Бора-Хансгрое

германска велосипедска екипа

Бора-Хансгрое (германски: Bora-Hansgrohe; кратенка според UCI: BOH) — германска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува во рамките на Светската турнеја од 2017 година.

Бора-Хансгрое
Инфомации за тимот
UCI кодBOH
ЛоциранГерманија
Основан2010 (2010)
СтатусПрофесионална континентална екипа (2010–2016)
UCI World Tour екипа (2017–)
ВелосипедиФокус (2010)
Симплон (2011–2012)
Фуџи (2013–2014)[1]
Аргон 18 (2015-2016)
Спешалајзд (2017-)
Клучни кадри
Спортски директорРалф Денк
Историја на тимското име
2010–2012
2013–2014
2015–2016
2017–
Тим НетАп (APP)
Тим НетАп-Ендура (TNE)
Бора-Аргон 18 (BOA)
Бора-Хансгрое
Дрес на Бора-Хансгрое
Дрес на Бора-Хансгрое

Дрес

До 2016 година настапувала како професионална континентална велосипедска екипа. Била основана во Германија во 2010 година.

Кон крајот на јуни 2016 година, неколку дена пред Тур де Франс 2016, екипата објавила дека од 2017 година, екипата ќе го промени своето име во Бора-Хансгрое.[2] Хансгрое е производител за бањи, кој претходно спонзорирал екипи во велокрос.[3]

Состав на екипата уреди

2015 уреди

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

Велосипедист Датум на раѓање
  Шејн Арчболд (НЗЛ) 2 февруари 1989(1989-02-02)(35 г.)
  Јан Барта (ЧЕШ) 7 декември 1984(1984-12-07)(39 г.)
  Фил Баухаус (ГЕР) 8 јули 1994(1994-07-08)(29 г.)
  Чезаре Бенедети (ИТА) 3 август 1987(1987-08-03)(36 г.)
  Сем Бенет (ИРС) 16 октомври 1990(1990-10-16)(33 г.)
  Емануел Бухман (ГЕР) 18 ноември 1992(1992-11-18)(31 г.)
  Зек Демпстер (АВС) 27 септември 1987(1987-09-27)(36 г.)
  Патрик Конрад (АВТ) 13 октомври 1991(1991-10-13)(32 г.)
  Ралф Мацка (ГЕР) 24 август 1989(1989-08-24)(34 г.)
  Жозе Мендес (ПОР) 24 април 1985(1985-04-24)(38 г.)
Велосипедист Датум на раѓање
  Доминик Нерц (ГЕР) 25 август 1989(1989-08-25)(34 г.)
  Кристоф Пфингстен (ГЕР) 20 ноември 1987(1987-11-20)(36 г.)
  Кристијано Салерно (ИТА) 18 февруари 1985(1985-02-18)(39 г.)
  Скот Твејтс (ВБР) 12 февруари 1990(1990-02-12)(34 г.)
  Бјерн Турау (ГЕР) 23 јули 1988(1988-07-23)(35 г.)
  Паул Фос (ГЕР) 26 март 1986(1986-03-26)(38 г.)
  Бартош Хузарски (ПОЛ) 27 октомври 1980(1980-10-27)(43 г.)
  Михаел Шварцман (ГЕР) 7 јануари 1991(1991-01-07)(33 г.)
  Андреас Шилингер (ГЕР) 13 јули 1983(1983-07-13)(40 г.)
  Даниел Шорн (АВТ) 21 октомври 1988(1988-10-21)(35 г.)

2016 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Шејн Арчболд 2 февруари 1989
  Јан Барта 7 декември 1984Arbö-Gebrüder Weiss-Oberndorfer (2009)
  Фил Баухаус 8 јули 1994Штелтинг Сервис Груп (2014)
  Чезаре Бенедети  3 август 1987Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2009)
  Сем Бенет  16 октомври 1990An Post-ChainReaction (2013)
  Емануел Бухман 18 ноември 1992Rad-Net Oßwald (2014)
  Зак Демпстер 27 септември 1987Endura Racing (2012)
  Зилвио Херклоц 6 мај 1994Штелтинг Сервис Груп (2015)
  Бартош Хузарски 27 октомври 1980Вини Забу (2010)
  Патрик Конрад 13 октомври 1991Team Felt Felbermayr (2014)
  Ралф Мацка 24 август 1989Thüringer Energie (2012)
  Жозе Мендес 24 април 1985Credibom / Aluminios / Marcos Car (2012)
  Грегор Милбергер 4 април 1994Team Felt Felbermayr (2015)
  Доминик Нерц 25 август 1989БМЦ Рејсинг Тим (2014)
  Кристоф Пфингстен 20 ноември 1987Delta Cycling Rotterdam (2014)
  Лукас Пестлбергер 10 јануари 1992Tirol-KTM Cycling Team (2015)
  Андреас Шилингер 13 јули 1983Nutrixxion-Abus (2009)
  Михаел Шварцман 7 јануари 1991
  Ридигер Зелиг 19 февруари 1989Катјуша (2015)
  Скот Твејтс 12 февруари 1990Endura Racing (2012)
  Паул Фос 26 март 1986Endura Racing (2012)
Извор: UCI

Фуснота: Шејн Арчболд 

2017 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Паскал Акерман 17 јануари 1994
  Шејн Арчболд 2 февруари 1989An Post-ChainReaction (2014)
  Јан Барта 7 декември 1984Arbö-Gebrüder Weiss-Oberndorfer (2009)
  Ерик Башка 12 јануари 1994Тинкоф (2016)
  Чезаре Бенедети  3 август 1987Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2009)
  Сем Бенет  16 октомври 1990An Post-ChainReaction (2013)
  Маќеј Боднар 7 март 1985Тинкоф (2016)
  Емануел Бухман 18 ноември 1992Rad-Net Oßwald (2014)
  Маркус Бургхарт 30 јуни 1983БМЦ Рејсинг Тим (2016)
  Зилвио Херклоц 6 мај 1994Штелтинг Сервис Груп (2015)
  Михаел Коларж 21 декември 1992Тинкоф (2016)
  Леополд Кениг 15 ноември 1987Тим Скај (2016)
  Патрик Конрад 13 октомври 1991Team Felt Felbermayr (2014)
  Рафал Мајка 12 септември 1989Тинкоф (2016)
  Џеј Мекарти 8 септември 1992Тинкоф (2016)
  Жозе Мендес 24 април 1985Credibom / Aluminios / Marcos Car (2012)
  Грегор Милбергер 4 април 1994Team Felt Felbermayr (2015)
  Матео Пелуки 21 јануари 1989ИАМ (2016)
  Кристоф Пфингстен 20 ноември 1987Delta Cycling Rotterdam (2014)
  Павел Полјањски 6 мај 1990Тинкоф (2016)
  Лукас Пестлбергер 10 јануари 1992Tirol-KTM Cycling Team (2015)
  Јурај Саган 23 декември 1988Тинкоф (2016)
  Петер Саган 26 јануари 1990Тинкоф (2016)
  Алексејс Сарамотинс 8 април 1982ИАМ (2016)
  Андреас Шилингер 13 јули 1983Nutrixxion-Abus (2009)
  Михаел Шварцман 7 јануари 1991
  Ридигер Зелиг 19 февруари 1989Катјуша (2015)
Извор: UCI

Фуснота: Паскал Акерман 

2018 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Давиде Формоло 25 октомври 1992
  Паскал Акерман 17 јануари 1994Rad-Net Oßwald (2016)
  Ерик Башка 12 јануари 1994Тинкоф (2016)
  Чезаре Бенедети  3 август 1987Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2009)
  Сем Бенет  16 октомври 1990An Post-ChainReaction (2013)
  Маќеј Боднар 7 март 1985Тинкоф (2016)
  Емануел Бухман 18 ноември 1992Rad-Net Oßwald (2014)
  Маркус Бургхарт 30 јуни 1983БМЦ Рејсинг Тим (2016)
  Феликс Гросшартнер 23 декември 1993ЦЦЦ Спранди Полковице (2017)
  Питер Кенох 15 јуни 1989Тим Скај (2017)
  Михаел Коларж 21 декември 1992Тинкоф (2016)
  Леополд Кениг 15 ноември 1987Тим Скај (2016)
  Патрик Конрад 13 октомври 1991Team Felt Felbermayr (2014)
  Рафал Мајка 12 септември 1989Тинкоф (2016)
  Џеј Мекарти 8 септември 1992Тинкоф (2016)
  Грегор Милбергер 4 април 1994Team Felt Felbermayr (2015)
  Даниел Ос 13 јануари 1987БМЦ Рејсинг Тим (2017)
  Матео Пелуки 21 јануари 1989ИАМ (2016)
  Кристоф Пфингстен 20 ноември 1987Delta Cycling Rotterdam (2014)
  Павел Полјањски 6 мај 1990Тинкоф (2016)
  Лукас Пестлбергер 10 јануари 1992Tirol-KTM Cycling Team (2015)
  Јурај Саган 23 декември 1988Тинкоф (2016)
  Петер Саган 26 јануари 1990Тинкоф (2016)
  Алексејс Сарамотинс 8 април 1982ИАМ (2016)
  Андреас Шилингер 13 јули 1983Nutrixxion-Abus (2009)
  Михаел Шварцман 7 јануари 1991
  Ридигер Зелиг 19 февруари 1989Катјуша (2015)
Извор: UCI

Фуснота: Давиде Формоло 

2019 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Паскал Акерман 17 јануари 1994
  Ерик Башка 12 јануари 1994Тинкоф (2016)
  Чезаре Бенедети  3 август 1987Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2009)
  Сем Бенет  16 октомври 1990An Post-ChainReaction (2013)
  Маќеј Боднар 7 март 1985Тинкоф (2016)
  Емануел Бухман 18 ноември 1992Rad-Net Oßwald (2014)
  Маркус Бургхарт 30 јуни 1983БМЦ Рејсинг Тим (2016)
  Жан Пјер Друкер 3 септември 1986БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Давиде Формоло 25 октомври 1992ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Оскар Гато 1 јануари 1985Астана (2018)
  Феликс Гросшартнер 23 декември 1993ЦЦЦ Спранди Полковице (2017)
  Питер Кенох 15 јуни 1989Тим Скај (2017)
  Леополд Кениг 15 ноември 1987Тим Скај (2016)
  Патрик Конрад 13 октомври 1991Team Felt Felbermayr (2014)
  Рафал Мајка 12 септември 1989Тинкоф (2016)
  Џеј Мекарти 8 септември 1992Тинкоф (2016)
  Грегор Милбергер 4 април 1994Team Felt Felbermayr (2015)
  Даниел Ос 13 јануари 1987БМЦ Рејсинг Тим (2017)
  Кристоф Пфингстен 20 ноември 1987Delta Cycling Rotterdam (2014)
  Павел Полјањски 6 мај 1990Тинкоф (2016)
  Лукас Пестлбергер 10 јануари 1992Tirol-KTM Cycling Team (2015)
  Јурај Саган 23 декември 1988Тинкоф (2016)
  Петер Саган 26 јануари 1990Тинкоф (2016)
  Максимилијан Шахман 9 јануари 1994Квик-Степ Флорс (2018)
  Андреас Шилингер 13 јули 1983Nutrixxion-Abus (2009)
  Михаел Шварцман 7 јануари 1991
  Ридигер Зелиг 19 февруари 1989Катјуша (2015)
Извор: UCI

Фуснота: Паскал Акерман 

2020 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Паскал Акерман 17 јануари 1994
  Ерик Башка 12 јануари 1994Тинкоф (2016)
  Чезаре Бенедети  3 август 1987Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2009)
  Маќеј Боднар 7 март 1985Тинкоф (2016)
  Емануел Бухман 18 ноември 1992Rad-Net Oßwald (2014)
  Маркус Бургхарт 30 јуни 1983БМЦ Рејсинг Тим (2016)
  Жан Пјер Друкер 3 септември 1986БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Матео Фабро 10 април 1995Катјуша-Алпесин (2019)
  Патрик Гампер 18 февруари 1997Еоло-Комета (2019)
  Оскар Гато 1 јануари 1985Астана (2018)
  Феликс Гросшартнер 23 декември 1993ЦЦЦ Спранди Полковице (2017)
  Ленард Кемна 9 септември 1996Тим ДСМ (2019)
  Патрик Конрад 13 октомври 1991Team Felt Felbermayr (2014)
  Мартин Лас 15 септември 1993Illuminate (2019)
  Рафал Мајка 12 септември 1989Тинкоф (2016)
  Џеј Мекарти 8 септември 1992Тинкоф (2016)
  Грегор Милбергер 4 април 1994Team Felt Felbermayr (2015)
  Даниел Ос 13 јануари 1987БМЦ Рејсинг Тим (2017)
  Павел Полјањски 6 мај 1990Тинкоф (2016)
  Лукас Пестлбергер 10 јануари 1992Tirol-KTM Cycling Team (2015)
  Јурај Саган 23 декември 1988Тинкоф (2016)
  Петер Саган 26 јануари 1990Тинкоф (2016)
  Максимилијан Шахман 9 јануари 1994Квик-Степ Флорс (2018)
  Иде Схелинг 6 февруари 1998SEG Racing Academy (2019)
  Андреас Шилингер 13 јули 1983Nutrixxion-Abus (2009)
  Михаел Шварцман 7 јануари 1991
  Ридигер Зелиг 19 февруари 1989Катјуша (2015)
Извор: UCI

Фуснота: Паскал Акерман 

Наводи уреди

  1. „NetApp extends sponsorship, Endura Racing merges“. VeloNation. VeloNation LLC. 6 септември 2012. Посетено на 1 јануари 2013.
  2. „Report: Bora-Argon 18 to sign Sagan and add Hansgrohe as naming rights sponsor“.
  3. „Bora-Argon 18: Sagan is too big a rider for us“.

Надворешни врски уреди