< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1388 (MCCCLXXXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1388. година од новата ера, 388. од вториот милениум, 88. од 14 век и деветта од 1380-тите.

1388 г.  во други календари
Грегоријански календар 1388
MCCCLXXXVIII
Ab urbe condita 2141
Асирски календар 6138
Бахајски календар -456–-455
Бенгалски календар 795
Берберски календар 2338
Будистички календар 1932
Бурмански календар 750
Византиски календар 6896–6897
Еврејски календар 5148–5149
Ерменски календар 837
ԹՎ ՊԼԷ
Етиопски календар 1380-1381
Игбоански календар 388–389
Ирански календар 766–767
Исламски календар 789–790
Јулијански календар 1388    MCCCLXXXVIII
Кинески календар 丁卯年月日
(4024/4084)
— до —
戊辰年月日
(4025/4085)
Коптски календар 1104–1105
Корејски календар 3721
Календар Мингуо 524 пред РК
民前524年
Селевкидски календар 1699–1700
Тајландски сончев календар 1931
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1444–1445
 - Шака самват 1310–1311
 - Кали југа 4489–4490
Холоценски календар 11388
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6896 и 6897 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6138 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5148 и 5149 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2141.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1388. година се протега во 4024 и 4025, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4084 и 4085 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1931. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 789 и 790 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди