Кофидис (велосипедска екипа)

француска велосипедска трка

Кофидис Солусионс Кредитс (француски: Cofidis Solutions Crédits; кратенка: COF) — француска професионална друмска велосипедска екипа, спонзорирана од компанија за позајмување пари, Кофидис. Започнала во 1996 година од Сирил Гимар, поранешниот менаџер на Бернар Ино, Грег Лемонд и Лорен Фињон на екипата Рено-Елф-Житан во 1980-тите години. Спонзорот на екипата била поддржана и покрај постојаните проблеми како и допинг-скандалите. Откако била дел од UCI ProTour во првите пет сезони на ProTour, додека од 2010 година настапува како професионална континентална екипа.

Кофидис Солусионс Кредитс
Cofidis (cycling team) logo.jpg
UCI кодCOF
ЛоциранФранција
Основан1997 (1997)
СтатусПрофесионална континентална
ВелосипедиОрбеа
Извршен директорИвон Санкер
1997–денес Кофидис
Дрес на Кофидис (велосипедска екипа)

Дрес

Состав на екипатаУреди

2020Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Пит Алегерт  20 јануари 1995Спорт Вландерен-Балоас (2019)
  Фернандо Барсело  6 јануари 1996Euskadi Basque Country-Murias (2019)
  Натнаел Беране  5 јануари 1991Дименжн Дата (2018)
  Кенет Ванбилсен  1 јуни 1990Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
  Жилиен Вермот  26 јули 1989Дименжн Дата (2019)
  Атилио Вивијани  18 октомври 1996Sangemini-Trevigiani-MG.K Vis (2019)
  Елија Вивијани  7 февруари 1989Декојнинк-Квик Степ (2019)
  Никола Еде  2 декември 1987Véranda Rideau Sarthe 72 (2010)
  Хесус Ерада  26 јули 1990Мовистар (2017)
  Хосе Ерада  1 октомври 1985Мовистар (2017)
  Димитри Клајс  18 јуни 1987Ванти-Груп Гобер (2016)
  Симоне Консони  12 септември 1994ОАЕ Емирати (2019)
  Кристоф Лапорт  11 декември 1992AVC Aix-en-Provence (2013)
  Виктор Лафе  17 јануари 1996
  Сирил Лемоан  3 март 1983Sojasun (2013)
  Гијом Мартен  9 јуни 1993Ванти-Гобер (2019)
  Луис Анхел Мате  23 март 1984Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni (2010)
  Марко Матис  7 април 1994Катјуша-Алпесин (2018)
  Емануел Морин  13 март 1995
  Антони Перез  22 април 1991AVC Aix-en-Provence (2015)
  Пјер Лик Перишон  4 јануари 1987Фортунео-Самсик (2018)
  Стефан Росето  6 април 1987BigMat-Auber 93 (2014)
  Фабио Сабатини  18 февруари 1985Декојнинк-Квик Степ (2019)
  Матијас ле Тирнје  14 март 1995Océane Top 16 (2016)
  Дамјен Тузе  7 јули 1996Saint Michel-Auber 93 (2018)
  Еди Фине  20 ноември 1997VC Villefranche Beaujolais (2019)
  Јеспер Хансен  23 октомври 1990Астана (2018)
  Нејтан Хас  12 март 1989Катјуша-Алпесин (2019)

2019Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Дарвин Атапума  15 јануари 1988ОАЕ Емирати (2018)
  Натнаел Беране  5 јануари 1991Дименжн Дата (2018)
  Насер Бухани  25 јули 1990FDJ.fr (2014)
  Рајане Бухани  24 февруари 1996AWT-Greenway (2015)
  Кенет Ванбилсен  1 јуни 1990Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
  Зико Вејтенс  29 септември 1991Верандас Вилемс-Крелан (2018)
  Никола Еде  2 декември 1987Véranda Rideau Sarthe 72 (2010)
  Хесус Ерада  26 јули 1990Мовистар (2017)
  Хосе Ерада  1 октомври 1985Мовистар (2017)
  Димитри Клајс  18 јуни 1987Ванти-Груп Гобер (2016)
  Кристоф Лапорт  11 декември 1992AVC Aix-en-Provence (2013)
  Виктор Лафе  17 јануари 1996
  Сирил Лемоан  3 март 1983Sojasun (2013)
  Луис Анхел Мате  23 март 1984Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni (2010)
  Марко Матис  7 април 1994Катјуша-Алпесин (2018)
  Емануел Морин  13 март 1995
  Антони Перез  22 април 1991AVC Aix-en-Provence (2015)
  Пјер Лик Перишон  4 јануари 1987Фортунео-Самсик (2018)
  Стефан Росето  6 април 1987BigMat-Auber 93 (2014)
  Жилјен Симон  4 октомври 1985Sojasun (2013)
  Жофре Суп  22 март 1988FDJ.fr (2014)
  Матијас ле Тирнје  14 март 1995Océane Top 16 (2016)
  Дамјен Тузе  7 јули 1996Saint Michel-Auber 93 (2018)
  Филипо Фортин  1 февруари 1989Felbermayr Simplon Wels (2018)
  Јеспер Хансен  23 октомври 1990Астана (2018)
  Иго Хофстетер  13 февруари 1994CC Étupes (2015)
  Лоик Шету  23 септември 1992GSC Blagnac Vélo Sport 31 (2014)
  Берт ван Лерберге  29 септември 1992Спорт Вландерен-Балоас (2017)

2018Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Гијом Бонафон  23 јуни 1987АГ2Р Ла Мондијал (2016)
  Насер Бухани  25 јули 1990FDJ.fr (2014)
  Рајане Бухани  24 февруари 1996AWT-Greenway (2015)
  Кенет Ванбилсен  1 јуни 1990Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
  Доријан Годон  25 мај 1996Vulco-VC Vaulx-en-Velin (2016)
  Никола Еде  2 декември 1987Véranda Rideau Sarthe 72 (2010)
  Хесус Ерада  26 јули 1990Мовистар (2017)
  Хосе Ерада  1 октомври 1985Мовистар (2017)
  Димитри Клајс  18 јуни 1987Ванти-Груп Гобер (2016)
  Кристоф Лапорт  11 декември 1992AVC Aix-en-Provence (2013)
  Виктор Лафе   (1 авг–31 дек)17 јануари 1996
  Сирил Лемоан  3 март 1983Sojasun (2013)
  Луис Анхел Мате  23 март 1984Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni (2010)
  Даниел Наваро  18 јули 1983Тинкоф-Саксо (2012)
  Антони Перез  22 април 1991AVC Aix-en-Provence (2015)
  Стефан Росето  6 април 1987BigMat-Auber 93 (2014)
  Жилјен Симон  4 октомври 1985Sojasun (2013)
  Жофре Суп  22 март 1988FDJ.fr (2014)
  Даниел Теклехајманот  10 ноември 1988Дименжн Дата (2017)
  Антони Тиржис  16 мај 1994CC Nogent-sur-Oise (2014)
  Жими Тиржис  10 август 1991Roubaix Métropole européenne de Lille (2016)
  Матијас ле Тирнје  14 март 1995Océane Top 16 (2016)
  Иго Хофстетер  13 февруари 1994CC Étupes (2015)
  Лоик Шету  23 септември 1992GSC Blagnac Vélo Sport 31 (2014)
  Берт ван Лерберге  29 септември 1992Спорт Вландерен-Балоас (2017)
  Михаел ван Стејен  13 август 1988Топспорт Вландерен-Балоас (2014)

2017Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Јоан Баго  6 септември 1987Vélo-Club La Pomme Marseille (2010)
  Фернандо Барсело   (1 авг–31 дек, стажант)6 јануари 1996
  Гијом Бонафон  23 јуни 1987АГ2Р Ла Мондијал (2016)
  Насер Бухани  25 јули 1990FDJ.fr (2014)
  Рајане Бухани  24 февруари 1996AWT-Greenway (2015)
  Кенет Ванбилсен  1 јуни 1990Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
  Јонас Вангенехтен  16 септември 1986ИАМ (2016)
  Клеман Вентурини   (1 јан–1 јан)16 октомври 1993Vulco-VC Vaulx-en-Velin (2013)
  Доријан Годон  25 мај 1996Vulco-VC Vaulx-en-Velin (2016)
  Никола Еде  2 декември 1987Véranda Rideau Sarthe 72 (2010)
  Димитри Клајс  18 јуни 1987Ванти-Груп Гобер (2016)
  Жером Кузен  5 јуни 1989Europcar (2015)
  Кристоф Лапорт  11 декември 1992AVC Aix-en-Provence (2013)
  Виктор Лафе   (1 авг–31 дек, стажант)17 јануари 1996
  Сирил Лемоан  3 март 1983Sojasun (2013)
  Луис Анхел Мате  23 март 1984Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni (2010)
  Даниел Наваро  18 јули 1983Тинкоф-Саксо (2012)
  Антони Перез  22 април 1991AVC Aix-en-Provence (2015)
  Стефан Росето  6 април 1987BigMat-Auber 93 (2014)
  Флоријан Сенешал  10 јули 1993Etixx-iHNed (2013)
  Жилјен Симон  4 октомври 1985Sojasun (2013)
  Жофре Суп  22 март 1988FDJ.fr (2014)
  Антони Тиржис  16 мај 1994CC Nogent-sur-Oise (2014)
  Жими Тиржис  10 август 1991Roubaix Métropole européenne de Lille (2016)
  Танги Тиржис   (1 авг–31 дек, стажант)16 мај 1998BMC Development (2017)
  Матијас ле Тирнје  14 март 1995Océane Top 16 (2016)
  Иго Хофстетер  13 февруари 1994CC Étupes (2015)
  Лоик Шету  23 септември 1992GSC Blagnac Vélo Sport 31 (2014)
  Михаел ван Стејен  13 август 1988Топспорт Вландерен-Балоас (2014)

2015Уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Јонас Алстранд (ШВЕ) 16 февруари 1990 (1990-02-16) (29 г.)
  Ромен Арди (ФРА) 24 август 1988 (1988-08-24) (31 г.)
  Јоан Бажо (ФРА) 6 септември 1987 (1987-09-06) (32 г.)
  Насер Буани (ФРА) 25 јули 1990 (1990-07-25) (29 г.)
  Кенет Ванбилсен (БЕЛ) 1 јуни 1990 (1990-06-01) (29 г.)
  Михаел ван Стејен (БЕЛ) 13 август 1988 (1988-08-13) (31 г.)
  Клемен Вентурини (ФРА) 16 октомври 1993 (1993-10-16) (26 г.)
  Луј Верхелст (БЕЛ) 28 август 1990 (1990-08-28) (29 г.)
  Никола Еде (ФРА) 2 декември 1987 (1987-12-02) (32 г.)
  Ромен Зингл (БЕЛ) 29 јануари 1987 (1987-01-29) (32 г.)
  Герт Јегјар (ЕСТ) 9 јули 1987 (1987-07-09) (32 г.)
  Кристоф Лапорт (ФРА) 11 декември 1992 (1992-12-11) (27 г.)
  Сирил Лемоан (ФРА) 3 март 1983 (1983-03-03) (36 г.)
Велосипедист Датум на раѓање
  Луис Анхел Мате (ШПА) 23 март 1984 (1984-03-23) (35 г.)
  Руди Молар (ФРА) 17 септември 1989 (1989-09-17) (30 г.)
  Даниел Наваро (ШПА) 8 јули 1983 (1983-07-08) (36 г.)
  Адријан Пети (ФРА) 26 септември 1990 (1990-09-26) (29 г.)
  Доминик Ролен (КАН) 29 октомври 1982 (1982-10-29) (37 г.)
  Стефан Росето (ФРА) 6 април 1987 (1987-04-06) (32 г.)
  Флоријан Сенешал (ФРА) 10 јули 1993 (1993-07-10) (26 г.)
  Жилјен Симон (ФРА) 4 октомври 1985 (1985-10-04) (34 г.)
  Жофре Суп (ФРА) 22 март 1988 (1988-03-22) (31 г.)
  Антони Тиржис (ФРА) 16 мај 1994 (1994-05-16) (25 г.)
  Стив Шенел (ФРА) 6 септември 1983 (1983-09-06) (36 г.)
  Лоак Шету (ФРА) 23 септември 1992 (1992-09-23) (27 г.)

Надворешни врскиУреди