Отвори го главното мени

Цеље

град во Словенија

Цеље (словенечки: Celje) — град во Словенија, седиште на градска општина Цеље и на Савињски статистички регион, трет најголем град во државата. Во градот се наоѓа замокот Цеље. Цеље лежи на 241 метар надморска височина.[1]

Цеље
Celje
град и општина
View of Celje (28189851435).jpg
Прекар(и): Кнежевско место
Местоположба на Општина Цеље.
Местоположба на Општина Цеље.
Цеље is located in Словенија
Цеље
Цеље
Местоположба на Цеље во Словенија
Координати: 46°14′09″N 15°16′03″E / 46.23583° СГШ; 15.26750° ИГД / 46.23583; 15.26750
Земја Словенија
ОпштинаЦеље
Управа
 • ГрадоначалникБојан Шрот
Површина
 • Вкупна94,9 км2 (366 ми2)
Надм. вис.&10000000000000241000000241 м
Население (2002)
 • Вкупно48.081
 • Густина51/км2 (130/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски код3000
Повик. бр.03
Мреж. местоcelje.si
Cilli, Georg Matthäus Vischer, Topographia Ducatus Stiriae, Graz 1681

НаселениеУреди

година население[2]
1439 1.000
1798 1.400
1820 1.635
1834 1.511
1840 1.793
1900 6.743
година население
1924 7.750
1940 20.000
1995 40.710
2002 48.081
2007 45.826
2010 50.039
 

Цеље има население од 47.660 жители (2002):

  • мажи: 22,744;
  • жени: 24,816;
  • домаќинства: 18,410;

Збратимени градовиУреди

Позначајни личности од ЦељеУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди