Жилјен Симон

француски велосипедист

Жилјен Симон (француски: Julien Simon; р. 4 октомври 1985 во Рен) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Кофидис.

Жилјен Симон
Лични податоци
Цело имеЖилјен Симон
Роден4 октомври 1985(1985-10-04)(38 г.)
Рен,  Франција
Висина1,76 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007 Супер Спорт 35
Професионални клубови
2008
2009–2013
2014-
Кредит Агрикол
Бесон Шосир-Сожасен
Кофидис
Значајни победи
Тур ди Финистер (2012)
Гран при де Плимелек-Морбијан (2012)
Гран при де Валони (2012)
Последна промена
28 август 2018

Симон се приклучил на екипата Кофидис за сезоната 2014,[1] откако неговата претходна екипа – Сожасен – се распаднала на крајот на сезоната 2013.

Достигнувања уреди

2011
1. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2012
1. Тур ди Финистер
1. Гран при де Плимелек-Морбијан
1. Гран при де Валони
Волта а Каталуња
1. Етапа 5
1. Етапа 7
3. Краен пласман Тур ди О Вар
2013
3. Гран при де Плимелек-Морбијан
6. Рут Адели
8. Ле Букл ди Суд Ардеш
8. Трка Вандеја
9. Краен пласман Тур ди О Вар
9. Гран при де Фурмие
9. Тур ди Дуа
9. Гран при де Валони
10. Гран при д’Изберг
2014
1. Гран при де Плимелек-Морбијан
2. Рут Адели
2. Тур ди Финистер
3. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
6. Гран при д’Увертир ла Марселеза
6. Париз-Камемберт
6. Гран при д’Изберг
7. Краен пласман Критериум Интернасионал
7. Гран при де Валони
9. Тур де Вандеја
10. Бриселски велосипедски класик
10. Тур ди Дуа
2015
3. Тур ди Финистер
2016
2. Класик Сид-Ардеш
4. Краен пласман Тур ди О Вар
4. Класика Ла Дром
2017
2. Краен пласман Тур ди О Вар
1. Етапа 2
2. Тур ди Финистер
4. Краен пласман Тур ди Лимузен
5. Гран при де Плимелек-Морбијан
2018
2. Гран при де Плимелек-Морбијан
5. Класика де Сан Себастијан

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро
  Тур 92 87 109 94 117 101
  Вуелта 74

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Julien Simon at Cofidis“. L'Équipe (француски). Éditions Philippe Amaury. 2 октомври 2013. Архивирано од изворникот на 2014-04-13. Посетено на 7 ноември 2013.

Надворешни врски уреди

{{|Julien Simon}}