Мануеле Боаро

италијански велосипедист

Мануеле Боаро (италијански: Manuele Boaro; р. 3 декември 1987) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана Казахстан Тим.[1]

Мануеле Боаро
Боаро на Тур де Валони 2014
Лични податоци
Цело имеМануеле Боаро
Роден3 декември 1987(1987-12-03)(36 г.)
Басано дел Грапа,  Италија
Висина1,73 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАстана Казахстан Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Аматерски клубови
2005
2007–2009
2010
2010
Џорџоне Алисео (јуниор)
Залф Дезире Фиор
Унионе Сиклисти Тревиџани
Кармиоро-НГЦ (стажант)
Професионални клубови
2011–2016
2017-2018
2019-
Саксо Банк-СанГард
Бахреин-Мерида
Астана
Последна промена
4 јануари 2019

Роден во Басано дел Грапа, Боаро се натпреварувал за Џорџоне Алисео како јуниор и Залф Дезире Фиор и Унионе Сиклисти Тревиџани како аматер. Боаро се придружил на професионалната екипа Кармиоро-НГЦ во втората половина на 2010 како практикант.[2] По завршувањето на стажирањето, Боаро се придружил на Саксо Банк-СанГард за сезоната 2011,[3] со едногодишен договор. Неговиот договор бил продолжен за дополнителни две на крајот на 2011.[4][5][6] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[7] По распадот на Тинкоф, Боаро се приклучил на Бахреин-Мерида. Во август 2018 година било објавено дека Боаро ќе се приклучи на Астана од 2019 година на двегодишен договор, со улога како помошник.[8]

Достигнувања

уреди
2004
3. Национално јуниорско хронометарско првенство
2005
1.   Национално јуниорско хронометарско првенство
1. Етапа 3b Тре Сиклистика Брешана (јуниор)
2. ГП дел’Арно (јуниор)
3. Европско јуниорско хронометарско првенство
2007
1. ГП дела Либерационе под 23 години
1. Етапа 1 ГП Тел
1. Етапа 3 Џиро ди Тоскана под 23 години
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро дел Венето
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
3. Читадела
2008
1. Трофео Зшди
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
7. Краен пласман Тур де Сан Луис
8. Џиро дел Канавезе под 23 години
2009
1. Меморијал Давиде Фардели
2. Трофео Алсиде Дегаспери
2010
1. Трофео Сита ди Бреша
2. Копа дела Паче
2. Кроноскалата Гардоне
4. Фрека дел Вини
7. Трофео Едил
2011
2. Национално хронометарско првенство
2012
2. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
3. Краен пласман Трка околу Данска
2013
1. Планински пласман Волта ао Алгарве
2014
3. Краен пласман Трка околу Данска
1. Етапа 3
2015
2. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 3
8. Гран Премио ди Лугано
9. Краен пласман Трка Дубаи
10. Краен пласман Критериум Интернасионал
2016
10. Краен пласман Трка околу Данска
2018
1. Етапа 5 Трка околу Хрватска

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 100 96 46 74 75
  Тур
  Вуелта 147 116

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Astana Pro Team presented renewed roster for 2019“. Астана. Apgrade. 16 декември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-03-27. Посетено на 1 јануари 2019.
  2. Philippon, Alexandre (27 јули 2010). „Boaro third intern at CarmioOro-NGC“. Velochrono.fr (француски). Velochrono. Посетено на 15 март 2012.
  3. Аткинс, Бен (11 јануари 2012). „Мануеле Боаро возбуден околу неговата прва ProTeam сезона“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 15 март 2012.
  4. „Тосато и Боаро ги продолжиле договорите со Саксо Банк-СанГард, Мол останува со Вакансолел“. VeloNation. VeloNation LLC. 20 септември 2011. Посетено на 15 март 2012.
  5. Фаранд, Стивен (3 ноември 2010). „Денифл, Кларк и Фаили му се придружуваат на луксембуршкиот Про Сајклинг Проект“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 15 март 2012. 22-годишниот Мануеле Боаро е поранешен италијански јуниорски хронометарски првак и возел за Залф-Дезире-Фиор оваа година.
  6. „Мануеле Боаро петти на последниот хронометар на Тирено“. Тим Саксо Банк. Riis Cycling. 13 март 2012. Архивирано од изворникот на 2012-09-13. Посетено на 15 март 2012.
  7. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  8. „Boaro signs for Astana - News Shorts“. cyclingnews.com. 10 август 2018. Посетено на 8 септември 2018.

Надворешни врски

уреди