Фабјен Греје

француски велосипедист

Фабјен Греје (француски: Fabien Grellier; р. 31 октомври 1994 во Езене) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Директ Енержи.[1]

Фабјен Греје
Греје во 2015 година
Лични податоци
Цело имеФабјен Греје
Роден31 октомври 1990 (1990-10-31) (29 г.)
Езене,  Франција
Висина1,80 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДирект Енержи
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2012
2013–2015
ВК Ажесинат Јуниор
Вандеја У
Професионални клубови
2016– Директ Енержи
Последна промена
25 август 2018

Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[2]

ДостигнувањаEdit

2014
5. Париз-Рубе за млади
2015
4. Краен пласман Ле Триптик де Мон ет Шату
10. Краен пласман Тур Алзас
2017
2. Ла Руе Туранжел
9. Полинорманд
2018
7. Тур ди Финистер
  Награда за борбеност на етапа 8 на Тур де Франс

НаводиEdit

  1. Бонами, Рафаел. „Direct Énergie: le point sur l'effectif 2018“, „Ouest-France“, Groupe Ouest-France, 1 септември 2017 (посет. 22 јануари 2018 г). (на (француски))
  2. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 5 јули 2017. 

Надворешни врскиEdit