< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1370 (MCCCLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1370 година од новата ера, 370. од вториот милениум, 70. од XIV век и прва од 1370-тите.

1370 во разни календари
Грегоријански календар1370
MCCCLXX
Ab urbe condita2123
Ерменски календар819
ԹՎ ՊԺԹ
Асирски календар6120
Балиски календар1291–1292
Бенгалски календар777
Берберски календар2320
Будистички календар1914
Бурмански календар732
Византиски календар6878–6879
Кинески календар己酉(зем. петел)
4066 или 4006
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
4067 или 4007
Коптски календар1086–1087
Етиопски календар1362–1363
Еврејски календар5130–5131
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1426–1427
 - Сачка ера1291–1292
 - Кали-југа4470–4471
Холоценски календар11370
Игбоански календар370–371
Ирански календар748–749
Исламски календар771–772
Јапонски календарОан 3
(応安3年)
Јавански календар1283–1284
Јулијански календар1370
MCCCLXX
Корејски календар3703
Мингуо-календар542 пред Р. Кина
民前542年
Нанакшахи−98
Тајландски сончев календар1912–1913
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
1496 или 1115 или 343
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
1497 или 1116 или 344

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6878 и 6879 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6120 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5130 и 5131 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2123.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1370 година се протега во 4006 и 4007, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4066 и 4067 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1913. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 771 и 772 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди