар1538
MDXXXVIII
Ab urbe condita2291
Ерменски календар987
ԹՎ ՋՁԷ
Асирски календар6288
Балиски календар1459–1460
Бенгалски календар945
Берберски календар2488
Будистички календар2082
Бурмански календар900
Византиски календар7046–7047
Кинески календар丁酉(огн. петел)
4234 или 4174
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
4235 или 4175
Коптски календар1254–1255
Етиопски календар1530–1531
Еврејски календар5298–5299
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1594–1595
 - Сачка ера1459–1460
 - Кали-југа4638–4639
Холоценски календар11538
Игбоански календар538–539
Ирански календар916–917
Исламски календар944–945
Јапонски календарТенбун 7
(天文7年)
Јавански календар1456–1457
Јулијански календар1538
MDXXXVIII
Корејски календар3871
Мингуо-календар374 пред Р. Кина
民前374年
Нанакшахи70
Тајландски сончев календар2080–2081
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
1664 или 1283 или 511
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
1665 или 1284 или 512

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7046 и 7047 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6288 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5298 и 5299 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2291.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1538 година се протега во 4174 и 4175, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4234 и 4235 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2081. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 944 и 945 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди