Себастијан Лангевелд

холандски велосипедист

Себастијан Лангевелд (холандски: Sebastian Langeveld; р. 17 јануари 1985 во Лајден) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-ИзиПост.[1]

Себастијан Лангевелд
Лангевелд на Шелдепрејс 2015
Лични податоци
Цело имеСебастијан Лангевелд
Роден17 јануари 1985(1985-01-17)(39 г.)
Лајден,  Холандија
Висина1,78 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-ИзиПост
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2004–2005 Ван Влит-ЕБХ Адвокатен
Професионални клубови
2006
2007–2011
2012–2013
2014–
Скил-Шимано
Рабобанк
ГринЕЏ
Гармин-Шарп
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален друмски првак (2014)
Омлоп Хет Ниувсблад (2011)
Последна промена
25 ноември 2019

Кариера

уреди

Неговата најголема победа била на Омлоп Хет Нивсблад 2011 за Рабобанк. На 17 август 2011, било објавено дека му се придружува на австралиската екипа ГринЕЏ на неговата дебитна сезона во 2012.[2] На 19 септември 2013, Лангевелд потпишал со Гармин-Шарп за сезоните 2014 и 2015.[3][4][5][6]

Достигнувања

уреди
2005
2. Омлоп дер Кемпен
2006
1. ГП Пино Керами
2. По Бас сир Рут
9. Краен пласман Четири дена Динкерк
2007
1. Краен пласман Стер Електротур
2. По Бас сир Рут
9. Краен пласман Трка околу Луксембург
2008
2. Трофео Солер
2. Курне-Брисел-Курне
6. Трка околу Луксембург
7. Национално друмско првенство
2009
1. ГП Јеф Шеренс
Трка околу Саксонија
1. Етапа 2
1. Етапа 4
6. Краен пласман Енеко Тур
6. Национално друмско првенство
9. Е3 Харелбеке
10. Краен пласман Делта Тур Зеланд
2010
2. Краен пласман Тур ди Лимузин
1. Пласман за млад возач
6. Е3 Харелбеке
10. Курне-Брисел-Курне
2011
1. Омлоп Хет Нивсблад
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
4. Трофео Деја
5. Трофео Инка
5. Трка околу Фландрија
2012
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
9. Краен пласман Енеко Тур
1. Етапа 2 (ТТТ)
3. Светско првенство во екипен хронометар
5. Национално друмско првенство
2013
3. Национално друмско првенство
5. Е3 Харелбеке
7. Париз-Рубе
10. Трка околу Фландрија
2014
1.   Национално друмско првенство
1. Егмонд пјер Егмонд
2. Национално хронометарско првенство
3. Амстел Курасао
8. Париз-Рубе
9. Краен пласман Енеко Тур
10. Трка околу Фландрија
2016
2. Краен пласман Велосипедска трка Чешка
1. Етапа 1 (ТТТ)
2017
3. Париз-Рубе
2018
8. Класик Такс Про
2019
2. Национално хронометарско првенство
7. Краен пласман Етоал де Бесеж
10. Европско хронометарско првенство
10. Париз-Рубе

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро не настапил во текот на кариерата
  Тур 130 150 140 СО СО 155
  Вуелта 112 114 128

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „EF Education First Pro Cycling“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 2 јануари 2019. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. „Лангевелд му се придружи на ГринЕЏ“. Cycling News. Future Publishing Limited. 17 август 2011. Посетено на 1 јануари 2012.
  3. Боден, Метју (24 септември 2013). „Гармин подготвен за драматичната обнова во 2014“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 6 ноември 2013.
  4. „Тим Гармин-Шарп потпиша со Себастијан Лангевелд“. Гармин-Шарп. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 19 септември 2013. Архивирано од изворникот на 2013-09-23. Посетено на 19 септември 2013.
  5. „Поранешниот победник на Омлоп Хет Ниувсблад потпиша двегодишен договор со Гармин Шарп“. VeloNation. VeloNation LLC. 19 септември 2013. Посетено на 19 септември 2013.
  6. „Лангевелд потпиша со Гармин-Шарп“. Cyclingnews.com. Future plc. 20 септември 2013. Посетено на 20 септември 2013.

Надворешни врски

уреди