Квик-Степ Алфа Винил Тим

белгиска велосипедска трка

Квик-Степ Алфа Винил Тим‏‎ (кратенка според UCI: QST) — белгиска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува во Светската турнеја. Екипата е предводена од Патрик Лефевер, додека спортски директори на екипата се Давиде Брамати, Вилфрид Петерс, Рик ван Слике, Том Стелс, Брајан Холм и Јан Шафрат.

Квик-Степ Алфа Винил Тим‏‎
Инфомации за тимот
UCI кодQSТ
ЛоциранБелгија
Основан2003 (2003)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиСпешалајзд
Клучни кадри
Извршен директорПатрик Лефевр
Спортски директорБрајан Холм
Историја на тимското име
2003–2004
2005
2006–2007
2008–2011
2012–2014

2015–2016
2017–
Квик Степ-Давитамон
Квик Степ-Инерџетик
Квик Степ-Инерџетик
Квик Степ
Омера Фарма-Квик Степ
Етикс-Квик Степ
Квик-Степ Флорс
Дрес на Квик-Степ Алфа Винил Тим
Дрес на Квик-Степ Алфа Винил Тим

Дрес

Состав на екипата

уреди
Велосипедист Датум на раѓање
  Жилијан Алафилип (ФРА) (1992-06-11)11 јуни 1992 (воз. 23)
  Том Бонен (БЕЛ) (1980-10-15)15 октомври 1980 (воз. 35)
  Џанлука Брамбила (ИТА) (1987-08-22)22 август 1987 (воз. 28)
  Максим Буе (ФРА) (1986-11-03)3 ноември 1986 (воз. 29)
  Петр Вакоч (ЧЕШ) (1992-07-11)11 јули 1992 (воз. 23)
  Гијом ван Кејрсбулк (БЕЛ) (1991-02-14)14 февруари 1991 (воз. 24)
  Стејн Ванденберг (БЕЛ) (1984-04-25)25 април 1984 (воз. 31)
  Мартин Велитс (СВК) (1985-02-21)21 февруари 1985 (воз. 30)
  Жилиен Вермот (БЕЛ) (1989-07-26)26 јули 1989 (воз. 26)
  Карлос Верона (ШПА) (1992-11-04)4 ноември 1992 (воз. 23)
  Лукаш Вишњовски (ПОЛ) (1991-12-07)7 декември 1991 (воз. 24)
  Фернандо Гавирија (ШПА) (1994-08-19)19 август 1994 (воз. 21)
  Давид де ла Круз (ШПА) (1989-05-06)6 мај 1989 (воз. 26)
  Лауренс де Плус (БЕЛ) (1995-09-04)4 септември 1995 (воз. 20)
  Боб Јунгелс (ЛУК) (1992-09-22)22 септември 1992 (воз. 23)
Велосипедист Датум на раѓање
  Илјо Кејсе (БЕЛ) (1982-12-21)21 декември 1982 (воз. 33)
  Марсел Кител (ГЕР) (1988-05-11)11 мај 1988 (воз. 27)
  Родриго Контрерас (КОЛ) (1994-06-02)2 јуни 1994 (воз. 21)
  Ив Ламперт (БЕЛ) (1991-04-10)10 април 1991 (воз. 24)
  Даниел Мартин (ИРС) (1986-08-20)20 август 1986 (воз. 29)
  Тони Мартин (ГЕР) (1985-04-23)23 април 1985 (воз. 30)
  Давиде Мартинели (ИТА) (1993-05-31)31 мај 1993 (воз. 22)
  Џани Мерсман (БЕЛ) (1985-12-05)5 декември 1985 (воз. 30)
  Николас Мес (БЕЛ) (1986-04-09)9 април 1986 (воз. 29)
  Максимилијано Ричезе (АРГ) (1983-03-07)7 март 1983 (воз. 32)
  Фабио Сабатини (ИТА) (1985-02-18)18 февруари 1985 (воз. 30)
  Питер Сери (БЕЛ) (1988-11-21)21 ноември 1988 (воз. 27)
  Ники Терпстра (ХОЛ) (1984-05-18)18 мај 1984 (воз. 31)
  Матео Трентин (ИТА) (1989-08-02)2 август 1989 (воз. 26)
  Здењек Штибар (ЧЕШ) (1985-12-11)11 декември 1985 (воз. 30)
 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Жилијан Алафилип 11 јуни 1992
  Џек Бауер  7 април 1985ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
  Том Бонен  (1 јан–10 апр, Фуснота)15 октомври 1980Discovery Channel (2002)
  Џанлука Брамбила 22 август 1987Грин Проџект Бардијани ЦСФ Фаизане (2012)
  Ерос Капеки 13 јуни 1986Астана Казахстан Тим (2016)
  Реми Кавања 10 август 1995Klein Constantia (2016)
  Давид де ла Крус 6 мај 1989Бора-Хансгрое (2014)
  Лауренс де Плус 4 септември 1995Lotto Dstny Development Team (2015)
  Тим Деклерк 21 март 1989Фландерс-Балоас (2016)
  Дрис Девенинс 22 јули 1983ИАМ (2016)
  Фернандо Гавирија 19 август 1994Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2015)
  Филип Жилбер 5 јули 1982ССС Team (2016)
  Боб Јунгелс 22 септември 1992Трек-Сегафредо (2015)
  Илјо Кејсе 21 декември 1982Фландерс-Балоас (2009)
  Марсел Кител 11 мај 1988Тим ДСМ (2015)
  Ив Ламперт 10 април 1991Фландерс-Балоас (2014)
  Даниел Мартин  20 август 1986ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2015)
  Давиде Мартинели 31 мај 1993Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2015)
  Енрик Мас 7 јануари 1995Klein Constantia (2016)
  Максимилијано Ричезе 7 март 1983ОАЕ Емирати (2015)
  Фабио Сабатини 18 февруари 1985Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Максимилијан Шахман 9 јануари 1994Klein Constantia (2016)
  Питер Сери 21 ноември 1988Фландерс-Балоас (2012)
  Здењек Штибар 11 декември 1985Baloise Trek Lions (2011)
  Ники Терпстра 18 мај 1984Milram (2010)
  Матео Трентин 2 август 1989Рот-Акрос (2010)
  Петр Вакоч 11 јули 1992Klein Constantia (2013)
  Мартин Велитс 21 февруари 1985HTC-Highroad (2011)
  Жилиен Вермот 26 јули 1989Beveren 2000 (2010)
  Алваро Одег  (1 авг–31 дек, стажант)16 септември 1996Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2017)
  Пшемислав Касперкевич  (1 авг–31 авг, стажант)1 март 1994Klein Constantia (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Жилијан Алафилип 
Фуснота: Пшемислав Касперкевич , крај на кариера

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Жилијан Алафилип 11 јуни 1992
  Ерос Капеки 13 јуни 1986Астана Казахстан Тим (2016)
  Реми Кавања 10 август 1995Klein Constantia (2016)
  Лауренс де Плус 4 септември 1995Lotto Dstny Development Team (2015)
  Тим Деклерк 21 март 1989Фландерс-Балоас (2016)
  Дрис Девенинс 22 јули 1983ИАМ (2016)
  Фернандо Гавирија 19 август 1994Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2015)
  Филип Жилбер 5 јули 1982ССС Team (2016)
  Алваро Одег 16 септември 1996Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2017)
  Фабио Јакобсен 31 август 1996SEG Racing Academy (2017)
  Боб Јунгелс 22 септември 1992Трек-Сегафредо (2015)
  Илјо Кејсе 21 декември 1982Фландерс-Балоас (2009)
  Џејмс Нокс  4 ноември 1995Wiggins (2017)
  Ив Ламперт 10 април 1991Фландерс-Балоас (2014)
  Давиде Мартинели 31 мај 1993Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2015)
  Енрик Мас 7 јануари 1995Klein Constantia (2016)
  Михаел Меркев 30 април 1985Катјуша-Алпесин (2017)
  Хонатан Нарваес 4 март 1997Хагенс Берман-Аксеон (2017)
  Максимилијано Ричезе 7 март 1983ОАЕ Емирати (2015)
  Фабио Сабатини 18 февруари 1985Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Максимилијан Шахман 9 јануари 1994Klein Constantia (2016)
  Флоријан Сенешал 10 јули 1993Кофидис (2017)
  Питер Сери 21 ноември 1988Фландерс-Балоас (2012)
  Здењек Штибар 11 декември 1985Baloise Trek Lions (2011)
  Ники Терпстра 18 мај 1984Milram (2010)
  Петр Вакоч 11 јули 1992Klein Constantia (2013)
  Елија Вивијани 7 февруари 1989Инеос Гренадиерс (2017)
  Каспер Асгрен  (1 апр–31 дек)8 февруари 1995Waoo (2018)
  Микел Фрелих Хоноре  (1 авг–31 дек, стажант)21 јануари 1997Lotto Dstny Development Team (2017)
Извор: UCI

Фуснота: Жилијан Алафилип 

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Жилијан Алафилип 11 јуни 1992
  Каспер Асгрен 8 февруари 1995Waoo (2018)
  Реми Кавања 10 август 1995Klein Constantia (2016)
  Тим Деклерк 21 март 1989Фландерс-Балоас (2016)
  Дрис Девенинс 22 јули 1983ИАМ (2016)
  Ремко Евенепул 25 јануари 2000Acrog-Tormans (2018)
  Филип Жилбер 5 јули 1982ССС Team (2016)
  Алваро Одег 16 септември 1996Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2017)
  Микел Фрелих Хоноре 21 јануари 1997Waoo (2018)
  Фабио Јакобсен 31 август 1996SEG Racing Academy (2017)
  Боб Јунгелс 22 септември 1992Трек-Сегафредо (2015)
  Илјо Кејсе 21 декември 1982Фландерс-Балоас (2009)
  Џејмс Нокс  4 ноември 1995Wiggins (2017)
  Ив Ламперт 10 април 1991Фландерс-Балоас (2014)
  Давиде Мартинели 31 мај 1993Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2015)
  Енрик Мас 7 јануари 1995Klein Constantia (2016)
  Михаел Меркев 30 април 1985Катјуша-Алпесин (2017)
  Максимилијано Ричезе 7 март 1983ОАЕ Емирати (2015)
  Фабио Сабатини 18 февруари 1985Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Флоријан Сенешал 10 јули 1993Кофидис (2017)
  Питер Сери 21 ноември 1988Фландерс-Балоас (2012)
  Здењек Штибар 11 декември 1985Baloise Trek Lions (2011)
  Петр Вакоч 11 јули 1992Klein Constantia (2013)
  Елија Вивијани 7 февруари 1989Инеос Гренадиерс (2017)
  Ерос Капеки 13 јуни 1986Астана Казахстан Тим (2016)
  Јаник Штајмле  (1 авг–31 дек, стажант)4 април 1996Team Vorarlberg (2019)
  Сем Гејз  (1 авг–31 дек, стажант)12 декември 1995
Извор: UCI

Фуснота: Жилијан Алафилип 

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Жилијан Алафилип 11 јуни 1992
  Жоао Педро Алмеида 5 август 1998Хагенс Берман Аксеон (2019)
  Шејн Арчболд 2 февруари 1989Бора-Хансгрое (2019)
  Каспер Асгрен 8 февруари 1995Waoo (2018)
  Андреа Баџоли 23 март 1999Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2019)
  Давиде Балерини 21 септември 1994Астана Казахстан Тим (2019)
  Сем Бенет  16 октомври 1990Бора-Хансгрое (2019)
  Матија Катанео 25 октомври 1990Андрони Џокатоли-Сидермек (2019)
  Реми Кавања 10 август 1995Klein Constantia (2016)
  Тим Деклерк 21 март 1989Фландерс-Балоас (2016)
  Дрис Девенинс 22 јули 1983ИАМ (2016)
  Ремко Евенепул 25 јануари 2000Acrog-Tormans (2018)
  Ијан Гарисон 14 април 1998Хагенс Берман Аксеон (2019)
  Алваро Одег 16 септември 1996Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2017)
  Микел Фрелих Хоноре 21 јануари 1997Waoo (2018)
  Фабио Јакобсен 31 август 1996SEG Racing Academy (2017)
  Боб Јунгелс 22 септември 1992Трек-Сегафредо (2015)
  Илјо Кејсе 21 декември 1982Фландерс-Балоас (2009)
  Џејмс Нокс  4 ноември 1995Wiggins (2017)
  Ив Ламперт 10 април 1991Фландерс-Балоас (2014)
  Михаел Меркев 30 април 1985Катјуша-Алпесин (2017)
  Флоријан Сенешал 10 јули 1993Кофидис (2017)
  Питер Сери 21 ноември 1988Фландерс-Балоас (2012)
  Стејн Стелс 21 август 1989Ромпот-Шарл (2019)
  Јаник Штајмле 4 април 1996Team Vorarlberg (2019)
  Здењек Штибар 11 декември 1985Baloise Trek Lions (2011)
  Берт ван Лерберге 29 септември 1992Кофидис (2019)
  Маури Вансевенант  (1 јул–31 дек)1 јуни 1999EFC-L&R-Vulsteke (2019)
  Фаусто Маснада  (19 авг–31 дек)6 ноември 1993Андрони Џокатоли-Сидермек (2019)
Извор: UCI

Фуснота: Жилијан Алафилип 

Надворешни врски

уреди