Трек-Сегафредо

луксембуршка велосипедска екипа

Трек-Сегафредо (кратенка спорред UCI: TFS) — професионална друмска велосипедска екипа со лиценца во САД. Порано се нарекувала РадиоШек-Нисан, во 2014 година, Трек ја презел сопственоста на екипата и неговата лиценца за настап во Светската турнеја.[1]

Трек-Сегафредо
Инфомации за тимот
UCI кодTFS
ЛоциранЛуксембург (2011–2013)
САД (од 2014)
Основан2011 (2011)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиТрек
Клучни кадри
Извршен директорЛука Гверчилена
Спортски директорКим Андерсен
Историја на тимското име
2011
2012
2013

2014–2015

2016-
Леопард Трек (LEO)
РадиоШек-Нисан (RNT)
РадиоШек-Леопард (RLT)
Трек Фактори Рејсинг (TFR)
Трек-Сегафредо (TFS)
Дрес на Трек-Сегафредо
Дрес на Трек-Сегафредо

Дрес

Состав на екипата уреди

2016 уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Еуџенио Алафачи (ИТА) (1990-08-09)9 август 1990 (воз. 25)
  Хулијан Аредондо (КОЛ) (1988-07-30)30 јули 1988 (воз. 27)
  Фумијуки Бепу (ЈАП) (1983-04-10)10 април 1983 (воз. 32)
  Жилиен Бернар (ФРА) (1992-03-17)17 март 1992 (воз. 23)
  Џек Бобриџ (АВС) (1989-07-13)13 јули 1989 (воз. 26)
  Николо Бонифацио (ИТА) (1993-10-29)29 октомври 1993 (воз. 22)
  Бој ван Попел (ХОЛ) (1988-01-18)18 јануари 1988 (воз. 27)
  Стајн Дефолдер (БЕЛ) (1979-08-29)29 август 1979 (воз. 36)
  Лорен Дидје (ЛУК) (1984-07-19)19 јули 1984 (воз. 31)
  Ајмар Зубелдија (ШПА) (1977-04-01)1 април 1977 (воз. 38)
  Маркел Иризар (ШПА) (1980-02-05)5 февруари 1980 (воз. 35)
  Фабијан Канчелара (ШВА) (1981-03-18)18 март 1981 (воз. 34)
  Марко Коледан (ИТА) (1988-08-22)22 август 1988 (воз. 27)
Велосипедист Датум на раѓање
  Бауке Молема (ХОЛ) (1986-11-26)26 ноември 1986 (воз. 29)
  Џакомо Ницоло (ИТА) (1989-01-30)30 јануари 1989 (воз. 26)
  Јарослав Попович (УКР) (1980-01-04)4 јануари 1980 (воз. 35)
  Кил Рајнен (САД) (1986-06-01)1 јуни 1986 (воз. 29)
  Грегори Раст (ШВА) (1980-01-17)17 јануари 1980 (воз. 35)
  Питер Стетина (САД) (1987-08-08)8 август 1987 (воз. 28)
  Јаспер Стејвен (БЕЛ) (1992-04-17)17 април 1992 (воз. 23)
  Едвард Тенс (БЕЛ) (1991-04-30)30 април 1991 (воз. 24)
  Фабио Фелине (ИТА) (1990-03-29)29 март 1990 (воз. 25)
  Рајдер Хесједал (КАН) (1980-12-09)9 декември 1980 (воз. 35)
  Рикардо Цојдл (АВТ) (1988-04-08)8 април 1988 (воз. 27)
  Френк Шлек (ЛУК) (1980-04-15)15 април 1980 (воз. 35)

