Изабела I од Кастиља (шпански:Isabel I de Castilla) (родена на 22 април 1451 во Мадригал де лас Алтас Торес - починала на 26 ноември 1504 во Медина дел Кампо) била кралица на Кастиља и Леон. Таа и нејзиниот сопруг Фердинанд II Арагонски се познати како католички кралеви, бидејќи ја предводеле Реконквистата против Маврите и ги поставиле темелите за обединувањето на Шпанија.

Изабела I
Кралица на Кастиља и Леон
Кралица на Арагон, Мајорка, Неапол и Валенсија, Грофица од Барселона
На престол10 декември 1474 - 26 ноември 1504
ПретходникЕнрике IV
НаследникЈована I
Почивалиште
Фердинанд II Арагонски
ДецаИзабела, принцеза од Астурија (1470-1498)
Хуан, принц од Астурија
Јована I Кастиљска
Марија Арагонска (1482-1517)
Катерина Арагонска
ДинастијаТрастамара
ТаткоХуан II Кастиљски
МајкаИзабела Поругалска

Таа била ќерка на Хуан II Кастиљски и неговата втора жена, Изабела Португалска, а била сестра и на претходниот прстолонаследник Енрике IV.

Изабела I ја финансирала пловидбата на Колумбо до Индија, во која овој стигнал до Америка.

Претходник
Енрике IV
Кралица на Кастиља и Леон
1474-1504
Наследник
Јована I