Лоренс Ворбас

американски велосипедист

Лоренс „Лери“ Ворбас (англиски: Lawrence "Larry" Warbasse; р. 28 јуни 1990) — американски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата АГ2Р-Ла Мондијал.[1]

Лоренс Ворбас
Лични податоци
Цело имеЛоренс Ворбас
Роденјуни 28 1990 (1990-06-28) (29 г.)
Дирборн, Мичиген,  САД
Висина1,83 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАГ2Р-Ла Мондијал
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачУниверзален возач
Аматерски клубови
2006–2008
2009
2012
Приорити Хелт Сајклинг
Тим Вејст Менаџмент
БМЦ Рејсинг Тим (стажант)
Професионални клубови
2010–2012
2013–2014
2015–2016
2017-2018
2019-
Хинкапи Дивилопмент Тим
БМЦ Рејсинг Тим
ИАМ Сајклинг
Аква Блу Спорт
АГ2Р-Ла Мондијал
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotUSA.PNG Национален друмски првак (2017)
Последна промена
2 јануари 2019

Ворбас дипломирал на Мичигенскиот универзитет.[2] Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016,[3] но ја напуштил трката на шестата етапа.[4]

Кариерата на Ворбас направила исчекор во 2017 година со Аква Блу Спорт,[5] со победата на првата поединечна трка како професионалец на четвртата етапа на Тур де Свис, пред да ја освои друмската трка на националното првенство. Откако Аква Блу Спорт објавиле дека ќе се распаднат во август 2018 година, Ворбас успеал да се договори со АГ2Р-Ла Мондијал за сезоната 2019.[6]

ДостигнувањаУреди

2011
5. Национално хронометарско првенство под 23 години
5. Лиеж-Бастоњ-Лиеж за младинци
7. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
7. Краен пласман Флеш ди Сид
2012
4. Национално хронометарско првенство под 23 години
6. Хроно Шампеноа
2013
1. Етапа 2 (ТТТ) Трка околу Катар
2015
8. Краен пласман Трка околу Баварија
2016
7. Краен пласман Трка околу Полска
2017
Национални првенства
1.   Друмска трка
5. Хронометар
1. Етапа 4 Тур де Свис
8. Краен пласман Трка околу Норвешка
2018
4. Национално хронометарско првенство
10. Класик Ла Дром

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро СО
  Тур
  Вуелта 74 38 49 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. Official presentation of the 2019 AG2R La Mondiale pro cycling team“, „АГ2Р-Ла Мондијал“, Groupe AG2R La Mondiale, 11 декември 2018 (посет. 2 јануари 2019 г).
  2. Виндзор, Ричард (11 декември 2014). „IAM Cycling announce 2015 lineup, with 10 new signings“. Cycling Weekly. конс. 12 декември 2014. 
  3. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. конс. 6 мај 2016. 
  4. „Numb leg knocks Warbasse out of Giro“. Velo News. конс. 13 мај 2016. 
  5. Маршал-Бел, Крис. „National champion Adam Blythe signs for Aqua Blue Sport alongside Andy Fenn“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 24 октомври 2016 (посет. 14 јуни 2017 г).
  6. Warbasse signs with AG2R La Mondiale“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 13 септември 2018 (посет. 4 ноември 2018 г).

Надворешни врскиУреди