Јаник Ањел (роден на 9 јуни 1992 во Ним) е француски пливач кој е специјализиран во дисциплината краул, и е трикратен Олимписки медалист. Во своето олимписко деби на Летните олимписките игри 2012 во Лондон, тој освоил златни медали на 200 м краул како и на штафетната трка 4x100 м краул, и сребрен медал на штафетната трка 4x200 м краул. Тој е моментален француски рекордер на 200 и 400 м краул (долг курс).

Јаник Ањел
220px}}
Јаник Ањел во јуни 2012.
Лични информации
Целосно имеЈаник Ањел
Прекар(и)Ајкула
Националност Франција
Роден на9 јуни 1992 (1992-06-09) (28 г.)
Роден воНим, Франција
Висина2.02 м
Тежина80 килограми
Спорт
СпортПливање
ДисциплиниКраул

Личен животУреди

Ањел е роден во Ним во 1992, како син на медицинска сестра и либерален директор за човечки ресурси. Тој го добил своето име по францускиот тенисер Јаник Ноа. Ањел почнал да плива на 8 годишна возраст откако сосед го открил неговиот талент и го повикал неговиот родител да го запише во пливачки клуб.

Пливачка кариераУреди

Рана кариераУреди

На Европското јуниорско првенство 2009, Ањел победил на 200 и 400 м краул со европски јуниорски рекорди. Тој исто така бил дел од францускиот штафетен тим на 4×200 м краул кој освоил злато пред Русија и Италија.

Во април 2010, Ањел поставил француски рекорд на 200 м краул со време од 1:46.35 и го надминал светскиот рекорд на Амаури Лево од 1:46.54.[1] Во јуни 2010, тој го подобрил својот рекорд на 200 м краул со време од 1:46.30.

На Европското јуниорско првенство 2010, Ањел поставил француски рекорд на 400 м краул со време од 3:46.26 и го надминал францускиот рекорд на Николас Ростучер од 3:46.28 освојувајќи златен медал.[2]

Европско првенство 2010Уреди

На Европското првенство во водени спортови 2010, Ањел освоил златен медал на 400 м краул поставувајќи нов француски рекорд и рекорд на првенството.[3] Ањел, заедно со Фабиен Жило, Вилијам Мејнард, и Алан Бернард во штафетната трка на 4×100 м краул го осовоил сребрениот медал зад Русија. Во втората делница, Ањел испливал време од 48.23.[4] Пливајќи прв во штафетната трка на 4×200 м краул, Ањел со соборил својот сопствен француски рекорд на 200 м краул со време од 1:45.83. Ањел заедно со Клемон Лефер, Антон Харамбур, и Џереми Стравиус завршил на третото место на 4×200 м краул зад Русија и Германија.[5]

Светско првенство 2011Уреди

Поврзано: Пливање на светското првенство во водени спортови 2011

На Светското првенство 2011 во Шангај, Ањел се натпреварувал во три дисциплини. Во неговата прва дисциплина, на 400 м краул, Ањел завршил на 6-то место со време од 3:45.24. Во неговата втора дисциплина, на 200 м краул, Ањел завршил на 5-то место со време од 1:44.99 кое претставувало нов француски рекорд. Ањел го освоил единствениот медал на натпреварувањето, сребрен, на штафетната трка на 4×200 м краул. Францускиот тим составен од Ањел, Грегори Мале, Џереми Стравиус, и Фабиен Жило испливал нов француски рекорд со време од 7:04.81.

2012 Summer Olympic GamesУреди

Поврзано: Пливање на Летните олимписки игри 2012
Медали
2012 Лондон – машко пливање
Натпреварувач за   Франција
Олимписки игри
Злато 200 м краул
1:43.14
(НР)
Злато 4×100 м краул
3:09.93
Сребро 4×200 м краул
6:59.70

На Летните олимписки игри 2012 во Лондон, Ањел освоил вкупно три медали:два златни и еден сребрен. Во неговата прва дисциплина, на штафетната трка на 4×100 м краул, заедно со Амаури Лево, Фабиен Жило, и Клемон Лефер тој го освоил златниот медал со време од 3:09:93. Пливајќи во последната измена, Ањел успеал да го намали заостанувањето од 30 стотинки зад американскиот пливач Рајан Лохте. Во последните 50 метри, Ањел го престигнал Рајан Лохте и францускиот тим завршил пред американскиот тим за 45 стотинки. Ањел ја испливал својата делница најбрзо од било кого во базенот со време од 46.74 и станал единствениот поединец кој испливал под 47 секунди. Следниот ден, Ањел го освоил својот втор златен медал, во дисциплината 200 м краул со време од 1:43.14, кое било најбрзо време во француската пливачка истроија и 1.79 секунди пред сребрените Сун Јанг и Парк Тае-Ван.[6] Ањел го освоил својот последен медал на игрите, сребрен, на штафетната трка на 4×200 м краул зад американскиот тим, со Амаури Лево, Грегори Мале, и Клемон Лефер. Ањел исто така пливал и во финалето на 100 м краул, каде што завршил четврти со личен рекорд од 47.84 секунди.

Лични рекордиУреди

Од 1 август 2012.

Долг курс
Дисциплина Време Натпреварување Датум Белешка
100 м краул 47.84 Летни олимписки игри 2012 1 август 2012
200 м краул 1:43.14 Летни олимписки игри 2012 30 јули 2012 НР
400 м краул 3:43.85 Француско првенство 2011 23 март 2011 НР

НаводиУреди

  1. „Agnel lowers national record in France“. Swimming World Magazine. 17 April 2010. Посетено на 27 April 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  2. „European Junior Championships: Yannick Agnel Posts Speedy 400 Free“. Swimming World Magazine. 14 July 2010. Посетено на 14 July 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  3. „30th LEN European Swimming Championships – Men's 400 m freestyle results“ (PDF). Omega Timing. 9 August 2010. Посетено на 9 August 2010.
  4. „30th LEN European Swimming Championships – Men's 4×100 m freestyle results“ (PDF). Omega Timing. 9 August 2010. Посетено на 9 August 2010.
  5. „30th LEN European Swimming Championships – Men's 4×200 m freestyle results“ (PDF). Omega Timing. 14 August 2010. Посетено на 14 August 2010.
  6. „Olympic swimming: Agnel wins again as Ryan Lochte misses out“. Посетено на 31 July 2012.