Томаш Марчињски

полски велосипедист

Томаш Марчињски (полски: Tomasz Marczyński; р. 6 март 1984 во Краков) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Дстни.[2]

Томаш Марчињски
Марчињски на Тур де Вандеја 2011
Лични податоци
Цело имеТомаш Марчињски
Роден6 март 1984(1984-03-06)(40 г.)
Краков,  Полска
Висина1,80 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЛото-Дстни
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачСкирмишер[1]
Аматерски клубови
1998–2002
2003–2005
Кракус Свошовице
Пацифик Торуњ
Професионални клубови
2006–2008

2009

2010–2011
2012–2013
2014
2015
2016-
Керамика Фламинија-Босини Доке
Мике-Силвер Крос-Селе Италиа
ЦЦЦ-Полсат-Полковице
Вакансолел-ДКМ
ЦЦЦ-Полсат-Полковице
Торку Шекерспор
Лото-Судал
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
2 поединечни етапи (2017)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2007, 2011, 2015)
Национален хронометарски првак (2011)
Последна промена
27 септември 2020

Животопис

уреди

Томаш Марчињски е роден на 6 март 1984 во Краков, Полска. Започнал со тренинг за екипата Кракус Свошовице, останувајќи со нив од 1998-2002 и потоа возејќи за Пацифик Торуњ од 2003–2005. Во 2006 ја започнал професионалната кариера за италијанската екипа Керамика Фламинија-Босини Доке. Во 2007 го освоил полското национално друмско првенство.[3] Во септември 2015 година било објавено дека Марчињски ќе се приклучи на екипата Лото-Судал за сезоната 2016, враќајќи се во елитната дивизија по првпат од 2013 година.[4]

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[5]

На Вуелта а Еспања 2017 ги постигнал своите најголеми успеси, освојувајќи две етапни победи, шестата и дванаесеттата.[6][7] Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[8]

Достигнувања

уреди
2005
9. Трофео интернационале Бастијанели
2006
2. Полско национално друмско првенство
2007
1. Полско национално друмско првенство
3. ГП Кантон Аргау
8. Краен пласман Рут ду Суд
9. Краен пласман Вуелта Чихуахуа
10. ГП Триберг-Шварцвалд
2008
2. Краен пласман Класика Интернасионал де Алкобендас
5. Краен пласман Вуелта а Астурија
1. Етапа 4
2009
9. Трка Бриксија
2010
1. Краен пласман Трка околу Сеул
1. Етапа 1
2. Куп де Карпати
3. Краен пласман Шлаким Гродов Пјастовскич
1. Етапа 2
10. Краен пласман Вуелта а Мурсија
2011
1.   Национално друмско првенство
1.   Национално хронометарско првенство
1. Краен пласман Трка околу Малополска
3. Меморијал Хенрика Ласака
2012
1.   Планински пласман Вуелта а Мурсија
1.   Планински пласман Трка околу Полска
1.   Спринтерски пласман Волта а Каталуња
3. Трка околу Келн
8. Краен пласман Трка околу Пекинг
13. Краен пласман Вуелта а Еспања
2013
1.   Планински пласман Трка околу Полска
2014
8. Краен пласман Шлакјем Гродув Пјастовскич
2015
1.   Национално друмско првенство
1. Краен пласман Тур ди Марок
1. Етапа 1
1. Етапа 4
1. Етапа 7
1. Краен пласман Трка на Црното Море
1. Етапа 1
8. Краен пласман Трка околу Турција
2017
Вуелта а Еспања 2017
1. Етапа 6
1. Етапа 12
2019
1.   Планински пласман Трка околу Гуангси
2020
6. Трофео Поленка-Андрат

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро СО 47
  Тур 103
  Вуелта 13 СО 55 74

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Томаш Марчињски“. pro-cycling.org (полски). Архивирано од изворникот на 2010-06-13. Посетено на 2008-03-23.
  2. „Steff Cras and Matthew Holmes complete Lotto Soudal's 2020 roster“. Cyclingnews.com. Future plc. 27 октомври 2019. Посетено на 2 јануари 2020.
  3. „Полски првенства, Полска, 27 јуни - 1 јули 2007“. CyclingNews.com. Посетено на 23 март 2008.
  4. „Transfer news: Bouhanni extends with Cofidis, Marczynski signs for Lotto-Soudal“. Cyclingnews.com. 25 септември 2015. Посетено на 7 ноември 2015.
  5. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  6. http://www.lavuelta.com/la-vuelta/2017/us/stage-6.html
  7. http://www.lavuelta.com/la-vuelta/2017/us/stage-12.html
  8. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 July 2017.

Надворешни врски

уреди