Тим Кубека Асос

јужноафриканска велосипедска екипа

Тим Дименжн Дата за Кубека (англиски: Team Dimension Data for Qhubeka; кратенка според UCI: DDD) — велосипедска екипа, која е дел од Светската турнеја, основана во Јужна Африка, која учествува во континенталните трки и трките дел од Светската турнеја, на кои добила специјална покана.

МТН Кубека
Dimension Data (cycling team) logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодDDD
ЛоциранЈужна Африка
Основан2007 (2007)
СтатусПрофесионална екипа (2007–2012)
Професионална континентална екипа (2013–2014)
Светска турнеја на UCI (2016–)
ВелосипедиТрек (2007–2014)
Сервело (2015-)[1]
Клучни кадри
Извршен директорБрајан Смит (в.д.)
Спортски директорДаглас Рајдер
Ролф Алдаг
Роџер Хемонд
Историја на тимското име
2007
2008
2009
2010
2011–2015
2016–
МТН
Тим МТН
МТН Сајклинг
МТН-Енерџејд
МТН Кубека
Тим Дименжн Дата за Кубека
Дрес на Тим Кубека Асос

Дрес

ИсторијаУреди

Екипата била основана во 2007 година, станувајќи континентална екипа во 2008 година. Екипата останала континентална екипа до крајот на 2012 година, кога екипата пројавила интерес за лиценцата за професионална континентална екипа за 2013 година.[2] Во ноември 2012 година, екипата била пријавена како професионална континентална екипа — прва од Африка[3] – од страна на Меѓународниот велосипедистички сојуз, за сезоната 2013 година.[4][5]

Екипата ја добила својата прва специјална покана на некоја голема трка, за Вуелта а Еспања 2014.

Во јули 2014 година, екипата објавила дека за 2015 година, тие ќе ги користат велосипедите Сервело[6] додека Брајан Смит бил назначен за привремен генерален менаџер.[7] Во август 2014 година, екипата го потврдила потпишувањето со Едвалд Боасон Хаген на две години.[8][9] Во септември 2014 година, екипата објавила дека потпишала со Тајлер Фарар[10] и Метју Гос[11] за сезоната 2015.

На 14 јануари, Amaury Sports Organisation (ASO) објавила дека 22 екипи ќе учествуваат на Тур де Франс 2015, додека МТН Кубека добила специјална покана. Станувајќи прва африканска екипа со учество на Тур де Франс, екипата ќе се запише во историјата.[12]

Состав на екипатаУреди

2016Уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Бернхард Ајзел (АВТ) 17 февруари 1981 (1981-02-17) (42 г.)
  Игор Антон (ШПА) 2 март 1983 (1983-03-02) (40 г.)
  Натнаел Беране (ЕРИ) 5 јануари 1991 (1991-01-05) (32 г.)
  Едвалд Боасон Хаген (НОР) 17 мај 1987 (1987-05-17) (36 г.)
  Тео Бос (ХОЛ) 22 август 1983 (1983-08-22) (39 г.)
  Метју Брамајер (ИРС) 7 јуни 1985 (1985-06-07) (37 г.)
  Јохан ван Зил (ЈАР) 2 февруари 1991 (1991-02-02) (32 г.)
  Јако Вентер (ЈАР) 13 февруари 1987 (1987-02-13) (36 г.)
  Мексеб Дебесај (ЕРИ) 15 јуни 1991 (1991-06-15) (31 г.)
  Николас Дугал (ЈАР) 21 ноември 1992 (1992-11-21) (30 г.)
  Жак Јансе ван Ренсбург (ЈАР) 6 септември 1987 (1987-09-06) (35 г.)
  Рејнарт Јансе ван Ренсбург (ЈАР) 3 февруари 1989 (1989-02-03) (34 г.)
  Стив Камингс (ВБР) 19 март 1981 (1981-03-19) (42 г.)
  Марк Кевендиш (ВБР) 21 мај 1985 (1985-05-21) (38 г.)
Велосипедист Датум на раѓање
  Мерхави Кудус (ЕРИ) 23 јануари 1994 (1994-01-23) (29 г.)
  Камерон Мајер (АВС) 11 јануари 1988 (1988-01-11) (35 г.)
  Адриен Нијоншути (РУА) 2 февруари 1987 (1987-02-02) (36 г.)
  Серж Пауелс (БЕЛ) 21 ноември 1983 (1983-11-21) (39 г.)
  Јусеф Региги (АЛЖ) 9 јануари 1990 (1990-01-09) (33 г.)
  Марк Реншо (АВС) 22 октомври 1982 (1982-10-22) (40 г.)
  Кристијан Збараљи (ИТА) 8 мај 1990 (1990-05-08) (33 г.)
  Канстанцин Сивцов (БЛР) 9 август 1982 (1982-08-09) (40 г.)
  Даниел Теклехајманот (ЕРИ) 10 ноември 1988 (1988-11-10) (34 г.)
  Џеј Томсон (ЈАР) 12 април 1986 (1986-04-12) (37 г.)
  Тајлер Фарар (САД) 2 јуни 1984 (1984-06-02) (39 г.)
  Омар Фраиле (ШПА) 17 јули 1990 (1990-07-17) (32 г.)
  Нејтан Хас (АВС) 12 март 1989 (1989-03-12) (34 г.)
  Сонгезо Џим (ЈАР) 17 септември 1990 (1990-09-17) (32 г.)

