Интермарше-Ванти-Жобер Материо

полска велосипедска екипа

ССС Про Тим (англиски: CCC Pro Team; кратенка на екипата според UCI: CPT) — полска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува во рамките на Светската турнеја. Нејзин главен спонзор е ССС, полски производител на чевли. Како косопственик на екипата е американскиот велосипедист Џим Очович, кој го основал 7-Иливен Сајклинг Тим и е негов менаџер.

ССС Про Тим
Инфомации за тимот
UCI кодBMC (2007–2018)
CPT (од 2019)
ЛоциранСАД (2007–2018)
Полска (од 2019)
Основан2007 (2007)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиЏајант
Клучни кадри
Извршен директорЏим Очович
Спортски директорАлан Пејпер
Историја на тимското име
2007–2018
2019–
БМЦ Рејсинг Тим
CCC Тим

Состав на екипата

уреди
Велосипедист Датум на раѓање
  Дарвин Атапума (КОЛ) (1988-01-15)15 јануари 1988 (воз. 27)
  Том Боли (ШВА) (1994-01-17)17 јануари 1994 (воз. 21)
  Брент Букволтер (САД) (1984-02-16)16 февруари 1984 (воз. 31)
  Маркус Бургхарт (ГЕР) (1983-06-30)30 јуни 1983 (воз. 32)
  Грег ван Авермат (БЕЛ) (1985-05-17)17 мај 1985 (воз. 30)
  Тиџеј ван Гардерен (САД) (1988-08-12)12 август 1988 (воз. 27)
  Петер Велитс (СВК) (1985-08-12)12 август 1985 (воз. 30)
  Данило Вис (ШВА) (1985-08-26)26 август 1985 (воз. 30)
  Лоик Влиген (БЕЛ) (1993-12-20)20 декември 1993 (воз. 22)
  Флорис Гертс (ХОЛ) (1992-05-03)3 мај 1992 (воз. 23)
  Алесандро Де Марки (ИТА) (1986-05-19)19 мај 1986 (воз. 29)
  Роан Денис (АВС) (1990-05-28)28 мај 1990 (воз. 25)
  Силван Дилје (ШВА) (1990-08-03)3 август 1990 (воз. 25)
  Жан Пјер Друкер (ЛУК) (1986-09-03)3 септември 1986 (воз. 29)
Велосипедист Датум на раѓање
  Филип Жилбер (БЕЛ) (1982-07-05)5 јули 1982 (воз. 33)
  Дамијано Карузо (ИТА) (1987-10-12)12 октомври 1987 (воз. 28)
  Мануел Квинцијато (ИТА) (1979-10-30)30 октомври 1979 (воз. 36)
  Штефан Кинг (ШВА) (1993-11-16)16 ноември 1993 (воз. 22)
  Амаел Моанар (ФРА) (1982-02-02)2 февруари 1982 (воз. 33)
  Даниел Ос (ИТА) (1987-01-13)13 јануари 1987 (воз. 28)
  Ричи Порт (АВС) (1985-01-30)30 јануари 1985 (воз. 30)
  Џои Роскопф (САД) (1989-09-05)5 септември 1989 (воз. 26)
  Самуел Санчес (ШПА) (1978-02-05)5 февруари 1978 (воз. 37)
  Мануел Сени (ИТА) (1992-03-11)11 март 1992 (воз. 23)
  Дилан Тенс (БЕЛ) (1992-03-01)1 март 1992 (воз. 23)
  Тејлор Фини (САД) (1990-06-27)27 јуни 1990 (воз. 25)
  Бен Херманс (БЕЛ) (1986-06-08)8 јуни 1986 (воз. 29)
  Рик Цабел (ГЕР) (1993-12-07)7 декември 1993 (воз. 22)
  Михаел Шер (ШВА) (1986-09-29)29 септември 1986 (воз. 29)
 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Том Боли 17 јануари 1994
  Брент Букволтер 16 февруари 1984Chipotle-First Solar Development (2007)
  Дамијано Карузо 12 октомври 1987Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Алесандро Де Марки  19 мај 1986Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Роан Денис 28 мај 1990ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2014)
  Силван Дилје 3 август 1990BMC Development (2013)
  Жан Пјер Друкер 3 септември 1986Интермарше-Сиркус-Ванти (2014)
  Мартин Елмигер 23 септември 1978ИАМ (2016)
  Килијан Франкини 26 јануари 1994BMC Development (2016)
  Флорис Гертс 3 мај 1992BMC Development (2015)
  Бен Херманс 8 јуни 1986Трек-Сегафредо (2013)
  Штефан Кинг 16 ноември 1993BMC Development (2014)
  Амаел Моанар 2 февруари 1982Кофидис (2010)
  Даниел Ос 13 јануари 1987Cannondale Pro Cycling Team (2012)
  Ричи Порт 30 јануари 1985Инеос Гренадиерс (2015)
  Мануел Квинцијато 30 октомври 1979Cannondale Pro Cycling Team (2010)
  Николас Роуш 3 јули 1984Инеос Гренадиерс (2016)
  Џои Роскопф 5 септември 1989Холовеско-Ситадел (2014)
  Самуел Санчес  (19 фев–5 окт, Фуснота)5 февруари 1978Euskaltel-Euskadi (2013)
  Михаел Шер 29 септември 1986Астана Казахстан Тим (2009)
  Мајлс Скотсон 18 јануари 1994Illuminate (2016)
  Мануел Сени 11 март 1992Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2014)
  Дилан Тенс 1 март 1992BMC Development (2014)
  Грег ван Авермат 17 мај 1985Лото Дстни (2010)
  Тиџеј ван Гардерен 12 август 1988HTC-Highroad (2011)
  Франсиско Вентосо 6 мај 1982Мовистар (2016)
  Лоик Влиген 20 декември 1993BMC Development (2015)
  Данило Вис 26 август 1985Atlas Personal-Jakroo (2007)
  Нејтан ван Хојдонк  (15 мај–31 дек)12 октомври 1995BMC Development (2017)
  Патрик Милер  (1 авг–31 дек, стажант)18 април 1996BMC Development (2017)
  Брам Велтен  (1 авг–31 дек, стажант)29 март 1997BMC Development (2017)
Извор: UCI

