Мајкл Метјус (велосипедист)

австралиски велосипедист

Мајкл Метјус (англиски: Michael Matthews; р. 26 септември 1990 во Канбера) — австралиски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим ДСМ.[2]

Мајкл Метјус
Метјус на Тур де Франс 2017
Лични податоци
Цело имеМајкл Метјус
ПрекарБлинг
Роден26 септември 1990 (1990-09-26) (31 г.)
Канбера, Австралија Австралија
Висина1,78 м[1]
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим ДСМ
Дисциплинавелодромски и друмски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2010
2011–2012
2013–2016
2017-
Тим Џајко-Скинс
Рабобанк
Орика-ГринЕЏ
Тим Санвеб
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
2 поединечни етапи (2014, 2015)
2 ТТТ етапи (2014, 2015)
Тур де Франс
Бодовен пласман (2017)
3 поединечни етапи (2016, 2017)
Вуелта а Еспања
3 поединечни етапи (2013, 2014)

Еднодневни трки и класици

ГП Квебек (2018, 2019)
ГП Монтреал (2018)
Класика де Алмерија (2013)

Друго

Океанска турнеја на UCI (2010)
Последна промена
10 август 2020

КариераУреди

Рана кариераУреди

Бил носител на стипендија од Австралискиот институт за спорт[3]. Во 2010 станал светски друмски првак за под 23 години.[4]

Метјус го напуштил Рабобанк на крајот на сезоната 2012 и се приклучил на Орика-ГринЕЏ на двегодишен договор од сезоната 2013.[5]

Орика ГринЕЏ (2013-2016)Уреди

Во 2015 година, Метјус го освоил бодовниот пласман на Париз-Ница, како и една етапа. Солидното трето место го обезбедил на италијанскиот монумент Милано-Санремо.[6] Исто така имал успех на воведната етапа на Трката околу Баскија спринтајќи во група од околу педесет возачи на ридестата етапа.[7] Потоа го освоил второто место на Брабантсе Пејл, победувајќи во спринт на групата зад победникот Бен Херманс.[8] На Амстел Голд Рејс, Метјус направил уште еден добар резултати, стигнувајќи трет на целта додека бил дел од мала водечка група.[9] На Тур де Свис, Метјус ја освоил четвртата етапа следејќи го Петер Саган во спринтот и поминувајќи го во последните метри.[10]

 
Метјус ја носи зелената маичка на Тур де Франс 2017

Бил вметнат во почетниот состав за Тур де Франс 2015.[11] На Тур де Франс 2016, Метјус бил најбрз помеѓу бегалците на десеттата етапа, со што ја освоил првата етапна победа на Тур де Франс.

Во август 2016 година било потврдено дека Метјус ќе се приклучи на Тим Санвеб за сезоната 2017.[12]

Тим Санвеб (2017–)Уреди

Метјус се очекувало да води борба за зелената маичка на Тур де Франс 2017 и неговите шанси биле зголемени на четвртата етапа по падот во завршниот спринт, при што Марк Кевендиш бил приморан да ја напушти трката поради повреда, а Петер Саган, победникот на пласманот изминатите шест години, бил дисквалификуван.[13][14] Метјус ја освоил четиринаесеттата етапа во намалената главна група во спринтерска завршница на нагорнина.[15] На шеснаесеттата етапа, високото темпо поставено од колегите на Метјус, го принудиле носителот на зелената маичка, Кител, да отпадне; Метјус, кој бил втор зад Кител во бодовниот пласман, ја освоил етапата.[16] На седумнаесеттата етапа, Кител паднал и се повлекол од Тур, оставајќи го Метјус во зелената маичка.[17] Метјус ја задржал маичката до Париз.

Личен животУреди

Во август 2015 година се оженил со неговата девојка од Словачка, Катарина Хајзерова.

ДостигнувањаУреди

2008
1. Интернационале Брешана
1. Пролог
1. Етапа 3b
1. Етапа 2 ГП Генерал Патон
1. Етапа 7 Трка околу реката Мареј
1. & најбрзо време Меморијал Џон Вудман
2009
1. Океански друмски првенства
1. Океански хронометарски првенства
2. ГП дела Либерационе
9. Краен пласман Трка околу Јапонија
2010
1.   Светски друмски првак под 23 години
Тур де Лангкави
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Тирингија
2. Трофео Пива Банка Пополаре ди Виченца
2. Трка околу Фландрија
2. ГП дела Либерационе
4. Краен пласман Трка околу Јапонија
1. Етапа 1 (ITT)
5. Краен пласман Трка околу Велингтон
1. Етапа 4
7. Рингерике ГП
1. Етапа 2
1. Етапа 3
8. Краен пласман Тур де л’Авенир
2011
1. Трка околу Келн
1. Етапа 2 Класик Џајко Беј
1. Етапа 1 Вуелта а Мурсија
3. Трка околу Франкфурт
3. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Тур Даун Андер
1. Етапа 3
5. Краен пласман Делта Тур Зеланд
6. ГП Јеф Шеренс
2012
1. Класика де Алмерија
Трка околу Јута
1. Етапа 3
1.   Спринтерски пласман
9. Краен пласман Тур Даун Андер
10. Брабант Пејл
2013
Вуелта а Еспања
1. Етапа 5
1. Етапа 21
Трка околу Јута
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1.   Спринтерски пласман
2. Национално друмско првенство
2. Вуелта а Ла Риоха
3. Национално хронометарско првенство
2014
1. Вуелта а Ла Риоха
1. Етапа 3 Трка околу Баскија
1. Етапа 3 Вуелта а Еспања
Џиро д’Италија
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 6
Трка околу Словенија
1. Етапа 1
1.   Бодовен пласман
2. Брабантсе Пејл
6. Трофео Сес Салинес
7. Трофео Палма
2015
Париз-Ница
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 4
1. Етапа 1 Трка околу Баскија
Џиро д’Италија
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 3
1. Етапа 4 Тур де Свис
Трка околу Алберта
1. Етапа 2
1.   Бодовен пласман
2.   Светско друмско првенство
2. ГП Квебек
2. Брабантсе Пејл
3. Милано-Санремо
3. Амстел Голд Рејс
  Награда за борбеност Етапа 5 Тур де Франс
2016
1. Етапа 10 Тур де Франс
Париз-Ница
1.   Бодовен пласман
1. Пролог (ITT)
1. Етапа 2
1. Вуелта а Ла Риоха
Светски друмски првенства
3.   Екипен хронометар
4. Друмска трка
3. Класик Лондон-Сари
4. ГП Западна Франција
4. Гран при Монтреал
5. Брабантсе Пејл
5. Амстел Голд Рејс
5. Гран при Квебек
2017
Светско друмско првенство
1.   Екипен хронометар
3.   Друмска трка
Тур де Франс
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 14
1. Етапа 16
1. Етапа 1 Трка околу Баскија
1. Етапа 3 Тур де Свис
3. ГП Квебек
3. Класик Лондон-Сари
4. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
5. Класик Бретања
8. Гент-Вевелгем
8. ГП Монтреал
9. Светска турнеја
10. Амстел Голд Рејс
2018
1. ГП Квебек
1. ГП Монтреал
1. Пролог Тур де Романди
2.   Светско првенство во екипен хронометар
2. Краен пласман БинкБенк Тур
1. Етапа 7
2. Трка околу Франкфурт
4. Класик Бретања
5. Флеш Валон
7. Светска турнеја
7. Милано-Санремо
2019
1. ГП Квебек
Волта а Каталуња
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 6
4. Брабантсе Пејл
6. Трка околу Фландрија
8. Флеш Валон
2020
3. Милано-Санремо

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Џиро ДНЕ ДНС-11 ДНФ ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНЕ
Освоени етапи  — 2 2
Бодовен пласман  — НР ДНФ
Тур ДНЕ ДНЕ 152 110 69 ДНС-5 67
Освоени етапи  —  —  —  1  2  —  —
Бодовен пласман  —  — 73 3 1  — 5
Вуелта 110 75  — ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНЕ
Освоени етапи 2 1  —  —  —  —  —
Бодовен пласман 9 6  —  —  —  —  —
Легенда
1 Победник
2–3 Топ три
4–10 Топ десет
11– Друго место
ДНЕ Не учествувал
ДНФ-x Не завршил (се повлекол на етапа x)
ДСК Диквалификуван
Н/А Трката/пласманот не беше одржана
НР Нерангиран во овој пласман

Распоред на резултатите на класицитеУреди

Монумент 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Милано-Санремо 107 78 3 59 12 7 12 3
Трка околу Фландрија 6
Париз-Рубе не настапил во кариерата
Лиеж-Бастоњ-Лиеж 128 4 63 35
Џиро ди Ломбардија СО СО СО
Класици 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Омлоп Хет Ниусблад СО 12
Е3 Харелбеке 13 НСО
Гент-Вевелгем 8 13
Амстел Голд Рејс СО 12 3 5 10 24 16
Флеш Валон 112 СО 21 67 5 8
Класика де Сан Себастијан СО 55 НСО
Гран при Квебек СО 2 5 3 1 1 НСО
Гран при Монтреал 71 19 4 8 1 19 НСО

НаводиУреди

 1. „Michael Matthews - Team Sunweb“. Посетено на 15 July 2019.
 2. „Team Sunweb“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 3 January 2020. Посетено на 3 January 2020.
 3. AIS Athletes at 2010 Commonwealth Games
 4. „Австралиецот Метјус ја освои титулата на домашен терен“. Архивирано од изворникот на 2014-01-31. Посетено на 2012-01-20.
 5. Бенсон, Даниел (15 август 2012). „Мајкл Метјус потпиша за Орика-ГринЕЏ“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 15 август 2012.
 6. „Резултати: Милано-Санремо 2015“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 22 март 2015. Посетено на 19 април 2015.
 7. „Метјус ја освои воведната етапа на Паис Васко“. Cyclingnews.com. Future plc. 6 април 2015. Посетено на 6 април 2015.
 8. „Херманс се одржа за победа на Брабантсе Пејл“. Cyclingnews.com. Future plc. 15 април 2015. Посетено на 15 април 2015.
 9. „Квјатковски спринташе за прва победа во виножито маичката на Амстел Голд Рејс“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 19 април 2015. Посетено на 19 април 2015.
 10. Стјуарт Кларк (16 јуни 2015). „Мајкл Метјус ја освои четвртата етапа на Тур де Свис откако падот го забави Томас“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 16 јуни 2015.
 11. „Почетна список на Тур де Франс 2015“. Velo News. Посетено на 2 јули 2015.
 12. http://www.sbs.com.au/cyclingcentral/article/2016/08/05/michael-matthews-move-giant-alpecin-confirmed
 13. Фотерингем, Вилијам (4 јули 2017). „Mark Cavendish out of Tour and Peter Sagan disqualified after horror crash“. The Guardian. Посетено на 4 јули 2017.
 14. Робертшо, Хенри (4 јули 2017). „Peter Sagan disqualified from Tour de France“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 6 јули 2017.
 15. Вестемајер, Сузан (15 јули 2017). „Tour de France: Matthews wins in Rodez as Froome moves into yellow“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 15 јули 2017.
 16. „Tour de France 2017: Chris Froome retains lead as Michael Matthews takes second win“. BBC Sport. BBC. 19 јули 2017. Посетено на 21 јули 2017.
 17. Бенсон, Даниел (18 јули 2017). „Tour de France: Matthews wins stage 16“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 18 јули 2017.

Надворешни врскиУреди