Кенет Ванбилсен

белгиски велосипедист

Кенет Ванбилсен (холандски: Kenneth Vanbilsen; р. 1 јуни 1990) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Кофидис.[1]

Кенет Ванбилсен
Ванбилсен на Четири дена Динкерк 2015
Лични податоци
Цело имеКенет Ванбилсен
Роден1 јуни 1990(1990-06-01)(34 г.)
Херк де Стад,  Белгија
Висина1,84 м
Маса73 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2009–2010 Даво–Лото-Давитамон
Професионални клубови
2011
2012
2013-2014
2015-
Донкерс Кофи-Џели Бели
Ан Пост-Шон Кели
Топспорт Вландерен-Балоас
Кофидис
Последна промена
15 ноември 2022

Бил именуван во почетниот состав на екипата за Тур де Франс 2015.[2] На десеттата етапа на Тур де Франс ја освоил наградата за борбеност.

Достигнувања

уреди
2008
1. Трофеј Валонски Ардени (јуниори)
7. Париз-Рубе (јуниори)
2011
Трка околу Вламс-Брабант
1. Етапа 2
1. Етапа 5
3. Арденска стрела
9. ГП Јеф Шеренс
2012
1. Трка околу Фландрија под 23 години
2. Сиркут де Валони
2. Брустем Синт-Трујден
3. ЗЛМ Тур
3. Јеук-Гингелом
7. Меморијал Рик ван Стенберген
7. Трка околу Лимбург
7. Катекурс
8. Светско друмско првенство под 23 години
10. Национале Слујтингспрејс
2013
1.   Планински пласман Трка на Фјордовите
2. Јонг Мар Мудиг
3. Друјвенкурс Оверејсе
7. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
8. Гоиксе Пејл
9. Дач Фуд Вали Класик
2014
1. Гран при д’Увертир ла Марселеза
1.   Борбен пласман Енеко Тур
2. Класик Лоар Атлантик
2. Стадспрејс Герардсберген
5. ГП Јеф Шеренс
6. Тур де ла Сом
10. Краен пласман Тур де Пикарди
10. Трка околу Лимбург
2015
2. Гран при Марсеј
9. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
Тур де Франс
  Награда за борбеност на етапа 10
2016
4. Класик Лоар Атлантик
2017
1.   Борбен пласман Трка околу Белгија
8. Полинорманд
8. Дварс дор хет Хагеланд
2019
1. Дварс дор хет Хагеланд
2022
6. Схелдепрејс

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро не настапил во текот на неговата кариера
  Тур 158
  Вуелта СО 146 137

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Cofidis“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  2. „Почетна список на Тур де Франс 2015“. Velo News. Архивирано од изворникот на 2015-06-29. Посетено на 2 јули 2015.

Надворешни врски

уреди