Роџер Клуге

германски велосипедист

Роџер Клуге (германски: Roger Kluge; р. 5 февруари 1986 во Ајзенхитенштат) — германски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Судал.[1]

Роџер Клуге
Клуге на Курне-Брисел-Курне 2015
Лични податоци
Роден5 февруари 1986 (1986-02-05) (36 г.)
Ајзенхитенштат,  Источна Германија
Висина1,92 м
Маса83 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЛото-Судал
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2005
2006-2007
Тим ПОТ Котбус
Тим ПОТ Бранденбург
Професионални клубови
2008–2009
2010
2011–2012
2013
2014-2016
2017-2018
2019-
ЛКТ Тим Бранденбург
Тим Милрам
Скил-Шимано
Тим НетАп-Ендура
ИАМ Сајклинг
Орика-Скот
Лото-Судал
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2016)
Последна промена
8 февруари 2018

КариераУреди

Клуге ја напуштил Тим НетАп-Ендура[2] на крајот на сезоната 2013 и се приклучил на ИАМ Сајклинг за сезоната 2014.[3]

На Летните олимписки игри 2008 во Пекинг го освоил сребрениот медал на бодовната трка.[4]

ДостигнувањаУреди

ВелодромскиУреди

2003
Национални јуниорски првенства
2. Кеирин
3. Екипен спринт
2004
2. Национално јуниорско првенство - Медисон
2005
3. УИВ Куп, Минхен
2006
УИВ Куп
1. Копенхаген
2. Гент
3. Бремен
2. Национално првенство - Бодовна трка
3. Европско првенство - Медисон под 23 години
2007
Национални првенства
1. Бодовна трка
2. Екипна потера
2. Медисон
Светски куп
1. Скреч, Сиднеј
2. Скреч, Манчестер
2. УИВ куп, Ротердам
2. Европско првенство - Скреч под 23 години
2008
2.   Бодовна трка, Олимписки игри
2. Шест дена Гренобл (со Олаф Полак)
3.   Медисон (со Олаф Полак), Светски велодромски куп
3. Шест дена Минхен (со Олаф Полак)
2009
1.   Медисон, Европско велодромско првенство
Национални првенства
1.   Медисон (со Олаф Полак)
1.   Екипна потера
2.   Бодовна трка
1. Шест дена Амстердам (со Роберт Бартко)
2. Шест дена Гент (со Илјо Кејсе)
3. Шест дена Берлин (со Кени де Кетеле)
2010
1.   Омниум, Европско велодромско првенство
1. Шест дена Амстердам (со Роберт Бартко)
2. Шест дена Берлин (со Роберт Бартко)
2011
1. Шест дена Берлин (со Роберт Бартко)
2012
1.   Поединечна потера, Национално велодромско првенство
2. Шест дена Цирих (со Данило Хондо)
2013
1.   Екипна потера, Национално велодромско првенство
1. Шест дена Берлин (со Петер Шеп)
2015
1.   Омниум, Национално велодромско првенство
2016
2.   Омниум, Светско велодромско првенство
2. Шест дена Берлин (со Марсел Калц)
2017
1. Шест дена Ротердам (со Кристијан Грасман)
2018
1.   Светско велодромско првенство во медисон (со Тео Рајнхарт
3. Шест дена Лондон (со Тео Рајнхарт)

друмски велосипедизамУреди

2007
1. Краен пласман Трка околу Бранденбург
1. Етапа 2
2. Берлин-Бад Фрајенвалд-Берлин
2. Трка околу Фин
2. Прага-Карлови Вари-Прага
3. Трка околу Шеферберг
2009
1. Етапа 4 Трка околу Србија
Трка на солидарноста
1. Етапа 2
1. Етапа 4
2010
1. Нојзен Класик
1.   Пласман за млад возач Трка околу Катар
2012
3. Класика де Алмерија
2013
7. Трка околу Келн
10. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
10. ГП Стад Зотегем
2015
1. Пролог (ITT) Стер ЗЛМ Тур
2016
1. Етапа 17 Џиро д’Италија
6. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2017
10. Класик Арнхем-Венендал

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро 162 137
  Тур СО 139
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „Lotto-Soudal“. Directvelo (француски). Association Le Peloton. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. „Dropped from Argos-Shimano, Kluge joins NetApp-Endura“. Cycling News. Future Publishing Limited. 14 ноември 2012. Посетено на 2 јануари 2013.
  3. „Chavanel, Frank among transfers to IAM Cycling“. VeloNews (англиски). Competitor Group, Inc. 22 август 2013. Посетено на 23 август 2013.
  4. „Roger Kluge Bio, Stats, and Results“. Olympics at Sports-Reference.com (англиски). Посетено на 30 јануари 2016.

Надворешни врскиУреди