< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1508 (MDVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1508 година од новата ера, 508. од вториот милениум, 8. од XVI век и деветта од 1500-тите.

1508 во разни календари
Грегоријански календар1508
MDVIII
Ab urbe condita2261
Ерменски календар957
ԹՎ ՋԾԷ
Асирски календар6258
Балиски календар1429–1430
Бенгалски календар915
Берберски календар2458
Будистички календар2052
Бурмански календар870
Византиски календар7016–7017
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
4204 или 4144
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
4205 или 4145
Коптски календар1224–1225
Етиопски календар1500–1501
Еврејски календар5268–5269
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1564–1565
 - Сачка ера1429–1430
 - Кали-југа4608–4609
Холоценски календар11508
Игбоански календар508–509
Ирански календар886–887
Исламски календар913–914
Јапонски календарЕјшо 5
(永正5年)
Јавански календар1425–1426
Јулијански календар1508
MDVIII
Корејски календар3841
Мингуо-календар404 пред Р. Кина
民前404年
Нанакшахи40
Тајландски сончев календар2050–2051
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
1634 или 1253 или 481
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
1635 или 1254 или 482

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7016 и 7017 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6258 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5268 и 5269 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2261.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1508 година се протега во 4144 и 4145, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4204 и 4205 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2051. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 913 и 914 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди