< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1326 (MCCCXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1326 година од новата ера, 326. од вториот милениум, 26. од XIV век и седма од 1320-тите.

1326 во разни календари
Грегоријански календар1326
MCCCXXVI
Ab urbe condita2079
Ерменски календар775
ԹՎ ՉՀԵ
Асирски календар6076
Балиски календар1247–1248
Бенгалски календар733
Берберски календар2276
Будистички календар1870
Бурмански календар688
Византиски календар6834–6835
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
4022 или 3962
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
4023 или 3963
Коптски календар1042–1043
Етиопски календар1318–1319
Еврејски календар5086–5087
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1382–1383
 - Сачка ера1247–1248
 - Кали-југа4426–4427
Холоценски календар11326
Игбоански календар326–327
Ирански календар704–705
Исламски календар726–727
Јапонски календарШочу 3 / Карјаку 1
(嘉暦元年)
Јавански календар1237–1238
Јулијански календар1326
MCCCXXVI
Корејски календар3659
Мингуо-календар586 пред Р. Кина
民前586年
Нанакшахи−142
Тајландски сончев календар1868–1869
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
1452 или 1071 или 299
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
1453 или 1072 или 300

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6834 и 6835 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6076 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5086 и 5087 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2079.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1326 година се протега во 3962 и 3963, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4022 и 4023 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1869. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 726 и 727 исламска година.

Настани уреди

 
Замокот Бурса

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди