Антони Ру

француски велосипедист

Антони Ру (француски: Anthony Roux; р. 18 април 1987 во Верден, Меза) — француски друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[1]

Антони Ру
Ру на Четири дена Динкерк 2008
Лични податоци
Цело имеАнтони Ру
Роден18 април 1987(1987-04-18)(37 г.)
Верден,  Франција
Висина1,89 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачПанчер
Професионални клубови
2008– Франсес де же
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2009)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2018)
Последна промена
18 ноември 2018

Достигнувања уреди

2003
2. Национално друмско првенство под 17 години
2005
1. Краен пласман Тур де Лорен под 19 години
2007
2. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
2009
1. Етапа 17 Вуелта а Еспања
1. Етапа 4 Сиркут де ла Сарт
2010
1. Етапа 5 Сиркут де Лорен
4. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
2011
1. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 4
1. Пласман за млад возач
1. Тур де ла Сом
2. Национално друмско првенство
2012
Тур де Франс
  Награда за борбеност на етапа 2
2013
Вуелта а Бургос
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 4
1.   Бодовен пласман Рут ду Суд
3. Краен пласман Етоал де Бесеже
1. Етапа 6 (ITT)
4. Гран при д’Увертир ла Марселеза
6. Трофео Лаигвелја
2014
4. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
5. Париз-Камемберт
10. Краен пласман Тур де Валони
2015
1. Етапа 2а Сиркут де ла Сарт
6. ГП Западна Франција
7. Гран при де ла Сом
2016
2. Национално хронометарско првенство
3. ГП Квебек
5. Европско хронометарско првенство
6. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
9. ГП Монтреал
10. Тур Ла Прованс
2017
3. Национално хронометарско првенство
7. Класика де Сан Себастијан
2018
Национални друмски првенства
1.   Друмска трка
4. Хронометар
1. Етапа 1 Тур ди Лимузен
1. Етапа 4 Рут д’Окситан
3. Класика де Сан Себастијан
10. ГП Квебек

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро СО 63 76
  Тур 167 101 126 63
  Вуелта 120 34 СО 52

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „FDJ.fr (FDJ) — ФРА“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 2 јануари 2014.

Надворешни врски уреди