< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1303 (MCCCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1303 година од новата ера, 303. од вториот милениум, 3. од XIV век и четвртта од 1300-тите.

1303 во разни календари
Грегоријански календар1303
MCCCIII
Ab urbe condita2056
Ерменски календар752
ԹՎ ՉԾԲ
Асирски календар6053
Балиски календар1224–1225
Бенгалски календар710
Берберски календар2253
Будистички календар1847
Бурмански календар665
Византиски календар6811–6812
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
3999 или 3939
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
4000 или 3940
Коптски календар1019–1020
Етиопски календар1295–1296
Еврејски календар5063–5064
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1359–1360
 - Сачка ера1224–1225
 - Кали-југа4403–4404
Холоценски календар11303
Игбоански календар303–304
Ирански календар681–682
Исламски календар702–703
Јапонски календарКенген 2 / Каген 1
(嘉元元年)
Јавански календар1214–1215
Јулијански календар1303
MCCCIII
Корејски календар3636
Мингуо-календар609 пред Р. Кина
民前609年
Нанакшахи−165
Тајландски сончев календар1845–1846
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
1429 или 1048 или 276
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
1430 или 1049 или 277

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6811 и 6812 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6053 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5063 и 5064 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2056.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1303 година се протега во 3939 и 3940, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3999 и 4000 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1846. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 702 и 703 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

 
Бригита Шведска

Починале уреди

Надворешни врски уреди