< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1333 (MCCCXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1333 година од новата ера, 333. од вториот милениум, 33. од XIV век и четвртта од 1330-тите.

1333 во разни календари
Грегоријански календар1333
MCCCXXXIII
Ab urbe condita2086
Ерменски календар782
ԹՎ ՉՁԲ
Асирски календар6083
Балиски календар1254–1255
Бенгалски календар740
Берберски календар2283
Будистички календар1877
Бурмански календар695
Византиски календар6841–6842
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
4029 или 3969
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
4030 или 3970
Коптски календар1049–1050
Етиопски календар1325–1326
Еврејски календар5093–5094
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1389–1390
 - Сачка ера1254–1255
 - Кали-југа4433–4434
Холоценски календар11333
Игбоански календар333–334
Ирански календар711–712
Исламски календар733–734
Јапонски календарШокеј 2
(正慶2年)
Јавански календар1245–1246
Јулијански календар1333
MCCCXXXIII
Корејски календар3666
Мингуо-календар579 пред Р. Кина
民前579年
Нанакшахи−135
Тајландски сончев календар1875–1876
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1459 или 1078 или 306
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
1460 или 1079 или 307

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6841 и 6842 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6083 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5093 и 5094 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2086.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1333 година се протега во 3969 и 3970, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4029 и 4030 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1876. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 733 и 734 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди
 
Карло Ѕено

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди