< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1325 (MCCCXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1325 година од новата ера, 325. од вториот милениум, 25. од XIV век и шеста од 1320-тите.

1325 во разни календари
Грегоријански календар1325
MCCCXXV
Ab urbe condita2078
Ерменски календар774
ԹՎ ՉՀԴ
Асирски календар6075
Балиски календар1246–1247
Бенгалски календар732
Берберски календар2275
Будистички календар1869
Бурмански календар687
Византиски календар6833–6834
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
4021 или 3961
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
4022 или 3962
Коптски календар1041–1042
Етиопски календар1317–1318
Еврејски календар5085–5086
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1381–1382
 - Сачка ера1246–1247
 - Кали-југа4425–4426
Холоценски календар11325
Игбоански календар325–326
Ирански календар703–704
Исламски календар725–726
Јапонски календарШочу 2
(正中2年)
Јавански календар1236–1237
Јулијански календар1325
MCCCXXV
Корејски календар3658
Мингуо-календар587 пред Р. Кина
民前587年
Нанакшахи−143
Тајландски сончев календар1867–1868
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1451 или 1070 или 298
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
1452 или 1071 или 299

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6833 и 6834 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6075 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5085 и 5086 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2078.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1325 година се протега во 3961 и 3962, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4021 и 4022 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1868. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 725 и 726 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди
 
Антонио Павони

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди