< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1306 (MCCCVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1306 година од новата ера, 306. од вториот милениум, 6. од XIV век и седма од 1300-тите.

1306 во разни календари
Грегоријански календар1306
MCCCVI
Ab urbe condita2059
Ерменски календар755
ԹՎ ՉԾԵ
Асирски календар6056
Балиски календар1227–1228
Бенгалски календар713
Берберски календар2256
Будистички календар1850
Бурмански календар668
Византиски календар6814–6815
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
4002 или 3942
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
4003 или 3943
Коптски календар1022–1023
Етиопски календар1298–1299
Еврејски календар5066–5067
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1362–1363
 - Сачка ера1227–1228
 - Кали-југа4406–4407
Холоценски календар11306
Игбоански календар306–307
Ирански календар684–685
Исламски календар705–706
Јапонски календарКаген 4 / Токуџи 1
(徳治元年)
Јавански календар1217–1218
Јулијански календар1306
MCCCVI
Корејски календар3639
Мингуо-календар606 пред Р. Кина
民前606年
Нанакшахи−162
Тајландски сончев календар1848–1849
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1432 или 1051 или 279
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
1433 или 1052 или 280

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6814 и 6815 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6056 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5066 и 5067 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2059.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1306 година се протега во 3942 и 3943, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4002 и 4003 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1849. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 705 и 706 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Смртта на Џон Комин

Надворешни врски

уреди
  1. Murison, A. F. (1899). King Robert the Bruce (reprint 2005. изд.). Kessinger Publishing. стр. 30. ISBN 9781417914944.