Жером Кузен

француски велосипедист

Жером Кузен (француски: Jérôme Cousin; р. 5 јуни 1989) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Директ Енержи.[1]

Жером Кузен
Лични податоци
Цело имеЖером Кузен
Роден5 јуни 1989 (1989-06-05) (30 г.)
Сен Себастјен на Лоара,  Франција
Висина1,80 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДирект Енержи
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачУниверзален возач
Професионални клубови
2010–2015
2016–2017
2018–
Ббокс Буиг Телеком
Кофидис
Директ Енержи
Последна промена
25 август 2018

Во октомври 2015 година, Кофидис објавиле дека Кузен им се приклучува од 2016 година на двегодишен договор,[2] по шест години со Тим Јуропкар. Се вратил во екипата во 2018 година, сега познат како Директ Енержи, по истекувањето на неговиот договор во Кофидис.[1]

ДостигнувањаУреди

2010
10. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
2011
7. Краен пласман Трка околу Данска
9. Полинорманд
2012
1.   Краен пласман Тур де Норманди
1. Етапа 2
1. Етапа 3 Трка Рона-Горни Алпи
2013
2. Краен пласман Етоал де Бесеже
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
  Награда за борбеност Етапа 1 & Етапа 10 Тур де Франс
2018
1. Етапа 5 Париз-Ница
  Награда за борбеност на етапа 4 на Тур де Франс

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро
  Тур 156 121 93
  Вуелта 78 73 129

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Two-year extension for Calmejane at Direct Energie“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 29 август 2017 (посет. 9 јануари 2018 г).
  2. „Team Cofidis Announces Its Final Roster For Next Season“. Orbea. 16 октомври 2015. конс. 7 ноември 2015. 

Надворешни врскиУреди