2017 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Еуџенио Алафачи 9 август 1990
  Фумијуки Бепу 10 април 1983Тим Џејко АИУла (2013)
  Жилиен Бернар 17 март 1992SCO Dijon (2015)
  Матијас Брендле 7 декември 1989ИАМ (2016)
  Андре Кардозо 3 септември 1984ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
  Марко Коледан 22 август 1988Бардијани ЦСФ (2014)
  Алберто Контадор  (1 јан–10 сеп, Фуснота)6 декември 1982Тинкоф (2016)
  Грегори Дениел 8 ноември 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Кун де Корт 8 септември 1982Тим ДСМ (2016)
  Џон Дегенколб 7 јануари 1989Тим ДСМ (2016)
  Лорен Дидје 19 јули 1984Тинкоф-Саксо (2011)
  Фабио Фелине 29 март 1990Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2013)
  Михаел Гогл 4 ноември 1993Тинкоф (2016)
  Рубен Гереиро 6 јули 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Хесус Ернандез 28 септември 1981Тинкоф (2016)
  Маркел Ирисар 5 февруари 1980RadioShack (2011)
  Бауке Молема 26 ноември 1986Џамбо-Висма (2014)
  Џакомо Ницоло 30 јануари 1989U.C. Trevigiani Energiapura Marchiol (2010)
  Харлинсон Пантано 19 ноември 1988ИАМ (2016)
  Мадс Педерсен  18 декември 1995Штелтинг Сервис Груп (2016)
  Грегори Раст 17 јануари 1980RadioShack (2011)
  Кил Рајнен 1 јуни 1986ЈунајтедХелткеар (2015)
  Питер Стетина 8 август 1987ССС Team (2015)
  Јаспер Стејвен 17 април 1992Хагенс Берман-Аксеон (2013)
  Едвард Тенс 30 април 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2015)
  Бој ван Попел 18 јануари 1988Vacansoleil-DCM (2013)
  Ајмар Зубелдија  (1 јан–29 јул, Фуснота)1 април 1977RadioShack (2011)
  Матео Москети  (1 авг–31 дек, стажант)14 август 1996Viris Maserati-Sisal Matchpoint (2017)
Извор: UCI

Фуснота: Еуџенио Алафачи 
Фуснота: Матео Москети , крај на кариера
Фуснота: Матео Москети , крај на кариера

2018 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Еуџенио Алафачи 9 август 1990
  Фумијуки Бепу 10 април 1983Тим Џејко АИУла (2013)
  Жилиен Бернар 17 март 1992SCO Dijon (2015)
  Џанлука Брамбила 22 август 1987Судал Квик-Степ (2017)
  Матијас Брендле 7 декември 1989ИАМ (2016)
  Никола Кончи 5 јануари 1997Zalf Euromobil Fior (2017)
  Грегори Дениел 8 ноември 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Кун де Корт 8 септември 1982Тим ДСМ (2016)
  Џон Дегенколб 7 јануари 1989Тим ДСМ (2016)
  Лорен Дидје 19 јули 1984Тинкоф-Саксо (2011)
  Никлас Ег 6 јануари 1995Waoo (2017)
  Фабио Фелине 29 март 1990Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2013)
  Алекс Фрејм 18 јуни 1993JLT Condor (2017)
  Михаел Гогл 4 ноември 1993Тинкоф (2016)
  Цгабу Грмај 25 август 1991Бахреин Викториус (2017)
  Рубен Гереиро 6 јули 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Маркел Ирисар 5 февруари 1980RadioShack (2011)
  Бауке Молема 26 ноември 1986Џамбо-Висма (2014)
  Рајан Мулен 7 август 1994ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Џакомо Ницоло 30 јануари 1989U.C. Trevigiani Energiapura Marchiol (2010)
  Мадс Педерсен  18 декември 1995Штелтинг Сервис Груп (2016)
  Харлинсон Пантано 19 ноември 1988ИАМ (2016)
  Грегори Раст 17 јануари 1980RadioShack (2011)
  Томс Скујињш 15 јуни 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Кил Рајнен 1 јуни 1986ЈунајтедХелткеар (2015)
  Питер Стетина 8 август 1987ССС Team (2015)
  Јаспер Стејвен 17 април 1992Хагенс Берман-Аксеон (2013)
  Бој ван Попел 18 јануари 1988Vacansoleil-DCM (2013)
Извор: UCI

