Тим Бахреин Викториус

бахреинска велосипедска екипа

Бахреин-Мерида (кратенка на екипата според UCI: TBM) — бахреинска професионална велосипедска друмска екипа, која била создадена во 2017 година. Екипата настапува во рамките на Светската турнеја.[1]

Лого на екипата
Инфомации за тимот
UCI кодTBM
Основан2017 (2017)
СтатусUCI World Tour екипа
Историја на тимското име
2017– Бахреин-Мерида

Состав на екипата

уреди
 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Валерио Ањоли 6 јануари 1985
  Јукија Араширо 22 септември 1984ОАЕ Емирати (2016)
  Мануеле Боаро 12 март 1987Тинкоф (2016)
  Грега Боле 13 август 1985Нипо-Вини Фантини (2016)
  Николо Бонифацио 29 октомври 1993Трек-Сегафредо (2016)
  Борут Божич 8 август 1980Кофидис (2016)
  Јанез Брајкович 18 декември 1983ЈунајтедХелткеар (2016)
  Онджеј Цинк 7 декември 1990
  Сони Колбрели 17 мај 1990Бардијани ЦСФ (2016)
  Чун Кај Фенг 2 ноември 1988ОАЕ Емирати (2016)
  Иван Гарсија  20 ноември 1995Klein Constantia (2016)
  Енрико Гаспарото 22 март 1982Интермарше-Сиркус-Ванти (2016)
  Цгабу Грмај 25 август 1991ОАЕ Емирати (2016)
  Хајнрих Хауслер 25 февруари 1984ИАМ (2016)
  Јон Андер Инсаусти 13 декември 1992Еускади Баскија-Муријас (2016)
  Јон Исагире 4 февруари 1989Мовистар (2016)
  Хавиер Морено  18 јули 1984Мовистар (2016)
  Рамунас Навардаускас 30 јануари 1988ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
  Антонио Нибали 23 септември 1992Нипо-Вини Фантини (2016)
  Винченцо Нибали 14 ноември 1984Астана Казахстан Тим (2016)
  Домен Новак 12 јули 1995Adria Mobil (2016)
  Франко Пелицоти 15 јануари 1978Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2016)
  Давид Пер 13 февруари 1995Adria Mobil (2016)
  Лука Пиберник 23 октомври 1993ОАЕ Емирати (2016)
  Канстанцин Сивцов 9 август 1982Дименжн Дата (2016)
  Џовани Висконти  13 јануари 1983Мовистар (2016)
  Мејјин Ванг 26 декември 1988Hengxiang Cycling Team (2016)
  Андреа Гарозио  (1 авг–31 дек, стажант)12 јуни 1993
  Марк Падун  (1 авг–31 дек, стажант)6 јули 1996Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2017)
  Андреа Тонијати  (1 авг–31 авг, стажант)13 август 1992
Извор: UCI

Фуснота: Валерио Ањоли 

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Валерио Ањоли 6 јануари 1985
  Јукија Араширо 22 септември 1984ОАЕ Емирати (2016)
  Мануеле Боаро 12 март 1987Тинкоф (2016)
  Грега Боле 13 август 1985Нипо-Вини Фантини (2016)
  Николо Бонифацио 29 октомври 1993Трек-Сегафредо (2016)
  Борут Божич 8 август 1980Кофидис (2016)
  Сони Колбрели 17 мај 1990Бардијани ЦСФ (2016)
  Чун Кај Фенг 2 ноември 1988ОАЕ Емирати (2016)
  Иван Гарсија  20 ноември 1995Klein Constantia (2016)
  Енрико Гаспарото 22 март 1982Интермарше-Сиркус-Ванти (2016)
  Хајнрих Хауслер 25 февруари 1984ИАМ (2016)
  Горка Исагире 7 октомври 1987Мовистар (2017)
  Јон Исагире 4 февруари 1989Мовистар (2016)
  Кристијан Корен 25 ноември 1986ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Матеј Мохорич 19 октомври 1994ОАЕ Емирати (2017)
  Рамунас Навардаускас 30 јануари 1988ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
  Антонио Нибали 23 септември 1992Нипо-Вини Фантини (2016)
  Винченцо Нибали 14 ноември 1984Астана Казахстан Тим (2016)
  Домен Новак 12 јули 1995Adria Mobil (2016)
  Марк Падун 6 јули 1996Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2017)
  Франко Пелицоти 15 јануари 1978Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2016)
  Давид Пер 13 февруари 1995Adria Mobil (2016)
  Херман Пернштајнер 7 август 1990My Bike-Stevens (2017)
  Лука Пиберник 23 октомври 1993ОАЕ Емирати (2016)
  Доменико Поцовиво 30 ноември 1982АГ2Р Ситроен Тим (2017)
  Канстанцин Сивцов 9 август 1982Дименжн Дата (2016)
  Џовани Висконти  13 јануари 1983Мовистар (2016)
  Мејјин Ванг 26 декември 1988Hengxiang Cycling Team (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Валерио Ањоли 

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Валерио Ањоли 6 јануари 1985
  Јукија Араширо 22 септември 1984ОАЕ Емирати (2016)
  Фил Баухаус 8 јули 1994Тим ДСМ (2018)
  Грега Боле 13 август 1985Нипо-Вини Фантини (2016)
  Дамијано Карузо 12 октомври 1987ССС Team (2018)
  Сони Колбрели 17 мај 1990Бардијани ЦСФ (2016)
  Роан Денис  (1 јан–13 сеп)28 мај 1990ССС Team (2018)
  Чун Кај Фенг 2 ноември 1988ОАЕ Емирати (2016)
  Иван Гарсија  20 ноември 1995Klein Constantia (2016)
  Андреа Гарозио 12 јуни 1993D'Amico UM Tools (2018)
  Хајнрих Хауслер 25 февруари 1984ИАМ (2016)
  Кристијан Корен  (1 јан–15 мај, Фуснота)25 ноември 1986ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Матеј Мохорич 19 октомври 1994ОАЕ Емирати (2017)
  Винченцо Нибали 14 ноември 1984Астана Казахстан Тим (2016)
  Домен Новак 12 јули 1995Adria Mobil (2016)
  Марк Падун 6 јули 1996Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2017)
  Херман Пернштајнер 7 август 1990My Bike-Stevens (2017)
  Лука Пиберник 23 октомври 1993ОАЕ Емирати (2016)
  Доменико Поцовиво 30 ноември 1982АГ2Р Ситроен Тим (2017)
  Марсел Зиберг 30 април 1982Лото-Судал (2018)
  Дилан Тенс 1 март 1992ССС Team (2018)
  Јан Тратник 23 февруари 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Мејјин Ванг 26 декември 1988Hengxiang Cycling Team (2016)
  Стивен Вилијамс 9 јуни 1996SEG Racing Academy (2018)
  Антонио Нибали 23 септември 1992Нипо-Вини Фантини (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Валерио Ањоли 
Фуснота: Антонио Нибали , doping in sport

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Јукија Араширо 22 септември 1984
  Енрико Батаљин 17 ноември 1989Катјуша-Алпесин (2019)
  Фил Баухаус 8 јули 1994Тим ДСМ (2018)
  Пељо Билбао 25 февруари 1990Астана Казахстан Тим (2019)
  Грега Боле 13 август 1985Нипо-Вини Фантини (2016)
  Сантјаго Буитраго 26 септември 1999Team Cinelli (2019)
  Ерос Капеки 13 јуни 1986Судал Квик-Степ (2019)
  Дамијано Карузо 12 октомври 1987ССС Team (2018)
  Марк Кевендиш 21 мај 1985Дименжн Дата (2019)
  Сони Колбрели 17 мај 1990Бардијани ЦСФ (2016)
  Скот Дејвис 5 август 1995Дименжн Дата (2019)
  Чун Кај Фенг 2 ноември 1988ОАЕ Емирати (2016)
  Иван Гарсија  20 ноември 1995Klein Constantia (2016)
  Марко Халер  1 април 1991Катјуша-Алпесин (2019)
  Хајнрих Хауслер 25 февруари 1984ИАМ (2016)
  Кевин Инкелар 8 јули 1997Groupama–FDJ Continental Team (2019)
  Микел Ланда 13 декември 1989Мовистар (2019)
  Матеј Мохорич 19 октомври 1994ОАЕ Емирати (2017)
  Домен Новак 12 јули 1995Adria Mobil (2016)
  Марк Падун 6 јули 1996Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2017)
  Херман Пернштајнер 7 август 1990My Bike-Stevens (2017)
  Лука Пиберник 23 октомври 1993ОАЕ Емирати (2016)
  Ваут Пулс 1 октомври 1987Инеос Гренадиерс (2019)
  Марсел Зиберг 30 април 1982Лото-Судал (2018)
  Дилан Тенс 1 март 1992ССС Team (2018)
  Јан Тратник 23 февруари 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Рафаел Валс 25 јуни 1987Мовистар (2019)
  Стивен Вилијамс 9 јуни 1996SEG Racing Academy (2018)
  Фред Врајт 13 јуни 1999Team Inspired (2018)
Извор: UCI

Фуснота: Јукија Араширо 

Наводи

уреди
  1. „Сезона 2017 на Бахреин-Мерида“. ProCyclingStats. Архивирано од изворникот на 2016-08-04. Посетено на 2 август 2016.

Надворешни врски

уреди