Фуснота: Том Боли 
Фуснота: Брам Велтен , отпуштен поради допинг

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Алберто Бетиол 29 октомври 1993
  Патрик Бевин 15 февруари 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Том Боли 17 јануари 1994BMC Development (2015)
  Брент Букволтер 16 февруари 1984Chipotle-First Solar Development (2007)
  Дамијано Карузо 12 октомври 1987Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Алесандро Де Марки  19 мај 1986Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Роан Денис 28 мај 1990ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2014)
  Жан Пјер Друкер 3 септември 1986Интермарше-Сиркус-Ванти (2014)
  Килијан Франкини 26 јануари 1994BMC Development (2016)
  Сајмон Геранс  (1 јан–21 окт)16 мај 1980Тим Џејко АИУла (2017)
  Штефан Кинг 16 ноември 1993BMC Development (2014)
  Ричи Порт 30 јануари 1985Инеос Гренадиерс (2015)
  Николас Роуш 3 јули 1984Инеос Гренадиерс (2016)
  Јирген Рулантс 2 јули 1985Лото-Судал (2017)
  Џои Роскопф 5 септември 1989Холовеско-Ситадел (2014)
  Михаел Шер 29 септември 1986Астана Казахстан Тим (2009)
  Мајлс Скотсон 18 јануари 1994Illuminate (2016)
  Дилан Тенс 1 март 1992BMC Development (2014)
  Грег ван Авермат 17 мај 1985Лото Дстни (2010)
  Тиџеј ван Гардерен 12 август 1988HTC-Highroad (2011)
  Нејтан ван Хојдонк 12 октомври 1995BMC Development (2017)
  Франсиско Вентосо 6 мај 1982Мовистар (2016)
  Лоик Влиген 20 декември 1993BMC Development (2015)
  Данило Вис 26 август 1985Atlas Personal-Jakroo (2007)
Извор: UCI

Фуснота: Алберто Бетиол 

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Амаро Антунес 27 ноември 1990
  Вил Барта 4 јануари 1996Хагенс Берман Аксеон (2018)
  Павел Бернас 24 мај 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Патрик Бевин 15 февруари 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Јосеф Черни 11 мај 1993Elkov-Kasper (2018)
  Виктор де ла Парте 22 јуни 1986Мовистар (2018)
  Алесандро Де Марки  19 мај 1986Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Зимон Гешке 13 март 1986Тим ДСМ (2018)
  Камил Градек 17 септември 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Јонас Кох 25 јуни 1993ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Јакуб Маречко 30 април 1994Вилиер Триестина-Селе Италија (2018)
  Лукаш Овсјан 24 февруари 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Серж Пауелс 21 ноември 1983Дименжн Дата (2018)
  Џои Роскопф 5 септември 1989Холовеско-Ситадел (2014)
  Шимон Сајнок 24 август 1997ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Михаел Шер 29 септември 1986Астана Казахстан Тим (2009)
  Лауренс тен Дам 13 ноември 1980Тим ДСМ (2018)
  Грег ван Авермат 17 мај 1985Лото Дстни (2010)
  Гејс ван Хуке 12 ноември 1991Џамбо-Висма (2018)
  Нејтан ван Хојдонк 12 октомври 1995BMC Development (2017)
  Гијом ван Кејрсбулк 14 февруари 1991Интермарше-Сиркус-Ванти (2018)
  Франсиско Вентосо 6 мај 1982Мовистар (2016)
  Лукаш Вишњовски 7 декември 1991Инеос Гренадиерс (2018)
  Рикардо Цојдл 8 април 1988Team Felt Felbermayr (2018)
Извор: UCI

Фуснота: Амаро Антунес 

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Вил Барта 4 јануари 1996
  Патрик Бевин 15 февруари 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Јосеф Черни 11 мај 1993Elkov-Kasper (2018)
  Виктор де ла Парте 22 јуни 1986Мовистар (2018)
  Алесандро Де Марки  19 мај 1986Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Зимон Гешке 13 март 1986Тим ДСМ (2018)
  Камил Градек 17 септември 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Јан Хирт 21 јануари 1991Астана Казахстан Тим (2019)
  Јонас Кох 25 јуни 1993ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Павел Кочетков 7 март 1986Катјуша-Алпесин (2019)
  Јакуб Маречко 30 април 1994Вилиер Триестина-Селе Италија (2018)
  Фаусто Маснада  (1 јан–18 авг)6 ноември 1993Андрони Џокатоли-Сидермек (2019)
  Камил Малецки 2 јануари 1996ЦЦЦ Спранди Полковице (2019)
  Михал Палута 4 октомври 1995ЦЦЦ Спранди Полковице (2019)
  Серж Пауелс 21 ноември 1983Дименжн Дата (2018)
  Џои Роскопф 5 септември 1989Холовеско-Ситадел (2014)
  Шимон Сајнок 24 август 1997ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Михаел Шер 29 септември 1986Астана Казахстан Тим (2009)
  Матео Трентин 2 август 1989Тим Џејко АИУла (2019)
  Атила Валтер 12 јуни 1998ЦЦЦ Спранди Полковице (2019)
  Грег ван Авермат 17 мај 1985Лото Дстни (2010)
  Гејс ван Хуке 12 ноември 1991Џамбо-Висма (2018)
  Нејтан ван Хојдонк 12 октомври 1995BMC Development (2017)
  Гијом ван Кејрсбулк 14 февруари 1991Интермарше-Сиркус-Ванти (2018)
  Франсиско Вентосо 6 мај 1982Мовистар (2016)
  Лукаш Вишњовски 7 декември 1991Инеос Гренадиерс (2018)
  Илнур Закарин 15 септември 1989Катјуша-Алпесин (2019)
  Георг Цимерман 11 октомври 1997Tirol-KTM Cycling Team (2019)
Извор: UCI

Фуснота: Вил Барта 

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди