Милано-Санремо 2019

110. издание на велосипедската трка
Милано-Санремо 2019 Cycling (road) pictogram.svg
2019 Milan-Sanremo.jpg
Детали за трката
Издание110. Милано-Санремо
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум23 март 2019
Растојание291 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеМилано
ОдредиштеСанремо
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај168
Просечна брзина43,62 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникFRA Жилијан Алафилип (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Оливер Насен (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранPOL Михал Квјатковски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

Милано-Санремо 2019 — 110. издание на велосипедската еднодневна трка Милано-Санремо, која се одржала на 23 март како осми настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена во спринт од Жилијан Алафилип, пред Оливер Насен и победникот на трката од 2017 година, Михал Квјатковски.

ЕкипиУреди

Бидејќи Милано-Санремо е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Седум професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   Бора-Хансгрое
 5.   ССС Тим
 6.   Декојнинк-Квик Степ
 7.   Дименжн Дата
 8.   ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9.   Групама-ФДЖ
 10.   Џамбо-Висма
 11.   Катјуша-Алпесин
 12.   Лото-Судал
 13.   Мичелтон-Скот
 14.   Мовистар
 15.   Инеос
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Андрони Џокатоли-Сидермек
 2.   Бардијани ЦСФ
 3.   Кофидис
 4.   Директ Енержи
 5.   Израелска велосипедска академија
 6.   Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ
 7.   Ново Нордиск

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[3][4]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ6ч 40' 14
2.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
3.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 0
4.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
5.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 0
6.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 0
7.   Алехандро Валверде Мовистар+ 0
8.   Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 0
9.   Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
10.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
11.   Том Димулен Санвеб+ 3
12.   Мајкл Метјус Санвеб+ 8
13.   Даниел Ос Бора-Хансгрое+ 24
14.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 27
15.   Магнус Корт Астана+ 27
16.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 27
17.   Марко Халер Катјуша-Алпесин+ 27
18.   Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 27
19.   Давиде Балерини Астана+ 27
20.   Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 27
Извор: ProCyclingStats


Список на учеснициУреди

НаводиУреди

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „Милано-Санремо 2019“. ProCycling.
 4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име CN.

Надворешни врскиУреди