< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1312 (MCCCXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1312. година од новата ера, 312. од вториот милениум, 12. од 14 век и трета од 1310-тите.

1312 г.  во други календари
Грегоријански календар 1312
MCCCXII
Ab urbe condita 2065
Асирски календар 6062
Бахајски календар -532–-531
Бенгалски календар 719
Берберски календар 2262
Будистички календар 1856
Бурмански календар 674
Византиски календар 6820–6821
Еврејски календар 5072–5073
Ерменски календар 761
ԹՎ ՉԿԱ
Етиопски календар 1304-1305
Игбоански календар 312–313
Ирански календар 690–691
Исламски календар 711–712
Јулијански календар 1312    MCCCXII
Кинески календар 辛亥年月日
(3948/4008)
— до —
壬子年月日
(3949/4009)
Коптски календар 1028–1029
Корејски календар 3645
Календар Мингуо 600 пред РК
民前600年
Селевкидски календар 1623–1624
Тајландски сончев календар 1855
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1368–1369
 - Шака самват 1234–1235
 - Кали југа 4413–4414
Холоценски календар 11312
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6820 и 6821 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6062 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5072 и 5073 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2065.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1312. година се протега во 3948 и 3949, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4008 и 4009 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1855. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 711 и 712 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди