< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1548 (MDXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1548 година од новата ера, 548. од вториот милениум, 48. од XVI век и деветта од 1540-тите.

1548 во разни календари
Грегоријански календар1548
MDXLVIII
Ab urbe condita2301
Ерменски календар997
ԹՎ ՋՂԷ
Асирски календар6298
Балиски календар1469–1470
Бенгалски календар955
Берберски календар2498
Будистички календар2092
Бурмански календар910
Византиски календар7056–7057
Кинески календар丁未(огн. коза)
4244 или 4184
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
4245 или 4185
Коптски календар1264–1265
Етиопски календар1540–1541
Еврејски календар5308–5309
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1604–1605
 - Сачка ера1469–1470
 - Кали-југа4648–4649
Холоценски календар11548
Игбоански календар548–549
Ирански календар926–927
Исламски календар954–955
Јапонски календарТенбун 17
(天文17年)
Јавански календар1466–1467
Јулијански календар1548
MDXLVIII
Корејски календар3881
Мингуо-календар364 пред Р. Кина
民前364年
Нанакшахи80
Тајландски сончев календар2090–2091
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
1674 или 1293 или 521
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1675 или 1294 или 522

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7056 и 7057 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6298 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5308 и 5309 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2301.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1548 година се протега во 4184 и 4185, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4244 и 4245 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2091. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 954 и 955 исламска година. Годината 1548 (MDXLVIII) била престапна година која започнала на ден недела според јулијанскиот календар.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди