Астана Казахстан Тим

казахстанска велосипедска екипа
Оваа статија е за велосипедската екипа. За главниот град на Казахстан порано наречен Астана, видете Нур-Султан. За други значења видете Астана (појаснување).

Астана Казахстан Тим (кратенка според UCI: AST) — професионална друмска велосипедска екипа спонзорирана од Самрук-Казина, група на државни претпријатија од Казахстан и именувана по нејзиниот главен град Астана, денес наречен Нур-Султан. Астана станала UCI World Tour екипа при самото основање на екипата во 2007 година. По големиот допинг скандал во кој бил вклучен казахстанскиот возач Александар Винокуров било променето раководството на екипата за сезоната 2008. Тогаш екипата била предводена од Јохан Брујнел, поранешен менаџер на екипата УС Постал/Дискавери Ченл. Иако Астана под водството на Брујнел била многу успешна, во составот биле вклучени победникот на Гранд Тур Алберто Контадор, како и Андрејас Кледен, екипата се соочила со финансиски колапс во мај 2009 година. Битката за контрола на екипата поврзана со враќањето на Винокуров за Вуелта а Еспања 2009 предизвикала Брујнел и најмалку четиринаесет возачи да заминат кон крајот на сезоната 2009, најмногу кон Тим РадиоШек. Само четири шпански возачи, вклучувајќи го Контадор и најголем дел Казахстанци останале во екипата за 2010 година. Сите четворица Шпанци ја напуштиле екипата во 2011 година и се приклучиле на Саксо Банк-СанГард.

Астана Казахстан Тим‏‎
Инфомации за тимот
UCI кодAST
ЛоциранКазахстан
Основан2007 (2007)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиАргон 18
Клучни кадри
Извршен директорАлександар Винокуров
Историја на тимското име
2007– Астана Про Тим
Дрес на Астана Казахстан Тим
Дрес на Астана Казахстан Тим

Дрес

Состав на екипата уреди

2016 уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Мачат Ајасбајев (КАЗ) (1992-01-27)27 јануари 1992 (воз. 23)
  Валерио Ањоли (ИТА) (1985-01-06)6 јануари 1985 (воз. 30)
  Фабио Ару (ИТА) (1990-07-03)3 јули 1990 (воз. 25)
  Ларс Бом (ХОЛ) (1985-12-30)30 декември 1985 (воз. 30)
  Алесандро Ваноти (ИТА) (1980-09-16)16 септември 1980 (воз. 35)
  Ливе Вестра (ХОЛ) (1982-09-11)11 септември 1982 (воз. 33)
  Андреја Гвардини (ИТА) (1989-06-12)12 јуни 1989 (воз. 26)
  Андриј Гривко (УКР) (1983-08-07)7 август 1983 (воз. 32)
  Дмитриј Груздев (КАЗ) (1986-03-13)13 март 1986 (воз. 29)
  Лауренс де Вресе (БЕЛ) (1988-09-29)29 септември 1988 (воз. 27)
  Андреј Зејц (КАЗ) (1986-12-14)14 декември 1986 (воз. 29)
  Арман Камишев (КАЗ) (1991-03-14)14 март 1991 (воз. 24)
  Танел Кангерт (ЕСТ) (1987-03-11)11 март 1987 (воз. 28)
Велосипедист Датум на раѓање
  Ерос Капеки (ИТА) (1986-06-13)13 јуни 1986 (воз. 29)
  Дарио Каталдо (ИТА) (1985-03-17)17 март 1985 (воз. 30)
  Бахтијар Кожатајев (КАЗ) (1992-03-28)28 март 1992 (воз. 23)
  Мигел Анхел Лопес (КОЛ) (1994-02-04)4 февруари 1994 (воз. 21)
  Алексеј Луценко (КАЗ) (1992-09-07)7 септември 1992 (воз. 23)
  Давиде Малакарне (ИТА) (1987-06-11)11 јуни 1987 (воз. 28)
  Винченцо Нибали (ИТА) (1984-11-14)14 ноември 1984 (воз. 31)
  Диего Роза (ИТА) (1989-03-27)27 март 1989 (воз. 26)
  Луис Леон Санчес (ШПА) (1983-11-24)24 ноември 1983 (воз. 32)
  Микеле Скарпони (ИТА) (1979-09-25)25 септември 1979 (воз. 36)
  Гатис Смукулис (ЛАТ) (1987-05-15)15 мај 1987 (воз. 28)
  Паоло Тиралонго (ИТА) (1977-07-08)8 јули 1977 (воз. 38)
  Руслан Тлеубајев (КАЗ) (1987-03-07)7 март 1987 (воз. 28)
  Данил Фоминих (КАЗ) (1991-08-28)28 август 1991 (воз. 24)
  Јакоб Фуглсанг (ДАН) (1985-03-22)22 март 1985 (воз. 30)

2017 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Фабио Ару 3 јули 1990
  Пељо Билбао 25 февруари 1990Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Жандос Бижигитов 10 јуни 1991Vino-Astana Motors (2016)
  Мати Брешел 31 август 1984ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
  Дарио Каталдо 17 март 1985Тим Скај (2014)
  Сергеј Чернецки 9 април 1990Катјуша (2016)
  Лауренс де Вресе 29 септември 1988Ванти-Груп Гобер (2014)
  Данил Фоминих 28 август 1991Astana City (2013)
  Јакоб Фуглсанг 22 март 1985Трек-Сегафредо (2012)
  Оскар Гато 1 јануари 1985Тинкоф (2016)
  Андриј Гривко 7 август 1983Вини Забу (2009)
  Дмитриј Груздев 13 март 1986Ulan (2008)
  Јеспер Хансен  23 октомври 1990Тинкоф (2016)
  Арман Камишев 14 март 1991Astana City (2012)
  Танел Кангерт 11 март 1987Probikeshop Saint-Étienne Loire (2010)
  Трулс Енген Корсет 16 септември 1993Joker Fuel of Norway (2016)
  Бахтијар Кожатаев 28 март 1992Astana City (2014)
  Мигел Анхел Лопес 4 февруари 1994Lotería de Boyacá (2014)
  Алексеј Луценко 7 септември 1992Astana City (2012)
  Рикардо Минали 19 април 1995Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2016)
  Морено Мозер 25 декември 1990ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
  Луис Леон Санчес 24 ноември 1983Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
  Микеле Скарпони  (1 јан–22 апр, Фуснота)25 септември 1979Лампре-Мерида (2013)
  Никита Сталнов 14 септември 1991Astana City (2016)
  Паоло Тиралонго 8 јули 1977ОАЕ Емирати (2009)
  Руслан Тлеубаев 3 јули 1987Astana City (2012)
  Михаел Валгрен 7 февруари 1992Тинкоф (2016)
  Артјом Захаров 27 октомври 1991Astana City (2015)
  Андреј Зејц 14 декември 1986Capec (2005)
  Евгениј Гидич  (1 авг–31 дек, стажант)19 мај 1996Vino-Astana Motors (2017)
  Карл Патрик Лаук  (1 авг–31 дек, стажант)9 јануари 1997Pro Immo Nicolas Roux (2017)
Извор: UCI

Фуснота: Фабио Ару 
Фуснота: Карл Патрик Лаук , починал на тренинг

2018 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Пељо Билбао 25 февруари 1990
  Жандос Бижигитов 10 јуни 1991Vino-Astana Motors (2016)
  Дарио Каталдо 17 март 1985Тим Скај (2014)
  Магнус Корт 16 јануари 1993Орика-Скот (2017)
  Лауренс де Вресе 29 септември 1988Ванти-Груп Гобер (2014)
  Данил Фоминих 28 август 1991Astana City (2013)
  Омар Фраиле 17 јули 1990Дименжн Дата (2017)
  Јакоб Фуглсанг 22 март 1985Трек-Сегафредо (2012)
  Оскар Гато 1 јануари 1985Тинкоф (2016)
  Евгениј Гидич 19 мај 1996Vino-Astana Motors (2017)
  Дмитриј Груздев 13 март 1986Ulan (2008)
  Јеспер Хансен  23 октомври 1990Тинкоф (2016)
  Јан Хирт 21 јануари 1991ЦЦЦ Спранди Полковице (2017)
  Иго Ул 27 септември 1990АГ2Р Ла Мондијал (2017)
  Танел Кангерт 11 март 1987Probikeshop Saint-Étienne Loire (2010)
  Трулс Енген Корсет  (1 јан–18 сеп, Фуснота)16 септември 1993Joker Fuel of Norway (2016)
  Бахтијар Кожатаев 28 март 1992Astana City (2014)
  Мигел Анхел Лопес 4 февруари 1994Lotería de Boyacá (2014)
  Рикардо Минали 19 април 1995Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2016)
  Морено Мозер 25 декември 1990ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
  Луис Леон Санчес 24 ноември 1983Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
  Никита Сталнов 14 септември 1991Astana City (2016)
  Руслан Тлеубаев 3 јули 1987Astana City (2012)
  Михаел Валгрен 7 февруари 1992Тинкоф (2016)
  Давиде Вилела 27 јуни 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Андреј Зејц 14 декември 1986Capec (2005)
  Сергеј Чернецки 9 април 1990Катјуша (2016)
  Алексеј Луценко 7 септември 1992Astana City (2012)
  Андриј Гривко 7 август 1983Вини Забу (2009)
  Јонас Грегард Вилсли  (1 авг–31 дек, стажант)30 јули 1996Ривал Сајклинг Тим (2018)
Извор: UCI

Фуснота: Пељо Билбао 
Фуснота: Јонас Грегард Вилсли , крај на кариера

2019 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Давиде Балерини 21 септември 1994
  Пељо Билбао 25 февруари 1990Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Жандос Бижигитов 10 јуни 1991Vino-Astana Motors (2016)
  Мануеле Боаро 12 март 1987Бахреин-Мерида (2018)
  Ернандо Бохоркез 22 јуни 1992Манзана Постобон (2018)
  Дарио Каталдо 17 март 1985Тим Скај (2014)
  Родриго Контрерас  2 јуни 1994EPM (2018)
  Магнус Корт 16 јануари 1993Орика-Скот (2017)
  Лауренс де Вресе 29 септември 1988Ванти-Груп Гобер (2014)
  Данил Фоминих 28 август 1991Astana City (2013)
  Омар Фраиле 17 јули 1990Дименжн Дата (2017)
  Јакоб Фуглсанг 22 март 1985Трек-Сегафредо (2012)
  Евгениј Гидич 19 мај 1996Vino-Astana Motors (2017)
  Јонас Грегард Вилсли 30 јули 1996Ривал Сајклинг Тим (2018)
  Дмитриј Груздев 13 март 1986Ulan (2008)
  Јан Хирт 21 јануари 1991ЦЦЦ Спранди Полковице (2017)
  Иго Ул 27 септември 1990АГ2Р Ла Мондијал (2017)
  Јон Исагире 4 февруари 1989Бахреин-Мерида (2018)
  Горка Исагире 7 октомври 1987Бахреин-Мерида (2018)
  Мерхави Кудус 23 јануари 1994Дименжн Дата (2018)
  Мигел Анхел Лопес 4 февруари 1994Lotería de Boyacá (2014)
  Алексеј Луценко 7 септември 1992Astana City (2012)
  Јуриј Натаров 28 декември 1996Astana City (2018)
  Луис Леон Санчес 24 ноември 1983Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
  Никита Сталнов 14 септември 1991Astana City (2016)
  Давиде Вилела 27 јуни 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Артјом Захаров 27 октомври 1991Astana City (2015)
  Андреј Зејц 14 декември 1986Capec (2005)
Извор: UCI

Фуснота: Давиде Балерини 

2020 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Алекс Аранбуру 19 септември 1995
  Жандос Бижигитов 10 јуни 1991Vino-Astana Motors (2016)
  Мануеле Боаро 12 март 1987Бахреин-Мерида (2018)
  Ернандо Бохоркез 22 јуни 1992Манзана Постобон (2018)
  Родриго Контрерас  2 јуни 1994EPM (2018)
  Лауренс де Вресе 29 септември 1988Ванти-Груп Гобер (2014)
  Фабио Фелине 29 март 1990Трек-Сегафредо (2019)
  Данил Фоминих 28 август 1991Astana City (2013)
  Омар Фраиле 17 јули 1990Дименжн Дата (2017)
  Јакоб Фуглсанг 22 март 1985Трек-Сегафредо (2012)
  Евгениј Гидич 19 мај 1996Vino-Astana Motors (2017)
  Јонас Грегард Вилсли 30 јули 1996Ривал Сајклинг Тим (2018)
  Дмитриј Груздев 13 март 1986Ulan (2008)
  Иго Ул 27 септември 1990АГ2Р Ла Мондијал (2017)
  Горка Исагире 7 октомври 1987Бахреин-Мерида (2018)
  Јон Исагире 4 февруари 1989Бахреин-Мерида (2018)
  Мерхави Кудус 23 јануари 1994Дименжн Дата (2018)
  Мигел Анхел Лопес 4 февруари 1994Lotería de Boyacá (2014)
  Алексеј Луценко 7 септември 1992Astana City (2012)
  Давиде Мартинели 31 мај 1993Декојнинк-Квик Степ (2019)
  Јуриј Натаров 28 декември 1996Astana City (2018)
  Вадим Пронски 4 јуни 1998Vino-Astana Motors (2019)
  Оскар Родригес  6 мај 1995Еускади Баскија-Муријас (2019)
  Луис Леон Санчес 24 ноември 1983Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
  Никита Сталнов 14 септември 1991Astana City (2016)
  Аролд Техада 27 април 1997Medellín-EPM (2019)
  Александар Власов 23 април 1996Гаспром-РусВело (2019)
  Артјом Захаров 27 октомври 1991Astana City (2015)
Извор: UCI

Фуснота: Алекс Аранбуру 

Наводи уреди

Надворешни врски уреди