2017Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Игор Антон 2 март 1983Мовистар (2015)
  Натнаел Беране 5 јануари 1991ТоталЕнержи (2014)
  Едвалд Боасон Хаген 17 мај 1987Тим Скај (2014)
  Марк Кевендиш 21 мај 1985Етикс-Квик Степ (2015)
  Стив Камингс 19 март 1981БМЦ Рејсинг Тим (2014)
  Мексеб Дебесај 16 јуни 1991Bike Aid (2015)
  Николас Дугал 21 ноември 1992
  Бернхард Ајзел 17 февруари 1981Тим Скај (2015)
  Тајлер Фарар 2 јуни 1984ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2014)
  Омар Фраиле 17 јули 1990Каха Рурал-Сегурос РГА (2015)
  Рајан Гибонс  13 август 1994Q36.5 Continental Cycling Team (2016)
  Нејтан Хас 12 март 1989ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2015)
  Жак Јансе ван Ренсбург 6 септември 1987Бургос БХ (2011)
  Рејнарт Јансе ван Ренсбург 3 февруари 1989Тим ДСМ (2014)
  Бен Кинг  22 март 1989ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
  Мерхави Кудус 23 јануари 1994World Cycling Centre (2013)
  Лахлан Мортон 2 јануари 1992Џели Бели-Максис (2016)
  Адриен Нијоншути 2 јануари 1987
  Бен О’Конор 25 ноември 1995Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2016)
  Серж Пауелс 21 ноември 1983Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
  Јусеф Региги 9 јануари 1990Groupement Sportif des Pétroliers Algérie (2012)
  Марк Реншо 22 октомври 1982Етикс-Квик Степ (2015)
  Кристијан Збараљи 8 мај 1990
  Даниел Теклехајманот 10 ноември 1988Орика-ГринЕЏ (2013)
  Џеј Роберт Томсон 12 април 1986ЈунајтедХелткеар (2012)
  Скот Твејтс 12 февруари 1990Бора-Аргон 18 (2016)
  Јохан ван Зил 2 февруари 1991
  Јако Вентер 13 февруари 1987Differdange-Losch (2012)
  Николас Дламини  (1 авг–31 дек, стажант)12 август 1995Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
  Metkel Eyob  (1 авг–31 дек, стажант)4 септември 1993Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
  Амануел Гебрезгабихир  (1 авг–31 дек, стажант)17 август 1994Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
Извор: UCI

2018Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Игор Антон  (1 јан–16 сеп)2 март 1983Мовистар (2015)
  Натнаел Беране 5 јануари 1991ТоталЕнержи (2014)
  Едвалд Боасон Хаген 17 мај 1987Тим Скај (2014)
  Марк Кевендиш 21 мај 1985Етикс-Квик Степ (2015)
  Стив Камингс 19 март 1981БМЦ Рејсинг Тим (2014)
  Скот Дејвис 5 август 1995Wiggins (2017)
  Николас Дламини 12 август 1995Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
  Николас Дугал 21 ноември 1992
  Бернхард Ајзел 17 февруари 1981Тим Скај (2015)
  Рајан Гибонс  13 август 1994Q36.5 Continental Cycling Team (2016)
  Рејнарт Јансе ван Ренсбург 3 февруари 1989Тим ДСМ (2014)
  Жак Јансе ван Ренсбург 6 септември 1987Бургос БХ (2011)
  Бен Кинг  22 март 1989ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
  Мерхави Кудус 23 јануари 1994World Cycling Centre (2013)
  Луис Мејнчес 21 февруари 1992ОАЕ Емирати (2017)
  Лахлан Мортон 2 јануари 1992Џели Бели-Максис (2016)
  Бен О’Конор 25 ноември 1995Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2016)
  Серж Пауелс 21 ноември 1983Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
  Марк Реншо 22 октомври 1982Етикс-Квик Степ (2015)
  Том-Јелте Слагтер 1 јули 1989ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Џеј Роберт Томсон 12 април 1986ЈунајтедХелткеар (2012)
  Скот Твејтс 12 февруари 1990Бора-Аргон 18 (2016)
  Јохан ван Зил 2 февруари 1991
  Јако Вентер 13 февруари 1987Differdange-Losch (2012)
  Жилиен Вермот 26 јули 1989Квик-Степ Флорс (2017)
  Амануел Гебрезгабихир 17 август 1994Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
  Мексеб Дебесај 16 јуни 1991Bike Aid (2015)
  Матео Собреро  (1 авг–31 дек, стажант)14 мај 1997
  Kent Main  (1 авг–31 дек, стажант)8 јануари 1996Q36.5 Continental Cycling Team (2018)
  Конор Свифт  (1 авг–31 дек, стажант)30 октомври 1995Madison Genesis (2018)
Извор: UCI

2019Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Ларс Бак 16 јануари 1980Лото-Судал (2018)
  Едвалд Боасон Хаген 17 мај 1987Тим Скај (2014)
  Марк Кевендиш 21 мај 1985Етикс-Квик Степ (2015)
  Стив Камингс 19 март 1981БМЦ Рејсинг Тим (2014)
  Скот Дејвис 5 август 1995Wiggins (2017)
  Стефан де Бод 17 ноември 1996Q36.5 Continental Cycling Team (2018)
  Николас Дламини 12 август 1995Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
  Бернхард Ајзел 17 февруари 1981Тим Скај (2015)
  Енрико Гаспарото 22 март 1982Бахреин-Мерида (2018)
  Амануел Гебрезгабихир 17 август 1994Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
  Рајан Гибонс  13 август 1994Q36.5 Continental Cycling Team (2016)
  Жак Јансе ван Ренсбург 6 септември 1987Бургос БХ (2011)
  Рејнарт Јансе ван Ренсбург 3 февруари 1989Тим ДСМ (2014)
  Бен Кинг  22 март 1989ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
  Роман Кројцигер 6 мај 1986Мичелтон-Скот (2018)
  Џино Медер 4 јануари 1997IAM Excelsior (2018)
  Луис Мејнчес 21 февруари 1992ОАЕ Емирати (2017)
  Џакомо Ницоло 30 јануари 1989Трек-Сегафредо (2018)
  Бен О’Конор 25 ноември 1995Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2016)
  Марк Реншо 22 октомври 1982Етикс-Квик Степ (2015)
  Том-Јелте Слагтер 1 јули 1989ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Џеј Роберт Томсон 12 април 1986ЈунајтедХелткеар (2012)
  Расмус Фосум Тилер 28 јули 1996Joker Fuel of Norway (2018)
  Михаел Валгрен 7 февруари 1992Астана (2018)
  Јако Вентер 13 февруари 1987Differdange-Losch (2012)
  Жилиен Вермот 26 јули 1989Квик-Степ Флорс (2017)
  Данило Вис 26 август 1985БМЦ Рејсинг Тим (2018)
Извор: UCI

2020Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Карлос Барберо 29 април 1991Мовистар (2019)
  Самуеле Батистела 14 ноември 1998Q36.5 Continental Cycling Team (2019)
  Едвалд Боасон Хаген 17 мај 1987Тим Скај (2014)
  Виктор Кампенертс 28 октомври 1991Лото-Судал (2019)
  Стефан де Бод 17 ноември 1996Q36.5 Continental Cycling Team (2018)
  Николас Дламини 12 август 1995Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
  Бенџамин Дибал 20 април 1989Тим Сапура Сајклинг (2019)
  Енрико Гаспарото 22 март 1982Бахреин-Мерида (2018)
  Амануел Гебрезгабихир 17 август 1994Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
  Рајан Гибонс  13 август 1994Q36.5 Continental Cycling Team (2016)
  Михаел Гогл 4 ноември 1993Трек-Сегафредо (2019)
  Ирибе Сјотаро 1 август 1989Shimano Racing Team (2019)
  Рејнарт Јансе ван Ренсбург 3 февруари 1989Тим ДСМ (2014)
  Бен Кинг  22 март 1989ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
  Роман Кројцигер 6 мај 1986Мичелтон-Скот (2018)
  Џино Медер 4 јануари 1997IAM Excelsior (2018)
  Луис Мејнчес 21 февруари 1992ОАЕ Емирати (2017)
  Џакомо Ницоло 30 јануари 1989Трек-Сегафредо (2018)
  Бен О’Конор 25 ноември 1995Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2016)
  Матео Собреро 14 мај 1997Q36.5 Continental Cycling Team (2019)
  Андреас Стокбро 8 април 1997Ривал Сајклинг Тим (2019)
  Дилан Сандерленд 26 февруари 1996Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2019)
  Џеј Роберт Томсон 12 април 1986ЈунајтедХелткеар (2012)
  Расмус Фосум Тилер 28 јули 1996Joker Fuel of Norway (2018)
  Михаел Валгрен 7 февруари 1992Астана (2018)
  Макс Валшајд 13 јуни 1993Санвеб (2019)
  Данило Вис 26 август 1985БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Доменико Поцовиво 30 ноември 1982Бахреин-Мерида (2019)
  Михаел Карбел Свендгард 7 февруари 1995Waoo (2019)
Извор: UCI

НаводиУреди

 1. Windsor, Richard (28 ноември 2014). „MTN-Qhubeka goes all Newcastle United with new 2015 kit“. Cycling Weekly]]. Посетено на 20 јануари 2015.
 2. „MTN-Qhubeka targets 2015 Tour de France“. Cycling News. Future Publishing Limited. 3 февруари 2012. Посетено на 2 декември 2012.
 3. „Team MTN-Qhubeka is Africa's First Pro Continental Team“. Bicycling. Rodale Inc. 29 ноември 2012. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 2 декември 2012.
 4. „Registration completed for three Professional Continental Teams“. UCI.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. 28 ноември 2012. Посетено на 2 декември 2012.
 5. „UCI confirms three more Pro Continental licences for 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. 28 ноември 2012. Посетено на 2 декември 2012.
 6. „MTN-Qhubeka to ride Cervélo next season“. Cycling News. Future Publishing Limited. 22 јули 2014. Посетено на 2 декември 2014.
 7. „Brian Smith appointed interim manager of MTN-Qhubeka“. Cycling News. Future Publishing Limited. 29 јули 2014. Посетено на 2 декември 2014.
 8. „MTN-Qhubeka confirms Boasson Hagen signing“. Cycling News. Future Publishing Limited. 27 август 2014. Посетено на 2 декември 2014.
 9. „Edvald Boasson Hagen signs for Team MTN-Qhubeka“. teammtnqhubeka.com. MTN-Qhubeka. 27 август 2014. Посетено на 2 септември 2014.
 10. „Farrar signs for MTN-Qhubeka“. Cycling News. Future Publishing Limited. 10 септември 2014. Посетено на 2 декември 2014.
 11. „Transfers: Goss confirmed with MTN-Qhubeka for 2015“. Cycling News. Future Publishing Limited. 18 септември 2014. Посетено на 2 декември 2014.
 12. „Team MTN-Qhubeka p/b Samsung receive wild card to 2015 Tour de France“. 14 јануари 2015. Посетено на 14 јануари 2015.

Надворешни врскиУреди