Фуснота: Еуџенио Алафачи 

2019 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Фумијуки Бепу 10 април 1983
  Жилиен Бернар 17 март 1992SCO Dijon (2015)
  Џанлука Брамбила 22 август 1987Судал Квик-Степ (2017)
  Џулио Чиконе 20 декември 1994Бардијани ЦСФ (2018)
  Вил Кларк  11 април 1985ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2018)
  Никола Кончи 5 јануари 1997Zalf Euromobil Fior (2017)
  Кун де Корт 8 септември 1982Тим ДСМ (2016)
  Џон Дегенколб 7 јануари 1989Тим ДСМ (2016)
  Никлас Ег 6 јануари 1995Waoo (2017)
  Фабио Фелине 29 март 1990Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2013)
  Алекс Фрејм 18 јуни 1993JLT Condor (2017)
  Михаел Гогл 4 ноември 1993Тинкоф (2016)
  Маркел Ирисар  (1 јан–3 авг)5 февруари 1980RadioShack (2011)
  Алекс Кирш 12 јуни 1992ВБ-Аква Протект-Веранкласик (2018)
  Бауке Молема 26 ноември 1986Џамбо-Висма (2014)
  Матео Москети 14 август 1996Еоло-Комета (2018)
  Рајан Мулен 7 август 1994ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Харлинсон Пантано  (1 јан–1 мај)19 ноември 1988ИАМ (2016)
  Мадс Педерсен  18 декември 1995Штелтинг Сервис Груп (2016)
  Ричи Порт 30 јануари 1985ССС Team (2018)
  Кил Рајнен 1 јуни 1986ЈунајтедХелткеар (2015)
  Томс Скујињш 15 јуни 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Питер Стетина 8 август 1987ССС Team (2015)
  Јаспер Стејвен 17 април 1992Хагенс Берман-Аксеон (2013)
  Едвард Тенс 30 април 1991Тим ДСМ (2018)
Извор: UCI

Фуснота: Фумијуки Бепу 

2020 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Жилиен Бернар 17 март 1992
  Џанлука Брамбила 22 август 1987Судал Квик-Степ (2017)
  Џулио Чиконе 20 декември 1994Бардијани ЦСФ (2018)
  Вил Кларк  11 април 1985ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2018)
  Никола Кончи 5 јануари 1997Zalf Euromobil Fior (2017)
  Кун де Корт 8 септември 1982Тим ДСМ (2016)
  Никлас Ег 6 јануари 1995Waoo (2017)
  Кени Елисонд 22 јули 1991Инеос Гренадиерс (2019)
  Александер Камп 14 декември 1993Ривал Сајклинг Тим (2019)
  Алекс Кирш 12 јуни 1992ВБ-Аква Протект-Веранкласик (2018)
  Емилс Лиепињш 29 октомври 1992Валони Брисел (2019)
  Хуан Педро Лопес 31 јули 1997Еоло-Комета (2019)
  Бауке Молема 26 ноември 1986Џамбо-Висма (2014)
  Јакопо Моска 29 август 1993D'Amico UM Tools (2019)
  Матео Москети 14 август 1996Еоло-Комета (2018)
  Рајан Мулен 7 август 1994ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Антонио Нибали 23 септември 1992Бахреин Викториус (2019)
  Винченцо Нибали 14 ноември 1984Бахреин Викториус (2019)
  Мадс Педерсен  18 декември 1995Штелтинг Сервис Груп (2016)
  Ричи Порт 30 јануари 1985ССС Team (2018)
  Чарли Квотерман 6 септември 1998Zappi Racing Team (2019)
  Кил Рајнен 1 јуни 1986ЈунајтедХелткеар (2015)
  Мишел Рис 11 март 1998Еоло-Комета (2019)
  Квин Симонс 8 мај 2001Lux Cycling (2019)
  Томс Скујињш 15 јуни 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Јаспер Стејвен 17 април 1992Хагенс Берман-Аксеон (2013)
  Едвард Тенс 30 април 1991Тим ДСМ (2018)
  Питер Венинг  (5 јун–31 дек)5 април 1981Ромпот-Шарл (2019)
Извор: UCI

Фуснота: Жилиен Бернар 

Наводи уреди

  1. „Трек ќе ја преземе лиценцата за Светската турнеја од Бека во 2014 година“. Cycling News. Future Publishing Limited. 26 јуни 2013. Посетено на 28 септември 2013.

Надворешни врски уреди